Dolar
6.7579
0.3936%
Euro
7.6564
1.0665%
Altın
1716.27
0.998%
Borsa
109536.92
0.39%
G. Altın
372.6
1.2643%
Bitcoin
66245.58
2.2822%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  AK Parti gurbetçi gençler için düğmeye bastı

  AK Parti'nin 1 Kasım seçimleri için hedefinde gurbetçi gençler var..
  • Haber Merkezi
  • 14.10.2015 - 13:29

  AK Parti gurbetçi gençler için düğmeye bastı

  ak parti

  AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu'nun hazırladığı broşürde, gençlere yönelik yapılanlar ve yapılacak olan uygulamalar tek tek açıklandı.

  "YURT DIŞINDA DOĞUP BÜYÜYEN GENÇLERİN SIKINTISINI YAŞADIM"

  Mustafa Yeneroğlu konuya ilişkin şu şekilde konuştu; "Almanya’da büyümüş, eğitiminin tamamını Almanya’da tamamlamış bir kişi olarak Türkiye kökenli gençlerimizin içinde bulundukları durumu bizzat yaşadım. İki ülkenin de parçası olmanın, çift dil ve kültüre sahip olmanın beraberinde getirdiği fırsat ve zorlukları hayatım boyunca tecrübe edindim. Yaşadıklarım, yurt dışında doğup büyüyen gençlerin her iki ülke içinde nasıl bir zenginlik olduğunu gösterdi.

  FARKLI SORUNLAR VE İHTİYAÇLAR

  Yurt dışındaki gençlerimiz önceki nesillere kıyasla farklı sorunlar ve ihtiyaçlarla karşı karşıyalar. Yaşadıkları ülkelerin dili ve günlük yaşamına anne ve babalarından daha fazla hâkimlerken, eğitim hayatı ve iş piyasası itibariyle yeni fırsat ve sorunlarla yüz yüzeler. Öte yandan Türkiye ile olan kültürel ve sosyal bağlarının göreceli olarak zayıfladığı da gözlemlenmektedir. Bu olgu, yurt dışındaki gençlerimize yönelik özel çalışmalara ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.


  TÜRKÇE EĞİTİMİN YAYGINLAŞTIRILMASI

  En temel ihtiyaç ise yurt dışında yaşayan gençlerimizin ülkemizle olan dil ve kültür bağlarının güçlendirilmesine yönelik projelerin geliştirilmesi ve desteklenmesidir. Bu alana yönelik hizmetler geleceğe yapılacak en büyük yatırımlardan biridir. Türkçe eğitiminin yaygınlaştırılması, Türkiye’deki eğitim imkânlarının yurt dışındaki gençlerimiz için geliştirilmesi ve gençlerimizin Türkiye’deki iş hayatında yer alabilmeleri için atılması gereken adımları gençlerimiz için özel olarak hazırladığımız seçim beyannamemizde bulabilirisiniz."

  YURT DIŞINDAKİ GENÇLERİMİZE YAKLAŞIMIMIZ

  Yurt dışındaki gençlerimiz doğup büyüdükleri ülke ile Türkiye arasında köprü olacak ve her iki ülkenin de geleceğini belirleyeceklerdir. Gençlerin bir taraftan yaşadıkları ülkelerde başarılı olmaları, diğer taraftan da kimliklerini korumaları ve sonraki nesillere aktarmaları oldukça önemlidir. Bunun gerçekleşmesi için öncelikle anadilleri olan Türkçeye ve yaşadıkları ülkenin diline hâkim olmaları gerekir. AK Parti olarak yurt dışında yaşayan gençlerimize bu anlayışla yaklaşıyoruz.

  "YURT DIŞINDAKİ GENÇLERİMİZ TÜRKİYE'NİN PARÇASIDIR"

  Bu yüzden onların hem yaşadıkları ülkelerdeki hem de Türkiye’deki eğitim, iş ve aile hayatlarına yönelik projeler yapıyoruz. Gençlerimizin Yeni Türkiye’yi farklı yönleriyle tanımalarını, önlerindeki fırsatları değerlendirmelerini ve taşıdıkları yüksek potansiyel ile hem Türkiye’nin hem de yaşadıkları ülkelerin gelişimine katkıda bulunmalarını önemsiyoruz. Yurt dışında yaşayan gençlerimiz aynı zamanda Türkiye’nin de bir parçasıdır. Bu bilincin geliştirilmesi için onların Türkiye’yi daha iyi tanımalarını, bir süre Türkiye’de eğitim görmelerini, Türkiye’de iş tecrübesi ve sosyal çevre edinmelerini destekliyoruz. Gençlerimizin öz kimliklerinin korunması ve güçlendirilmesi için geliştirilen projelere katkı sağlıyoruz. Gençlerimizin Türkiye üniversitelerinde eğitim görmelerini kolaylaştırıyoruz.

  İKİ PROJE

  “Gençlik Köprüleri” ve “Genç Liderler” projeleriyle onların Türkiye’yi daha iyi tanımalarını sağlıyoruz. Eğitimlerine katkıda bulunmak için çeşitli burs programları dü- zenliyoruz. AK Parti olarak “Gençlere yatırım, geleceğe yatırım- dır” anlayışıyla yurt dışında yaşayan gençlerimize yönelik yaptığımız ve yapacağımız çalışmaları bu beyannamede bulabilirsiniz. 1 Kasım’ın ardından gelen yeni dönem, yurt dışındaki genç seçmenlerimizin de desteğiyle onlara hizmette çığır açan bir dönem olacaktır.

  GENÇLERİMİZ İÇİN YAPTIKLARIMIZ

  -Türkiye’de üniversite okuyan gençlerimizin harçlarını ödüyoruz!

  2013 yılında yapılan düzenlemeyle Lise öğrenimini yurt dışında tamamlayan gençlerimize Türkiye’de devlet üniversitelerinde ücretsiz öğrenim görme imkânı sağladık. 3.200 gencimiz bu program kapsamında devlet üniversitelerinde ücretsiz eğitim görmektedir.

  -Yurt dışındaki üniversitelerde okuyan gençlerimize destek için gerekli yasal düzenlemeleri yaptık!

  Yurt dışındaki üniversitelerde okuyan gençlerimize de kredi ve burs verilmesi, öğrencilerimizin yoğun bulunduğu yurt dışındaki şehirlerde yurt inşası, satın alınması veya kiralanmasını sağlamak için gerekli yasal düzenlemeleri gerçekleştirdik.

  BURS VE ARAŞTIRMA DESTEĞİ

  -Üniversiteli gençlerimize burs ve araştırma desteği veriyoruz!

  Kredi Yurtlar Kurumu ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından yurt dışında yaşayan gençlerimizden yükseköğrenim görenlere burs ve araştırma destekleri verilmeye başlandı. Uzun vadeli bir perspektifle, yurt dışındaki gençlerimizin bulundukları ülkelerde eğitim, kültür ve akademik hayatlarını desteklemek amacıyla “Yurtdışı Vatandaşlar Araştırma Destek Bursları” vermekteyiz.

  -Uluslararası İlahiyat Programını başlattık!

  Lise öğrenimini yurt dışında tamamlamış ve Türkiye’de İslami İlimler alanında eğitim almak isteyen gençlere yönelik “Uluslararası İlahiyat Programı” başlattık. Bu programın ilk mezunları yaşadıkları ülkelerde görev almaya başladılar.

  DİL VE KÜLTÜR DERSLERİ

  -1.614 öğretmenimiz çocuk ve gençlerimize dil ve kültür dersleri veriyor!

  Yurt dışındaki gençlerimize dil ve kültür dersleri vermek üzere görevlendirilen öğretmen sayısını artırdık. 1.614 öğretmenimiz yurt dışında görev yapıyor. Çince, İngilizce, İspanyolca ve Hintçenin ardından dünyada en yaygın 5’inci dil olan Türkçe, 220 milyondan fazla insan tarafından konuşuluyor.

  -Geleceğin liderlerini bir araya getiriyoruz!

  Yeni nesil gençlerin başarılı rol modeller olarak yetişmeleri için dünyanın her yerinden başarılı gençlerimizi 50 kişilik gruplar hâlinde bir araya getiriyoruz. Yılda birkaç kez Türkiye’de bir araya gelen gençlerimize yönelik seminerler, kültür gezileri, atölye çalışmaları, vizyon konuşmaları ve kültür sanat programları düzenleniyoruz.

  -Genç hukukçularımız ve akademisyenlerimiz buluşuyor!

  Yurt dışındaki genç hukukçu, akademisyen ve eğitimci gençlerimizi bir araya getiriyoruz. Bu gençlerimiz hem alanları ile ilgili görüş alışverişinde bulunuyor, hem de yeni bir sosyal çevre ediniyorlar.

  GENÇLİK KÖPRÜLERİ

  -“Gençlik Köprüleri” ile gençler Türkiye’yi daha yakından tanıyor!

  Yurt dışında yaşayan gençlerimizin Türkiye ile bağlarının güçlendirilmesi için Türkiye’ye yönelik gezi ve kültür programlarının yer aldığı “Gençlik Köprüleri” projesini başlattık. Bu proje sayesinde gençlerimiz anavatanlarını yakından tanıyor, tarihî ve kültürel mekânları ziyaret ediyor.

  -Doğum yardımı, çeyiz yardımı ve ilk ev yardımından yurt dışında yaşayan gençlerimiz de faydalanıyor!

  Yurt dışında yaşayan ve yeni aile kuran gençlerimizin doğum yardımı ile çeyiz ve ilk konut hesaplarından faydalanabilmesi için gerekli mevzuat değişikliklerini yaptık ve onların da bu imkânlardan faydalanmalarını sağladık.

  -Dövizle askerliği kolaylaştırdık!

  Dövizle askerlik yapanlar için uygulanan 21 günlük temel askerlik hizmetini kaldırdık. Buna ila ve olarak dövizle askerlik bedelinin 6000,-€’dan 1000-€’ya düşürülmesi için gerekli kanun teklifini hazırladık.

  GENÇLERİMİZİN EĞİTİM İMKANLARINI ARTTIRIYORUZ

  -Türkçe’ye destek geleceğimize destektir!

  Anadil eğitiminin yaygın olarak verilmesi ve kültürel kimliklerin korunması için Türkçe dil ve kültür eğitimi programlarını oluşturacak ve bu programları gerçekleştiren yurt dışındaki sivil toplum kuruluşlarını destekleyeceğiz.

  -Üniversitelerimizi yurt dışına açacağız!

  Üniversitelerin yurt dışında yerleşke/kampüs açabilmeleri için gereken yasal düzenlemeyi gerçekleştirerek, devlet üniversitelerinin vatandaşlarımızın yoğun olduğu ülkelerde hizmet vermelerini sağlayacağız.

  -Daha fazla gencimiz üniversitelerimize gelecek!

  Türkiye’de yükseköğrenim görmek isteyen gençlerimize yönelik üniversite kontenjanlarını artıracağız.

  -Burs ve araştırma desteklerini artıracağız!

  Yurt dışında yaşayan gençlerimizin akademik gelişimleri için burs ve araştırma desteklerini artıracağız.

  GENÇLERİMİZE YENİ İŞ İMKÂNLARI AÇIYORUZ

  -Gençlerimizi Türkçe öğretmeni olarak görevlendireceğiz!

  Yurt dışında yetişen gençlerimizin yaşadıkları ülkelerde Türkçe öğretmeni olarak istihdam edilebilmelerini sağlayacağız.

  -Meslek diplomaları Türkiye’de daha kolay tanınacak!

  Yurt dışından alınan meslek liselerine denk diplomaların Türkiye’de meslek lisesi diplomasına denk olarak tanınması için gerekli çalışmaları yapacağız.

  -Gençlerimize özel staj programları oluşturacağız!

  Yurt dışında yaşayan gençlerimizin kendi alanları ile ilgili Türkiye’de kamu kurumları ile özel sektörde staj yapmaları için özel programlar geliştirerek gençlerimizin eğitimine katkıda bulunacağız.

  -Gençlerimize uygun devlet kurumlarına giriş sınavı (KPSS) geliştireceğiz!

  Türkiye’de kamu kurumlarında çalışmak isteyen yurt dışında yetişmiş gençlerimizin eğitim geçmişine uygun devlet kurumlarına giriş sınavı (KPSS) uygulamaları geliştireceğiz.

  -Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize destek vereceğiz!

  Türkiye’de kendi işini kurmak isteyen gençlerimize faizsiz kredi ve teşvik desteği vereceğiz.

  GENÇLERİMİZ ANAVATANLARINI TANIYOR BİRBİRLERİ İLE KAYNAŞIYOR

  -Daha fazla gencimiz Türkiye’yi yakından tanıyacak!

  Gençlerimizin Türkiye’nin geniş tarih ve kültürünü özellikle tecrübe etmeleri için kültürel gezi ve kamp programlarını yaygınlaştıracağız.

  -Genç Liderler programımızı daha da geliştireceğiz!

  Dünyanın her yerinden başarılı gençlerimizi bir araya getireceğiz. Gençlerimizin karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı yapmasını sağlayacağız.

  -Genç uzmanlarımızı buluşturacağız!

  Yurt dışında yaşayan uzmanlara yönelik, yaşadıkları ülke ve Türkiye bakımından karşılaştıkları sorunlar ve çözümüyle ilgili Genç Hukukçular Buluşması ve Genç Eğitimciler Konferansı gibi eğitim ve seminer programları düzenleyeceğiz.

  -Türk Hava Yollarından öğrencilerimize indirim!

  Türk Hava Yolları, öğrenciler için iç hatlarda yüzde 20, dış hatlarda yüzde 25 indirim uygulamasını başlatmış olup, uygulama devam edecektir.

  -Pasaport harçları öğrencilerimiz için kaldırılacak!

  Öğrenim gören gençlerimiz için pasaport harçlarını kaldıracağız. 18 yaşından küçükler içinse pasaport harçlarını dörtte birine düşüreceğiz.

  Görüş Bildir