Euro
10.2709
0.01%
Dolar
8.4554
-0.55%
Altın
501.15
0.37%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
424.586
-1.65%
17ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 17 C

  AK Parti'li Kuzu'dan kadın esprisi

  Kadın milletvekillerinin pantolon giymesi ile ilgili düzenlemeye Burhan Kuzu'dan esprili bir yorum geldi.
  • 06.10.2011 - 18:22
  AK Parti'li Kuzu'dan kadın esprisi

  AK Parti li Kuzu dan kadın esprisi #1

  TBMM İçtüzüğü'nde değişiklik yapan teklif, TBMM Anayasa Komisyonunda ele alındı. TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, değişikliğin, kadın milletvekilli sayısının artmasıyla ihtiyaç haline geldiğini belirterek, kadınların pantolon ve ceketle çalışmalara katılmayı arzu ettiklerini vurguladı. Sağlam, ''Bu ihtiyaç tüm dünyada benimsenmiştir. Meclisimizde kadın milletvekillerine daha rahat çalışma imkanı sağlamak için böyle bir değişiklik yapılmasını öngörüyoruz'' dedi.

  KUZU'YA TEPKİ GÖSTERDİ

  AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, değişikliğin ihtiyaç olduğunu belirterek, tüm kadın milletvekilleri adına öneriyi veren ve destekleyenlere teşekkür etti. AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, Komisyon Başkanı Kuzu'ya kendisine geç söz verdiği için tepki gösterdi.

  'KADINA YANLIŞ BAKARSAK ALLAH ÇARPAR'

  Kadıların işgücüne katılımının 1999 yılında yüzde 34,1 iken, 2010 yılında yüzde 27,6'ya düştüğünü ifade eden Türkmenoğlu, ''Bütün bunlar, 'Acaba siyasi iktidarın kadına bakış açısında bir yanlış mı var?' sorunu akla getiriyor. Bakanlığın adından da 'kadın'ın çıkarılması, bu sorunu büsbütün akla getiriyor. Acaba siyasi iktidarın kadına bakış açısı sorunlu olduğu için mi kadınların durumu gittikçe kötüleşiyor?'' diye konuştu. Komisyon Başkanı Kuzu'nun, Türkmenoğlu'nun sözlerine, ''Kadına bakışımız her zaman doğru. Yanlış bakış olmaz. Allah çarpar'' demesi, gülüşmelere neden oldu.

  GEÇ KALMIŞ BİR DÜZENLEME

  Türkmenoğlu, ''Geçen yıl anayasada kadınlara pozitif ayrımcılık getirdik ama ama siz negatif ayrımcılık yapıyorsunuz'' dedi. Teklifin geç kalmış bir düzenleme olduğunu belirten Türkmenoğlu, insanların nasıl yaşaması ve giyinmesi gerektiğini devletin düzenlememesi gerektiğini, bu ayıplı durumdan Türkiye'nin geç de olsa kurtulacağını söyledi.

  KADINLAR İÇİN POZİTİF DÜZENLEME

  Türkmenoğlu, 2002 yılından beri AK Parti iktidarlarının kadınlar için pozitif düzenlemeler yaptığını, bunları yapmaya da devam edeceğini kaydetti. Konuşmaların ardından teklif kabul edildi. Teklife göre, Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri bakanlar, TBMM Teşkilatı memurları ve diğer kamu personelinden erkekler ceket ile pantolon giyecek ve kravat takacak; kadınlar ise tayyör veya ceket ve pantolon giyecek. Teklifte, İçtüzük'teki ''bayan'' ibaresinin de ''yaygın olarak kullanılan ve mevzuata uygun olan 'kadın' ibaresiyle değiştirilmesi'' de yer alıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir