Dolar
7.3238
-0.1336%
Euro
8.6628
0.243%
Altın
1955.85
2.0777%
Borsa
1100.26
-1.2493%
G. Altın
462.581
2.3289%
Bitcoin
84399.08
-0.2022%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  AK Parti'nin kapısı Salih Fırat'a açık

  Mehmet Metiner'den istifa eden CHP'li Salih Fırat'a çağrı..
  • 24.01.2013 - 14:23
  AK Parti'nin kapısı Salih Fırat'a açık

  AK Parti nin kapısı Salih Fırat a açık #1

  AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler'in dün TBMM Genel Kurulu'ndaki yaklaşımının bölücü, ırkçı, ulusalcı ve faşist bir yaklaşım olduğunu söyledi. Metiner, AK Parti'nin kapılarının Salih Fırat'a sonuna kadar açık olduğunu da söyledi.

  Metiner, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, ana dilde savunmaya imkan veren tasarının dün TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde "Türk ulusuyla Kürt milliyetini bana eşit gördüremezsiniz" diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler'i eleştirdi.

  FAŞİST BİR YAKLAŞIMDIR

  Güler'in ırkçı, ulusalcı zihniyetini açığa vuran konuşma yaptığını anlatan Metiner, bu sözün CHP'nin tek parti dönemini hatırlattığını ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan onur duyan Kürt milletvekili olarak Güler'i şiddetle kınadığını dile getiren Metiner, "Sayın Güler'in dünkü yaklaşımı, bölücü, dibine kadar ırkçı, ulusalcı, faşist bir yaklaşımdır. CHP'nin ideolojik genleri bir kez daha karşımıza ürkütücü biçimde çıkmıştır" diye konuştu.

  AYNI POTADA BİRLEŞTİLER

  Metiner, Türkiye'de Türkler ve Kürtler'in hem birbirinin kardeşi hem eşiti olduğunun altını çizerek, Türkler'in ne hakkı varsa Kürtler'in de aynı hakkı olmasının zorunluluk olduğunu söyledi. Atatürk'ün Birinci Meclis'i açarken, "Bu Meclis sadece Türkler'in değildir, Kürtler'in de diğer anasır-ı İslam'ın da Meclisi'dir" dediğini anlatan Metiner, Güler'in bunu bilmiyorsa CHP ile partisinin kurucu genel başkanı Atatürk arasındaki ilişki üzerinde durmaması gerektiğini vurguladı.

  Mehmet Metiner, Güler'in konuşmasının MHP milletvekilleri tarafından alkışlandığını ifade ederek, "CHP ulusalcılığıyla MHP milliyetçiliğinin aynı potada nasıl birleştiğini dün gördük" dedi.

  TBMM'DE BAŞÖRTÜLÜ OLMAMASI AYIP OLARAK YETMEZ Mİ?

  CHP'nin kendisini imtiyazlı, kendisi dışındakileri aşağı gören anlayış üzerine oturduğunu öne süren Metiner, şöyle konuştu: "Bu CHP'nin değişmeye zinhar niyeti yoktur. Güler'in anlayışı CHP'nin asıl zihniyetini hepimize bir kez daha göstermiştir. Hem eşitlikten bahsedeceksiniz hem Türkler ile Kürtler'in eşit olmadığını söyleyeceksiniz. Türkler ile Kürtler'i eşit görmezseniz bu ülkede hiçbir sorunu çözemezsiniz. Asıl haddini bilmesi gereken bizatihi kendisidir. Siz başörtülü kadını, mütedeyyin vatandaşları ötekileştireceksiniz, Kürt vatandaşlarınızı ötekileştireceksiniz ama kalkıp sosyal demokrasiden, eşitlikten söz edeceksiniz. Bu ne yaman çelişkidir? Başörtülüleri üniversitelerden, kamusal hayattan sürdünüz. Meclis'te tek başörtülü olmaması size ayıp olarak yetmez mi?"

  AK PARTİ'NİN KAPISI FIRAT'A AÇIK

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve İzmir Milletvekili Rıza Türmen'in dünkü TBMM Genel Kurulu oturumuna katılmamalarını dikkat çekici bulan Metiner, Tanrıkulu'nun Güler'e ne tepki vereceğini merak ettiğini söyledi.
  Metiner, CHP'den istifa eden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın da bu rahatsızlığından haberdar olduğunu ifade ederek, AK Parti'nin kapılarının Fırat'a sonuna kadar açık olduğunu kaydetti.

  Ana dilde savunmaya ilişkin tasarının devletin üniter yapısını hedef almadığını dile getiren Metiner, "4 4 4 eğitim sisteminde Kürtçe seçmeli ders oldu, üniter yapı mı bozuluyor?" diye sordu.

  CHP'nin başka dilde savunma yapılabilmesine ilişkin teklifinin tasarının mevcut halinden çok farklı olmadığına işaret eden Metiner, CHP'yi siyasi takiyecilik yapmakla suçladı.

  Görüş Bildir