Euro
10.3158
0.06%
Dolar
8.7654
0.04%
Altın
491.85
0.19%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
390.610
3.75%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C

  Akdoğan: Türkiye'deki işsizliğe ilave yük getirme durumu yok

  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Suriyelilere çalışma izni verilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.
  • AA
  • 16.01.2016 - 17:50
  Akdoğan: Türkiye'deki işsizliğe ilave yük getirme durumu yok

  Akdoğan: Türkiye deki işsizliğe ilave yük getirme durumu yok #1

  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Habertürk televizyonununda katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Suriyelilere çalışma izninin verilmesine yönelik soru üzerine Akdoğan, bu konuyla ligili Çalışma Bakanlığı'nın gerekli çalışmayı yaptığını anlattı. Şu anda Suriyelilerin bir kısmının çalıştığını dile getiren Akdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

  "TÜRKİYE'NİN İHTİYACI OLAN ALANLAR DA VAR"

  "Buna rağmen fazla oldukları şehirlerin istihdam oranları nedir? İşsizlik oranlarında bir artışa sebep oldu mu diye baktığımızda, olmadığını görüyoruz. Bu kardeşlerimiz orada iş alanına girdiler ve işsizlik arttı gibi bir veri yok elimizde. Bunların kayıt içine alınması başlı başına bir kazançtır. Avrupa ülkeleri, sürekli açıklamalar yapıyor ve belli kategorilerde Suriyelileri kabul ediyorlar ve nitelikli iş gücü. Türkiye'nin ihtiyacı olan alanlar da var. Ya da nitelik kısmı biraz daha düşük olanların da çalışacağı bir takım alanlar var. İŞ-KUR duyuru yapıyor; 'Şu konularda elemana ihtiyacım var' diye, başvuru olmuyor.

  "TÜRKİYE'DEKİ İŞSİZLİĞE İLAVE YÜK GETİRECEĞİ BİR DURUM YOK"

  Yani farklı alanlarda değerlendirilebilir ve biz bu çalışma iznini getirmeseydik o zaman nitelikli iş gücü zaten başka ülkelere gidecekti. Bizim elimizde daha farklı bir tablo kalacaktı. Bu yüzden bunun Türkiye'deki işsizliğe ilave bir yük getireceği gibi bir beklenti, durum yok. Kayıt dışı çalışanların kayıt içine alınmaları önemli. Kendi vatandaşlarımıza dönük bir problem beklemiyoruz"

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir