Euro
10.1255
-1.42%
Dolar
8.3189
-1.61%
Altın
499.45
-0.34%
Borsa
1.454
0.9%
Bitcoin
362.696
-7.71%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Alevi dernekleri HDP'yi ziyaret etti

  HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Alevi Dernekler Federasyonu'ndan oluşan birlik sekreteryası ile bir araya geldi.
  • 15.01.2015 - 00:12
  Alevi dernekleri HDP'yi ziyaret etti

  Alevi dernekleri HDP yi ziyaret etti #1

  Parti merkezinde basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmenin ardından açıklamada bulunan Yüksekdağ,  Alevi örgütleri ile seçim öncesi  görüş alışverişinde bulunduklarını, talep ve önerilerini dinlediklerini ifade etti.

  Alevi örgütlerinin kendilerinden taleplerinin arkasında durmalarını istediklerini anlatan Yüksekdağ, şunları kaydetti:

  ''Biz de seçimler öncesinde ve bu son dönemde Alevi toplumlarıyla nasıl bir ilişki geliştireceğimiz konusunda bazı bilgiler verdik. Görüşlerimizi düşüncelerimizi paylaştık, geniş bir seçim işbirliği hattında Alevi toplumu ve örgütleriyle yan yana gelme dileğimizi ifade ettik. AK Parti'nin oluşturduğu tekçi yapıya, zihniyetine Alevi  toplumunun asimile edilmesine hizmet eden politikalarına karşı genel seçimler arifesinde güçlü bir işbirliğini ve mücadele birliğini  geliştirebiliriz dedik. Alevi toplumunun genel seçimler öncesinde  doğrudan temsil edilmesi konusunda partimizin kararı olduğunu ve bu karara bağlı hareket edeceğini söyledik.''

  Alevi örgütlerinin, zorunlu din derslerine, eğitimde gericileştirme ve asimilasyon politikalarına karşı miting ve çalışmalarına destek istediğini belirten Yüksekdağ, kendilerinin de doğrudan bu çalışmanın parçası olacaklarını ifade ettiklerini söyledi.

  8 ŞUBAT'TA İSTANBUL MİTİNGİ

  Federasyonlar adına konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Müslüm Doğan da eğitimde gericileştirmeye karşı 8 Şubat'ta İstanbul'da miting yapacaklarını bildirdi.

  Doğan, ''Mitingde 'zorunlu din derslerine hayır' diye bağıracağız, özgür demokratik ve bilimsel bir eğitim diyeceğiz, AİHM kararların uygulanması, cemevlerinin yasal statüye ulaşmasını, Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılmasını, Alevi hak ihlallerinin durdurulmasını, yeni asimilasyon araçlarının devreye girmemesini istiyoruz'' dedi.

  Alevi toplumunun sorunlarını bir proje haline getirdiklerini ifade eden Doğan, bu projeyi de HDP’ye seçim bildirgelerinde yer almak üzere partiyle sunduklarını bildirdi.

  HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de "bu toplumda ve coğrafyada yaşayan Alevilerin gasbedilen haklarının iade edilmesi açısından, federasyonun yaptığı çağrıyı çok anlamlı bulduklarını, destek verdiklerini ve 8 Şubat'ta İstanbul'da olacaklarını" kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir