Petrol
92.97
0.03%
Euro
18.2718
-0.03%
Dolar
17.9493
0.01%
Altın
1.017
0.01%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
424.376
-2.13%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C
  AK Parti'nin bugün erken seçim olsa anketi

  AK Parti'nin bugün erken seçim olsa anketi

  AK Parti'nin son yaptırdığı anketlerde, bugün seçim olsa oyunu vereceğini söyleyen seçmenin oy oranı açıklandı.
  • Haber Merkezi
  • 09.07.2015 - 05:21

  AK Parti, muhalefetin koalisyon tutumuyla ilgili erken seçimin zorunlu hale gelmesi ihtimaline karşı seçim hazırlıklarına başladığı öğrenildi. AK Parti, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hükümeti kurma görevini vermesi ile birlikte koalisyon kurmak için elinden gelen tüm gayreti göstereceği ifade edildi.

  ERKEN SEÇİM OLSA AK PARTİ'NİN OYU YÜKSELECEK

  Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre, AK Parti'nin seçim sonrasında yaptırdığı anketler ise, vatandaşların bir bölümünün kullandıkları oydan pişman olduklarını ortaya koydu. Bugün seçim olsa AK Parti'ye oy vereceğini söyleyen seçmenin oranı yüzde 46'yi buldu.

  AK Parti nin bugün erken seçim olsa anketi #1

  AK PARTİ'NİN ERKEN SEÇİM STRATEJİSİ

  AK Parti'nin erken seçim stratejisinin ana ayakları şunlar olacak:

  YENİ BİR SÖYLEM:

  AK Parti, her alanda söylemini yenileyecek. Kürt kökenli vatandaşlara dönük yanlış anlamalara neden olabilecek bir dil kullanılmayacak. Kamuoyunda oluşmaya başlayan "çözüm sürecinden vazgeçiliyor" algısının önüne geçilecek. Süreç ile demokratikleşmenin ayrı şeyler olduğu vurgusu yapılacak.

  UMUT VERİLECEK:

  Geleceğe dönük umut verici proje ve vaatlerin bulunmamasının oy kaybına neden olduğu tespiti yapıldı. "Ekonomi ve demokratikleşme" ağırlıklı seçim kampanyasında halka umut verecek vaat ve projelere yer verilecek. Ekonomik vaatler dar gelirli, emekliler gibi sıkıntılı kesimlerin durumlarının düzeltilmesine yönelik olacak.

  SÖYLEM BİRLİĞİ:

  Partide bir söylem birliği oluşturulacak. Bunun için bir komisyon kurdu. Önemli gelişmeler karşısında nasıl tavır takınılacağı ve yapılacak açıklamaların çerçevesi komisyonda belirlenecek.

  SEÇİM GÜVENLİĞİ:

  Doğu ve Güneydoğu'daolu'da taşımalı oy kullanma düşünülüyor ancak yasa ve Anayasa değişikliği gerektiği için bu zor görünüyor. Vatandaşlardan biri kendisinin oy kullanmak için alınıp sandığa götürülmediğini belirtip başvuruda bulunursa seçimlerin iptali de gündeme gelebilecek. AK Parti'nin üstünde durduğu ikinci düzenleme ise sandık başkanlarının seçim kurulları tarafından devlet memurları arasından yapılması.

  DAVUTOĞLU'NDAN KOALİSYON MESAİSİ

  Başbakan Ahmet Davutoğlu dün partisinin CHP ve MHP ile koalisyon çalışmalarını yürütecek iki ayrı heyetle toplantı yaptı. Komisyon üyelerinin hazırlanan raporları Davutoğlu'na sundukları toplantılarda görüşmelerde izlenecek metot ve diğer detaylar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

  18 İL İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA

  AK Parti, tüm illeri masaya yatırıp neden oy kaybettiğinin değerlendirmesini yaptı. Olası erken seçimde bu değerlendirmeler kapsamında adım atılacak. Özellikle kıl payı kaybedilen 18 il üzerinde durulacak. AK Parti'nin hesaplamalarına göre 18 ilde 45 bin daha oy alınsa tek başına iktidar çıkabilirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir