Petrol
91.8
0.12%
Euro
18.5568
0.06%
Dolar
18.5578
-0.07%
Altın
1.029
-0.06%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
379.914
3.18%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  AK Parti'den ikinci çözüm haritası

  Hükümet PKK'nın çekilmesinin ardından yol haritasını hazırladı
  • 11.05.2013 - 08:07
  AK Parti'den ikinci çözüm haritası

  AK Parti den ikinci çözüm haritası #1

  PKK'nın, çözüm süreci kapsamında 8 Mayıs'ta silahlı güçlerini yurt dışına çıkarmaya başlamasından sonra gözler hükümete çevrildi. Taraf gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre, hükümet de çözümün ikinci aşamasını oluşturan siyasi ve ekonomik düzenlemeler için taslak çalışmalarına başladı. Hükümetin yol haritasına göre, ekonomik ve siyasi alanda yapılacaklardan oluşan iki ayrı paket hayata geçirilecek. Ekonomik alanda bölgeye yönelik yatırım düzenlemeleri bulunuyor. Siyasi ve kültürel ayakta ise, vatandaşlık gibi beş temel kanunda değişiklik yapılacak.

  Hükümetin çözüm sürecinin ikinci aşamasına ilişkin yol haritası şöyle:

  GÜVENLİK GÜÇLERİ İLE PKK'LILAR KARŞILAŞMASIN

  Çekilme sürecinin aksamaması ve ikinci bir Habur Vakası'nın yaşanmaması için, süreç tüm aşamaları ile izleniyor. Özellikle, güvenlik güçleri ile PKK'lıların karşılaşmaması için azami özen gösteriliyor.

  MAYINDAN TEMİZLENECEK, TURİZME AÇILACAK

  Çekilme işleminin tamamen sona ermesinden sonra güvenlik birimlerinin, PKK'nın boşalttığı bölgelerde bir anlamda mıntıka temizliği yapması planlanıyor. Bu aşamada, özellikle bölgenin mayın, el bombası gibi risklerden temizlenmesi öngörülüyor. Yine aynı bölgelerin halka açılması ve turizm amaçlı kullanılması özendirilerek, bölgenin PKK dışındaki unsurlar tarafından doldurulmasının da önüne geçilecek.

  SİYASİ REFORMLAR

  PKK'nın tüm unsurları ile çekildiğinin anlaşılması halinde, hükümet siyasi reformalar için bazı adımlar atacak, bazı yasa tasarılarından değişiklik yapacak.

  KCK'nın gündeme getirdiği ve Kürt kimliğini ön plana çıkaran ve bazı haklarda iyileştirmeler öngören çalışma yapılıyor. Çalışma kapsamında 5 ayrı yasada değişiklik yapılacak. Bu konuda, Ankara'da mutfakta bazı taslak hazırlıkları başladı. Anayasa değişikliği ve bazı temel yasalarda değişiklik öngören siyasi reform ayağında, Siyasi Partiler Yasası'nda, Seçim Yasası'nda, Vatandaşlık Yasası'nda, Eve Dönüş Yasası'nda ve Yerel Yönetimler Yasası'nda değişiklikler yapılacak. Yasal düzenlemelerle, seçim barajının esnetilmesi, seçilme haklarının yeniden düzenlenmesi ve Kürt kimliğinin güçlendirilmesine yönelik amaçlanıyor.

  Anayasa değişikliği konusunda ise hükümetin yol haritası netleşti. Buna göre, partiler arasındaki uzlaşma sağlanamaması halinde, tek başına hazırlanacak bir Anayasa değişikliği paketinin referanduma sunulması planlıyor.

  EKONOMİK PAKET GÜNDEMDE

  Yine sürecin ikinci aşamasında, ekonomik paketin de hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu kapsamda yapılacak düzenlemeler arasında ise, eve dönüşün teşvik edilmesi, terörden etkilenen il ve ilçelerde yapılacak yatırımcılara bölgenin tanıtılması bulunuyor.


  Görüş Bildir