Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2222
-0.10%
Dolar
17.9228
0.06%
Altın
1.021
-0.10%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
418.275
0.47%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  AK Parti'den belediyelere etik kurul denetimi

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla, fazla harcama yapan belediyelere yönelik etik kurulu oluşturulacak.
  • 03.02.2015 - 05:49
  AK Parti'den belediyelere etik kurul denetimi

  AK Parti den belediyelere etik kurul denetimi #1

  Sabah Gazetesi'nden Ahmet Topal'ın haberine göre; oluşturulacak "etik kurulu" sayesinde belediye başkanları belli periyotlarla Genel Merkez'e çağırılarak yaptıkları harcamaların hesabını verecek. Başbakan Davutoğlu'ndan da destek gören sistem sayesinde belediyelerin tasarruf öncelikli çalışmalar yapması hedeflenecek. Çalışma, bazı belediyelerde fazla harcama yapıldığını dile getiren milletvekillerinin şikâyeti üzerine yapılacak.

  "GENEL MERKEZ BELEDİYELERİ DENETLESİN"

  Bazı milletvekilleri durumu Başbakan Ahmet Davutoğlu'na anlatarak; büyükşehir belediyelerinde makam aracı kiralamak yerine yeni makam araçları alındığı, personel ihtiyacı olmamasına rağmen belediyelere yeni işçi alınarak personel giderlerinde artış olduğu, belediyelere aktarılan kaynakların projelerden çok belediye giderleri için kullanıldığı gibi şikayetlerde bulundu. Fazla faturaları denetleyecek bir sistemin olmadığını belirten vekiller, en azından AK Partili belediyeleri denetleyecek bir iç mekanizma kurulması teklifinde bulundu. Milletvekilleri, başkanların belli periyotlarla yaptıkları bütün harcamaların hesabını Genel Merkez'e vermesini istedi. Ankara'da bir denetim mekanizmasının varlığını hissedecek belediye başkanlarının, böylece gereksiz harcamalardan kaçınacağı ifade edildi.

  BAŞBAKAN'DAN DESTEK

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun milletvekillerinden gelen bu öneriyi yerinde bulduğu ve desteklediği öğrenildi. Bu konuda bir "etik kurul" oluşturulabileceğini söyleyen Davutoğlu'nun, parti içinde bir çalışma yapılmasını istediği belirtiliyor.

  AMAÇ ŞEFFAF BELEDİYE

  Böylece, bir belediye başkanının 6 ayda bir Genel Merkez'e gelerek gelir-gider harcamaları hakkında kurula bilgi sunması, yapılan harcamaların faturalarını da Ankara'ya getirerek harcamalar hakkında hesap vermesinin istenmesi planlanıyor.

  TECRÜBELİ İSİMLER OLACAK

  Belediye başkanlarının yılda en az iki defa Genel Merkez'in yolunu tutarak harcamalar hakkında kurula bilgi sunması planlanırken, Başbakan Davutoğlu'nun da kurulacak etik kurul için bir tavsiyede bulunduğu öğrenildi. Konu Ankara'ya aktarılınca, Davutoğlu'nun da "Binali Yıldırım gibi partinin tecrübeli isimleri de oluşturulacak bu etik kurulda görev yapabilir. Böylece belediyelerin tasarrufu öncelik alacak şekilde çalışmasını sağlayabiliriz" dediği belirtiliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir