Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.424
-1.12%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Aleviler'den PKK'ya sert tepki

  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Köln'de "Faşizme ve Şeriata HAYIR" sloganı ile düzenlenen mitingteki flamalara açıklama yaptı...
  • Haber Merkezi
  • 19.11.2016 - 08:03
  Aleviler'den PKK'ya sert tepki

  hdfgjhfgdj

  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından geçtiğimiz Cumartesi günü Köln'de "Faşizme ve Şeriata HAYIR" sloganı ile düzenlenen mitingte en ön sıralarda taşınan Öcalan flamaları tartışmalara yol açmıştı.

  AABK adına miting sonrası yapılan bir açıklamada üç yıldır eylem birlikleri yaptıkları Demokratik Güç Birliği ile olan ilişkilerini askıya aldıkları belirtmişti.

  "LİNÇ, HAKARET GİRİŞİMİNDE BULUNDULAR"

  Avrupa Postası'nın haberine göre AABK'ya bağlı kurumlarımıza ve kamuoyuna başlıklı yeni bir açıklamada mitingin bir grup tarafından sabote edilmeye çalışıldığı açıklandı.

  Açıklamada, "Maalesef mitingimizi sabote etmeye çalışanlar, misafirlerimize (mihmanlarımıza), kurum temsilcilerimize, üyelerimize yönelik linç, hakaret girişiminde bulundular. Gelen misafirlerimize taşıdıkları semboller üzerinden baskı uygulayan ve tartaklayan, komitenin uyarılarını dikkate almayan, asi bir grubun provokatif davranışları yüzünden; mitingimiz iki saatlik gecikmeyle ancak başlayabildi" denildi.

  İşte o açıklama:

  AABK’ya BAĞLI KURUMLARIMIZA ve KAMUOYUNA

  Zalime karşı dik duruşumuz aynı kararlılıkla devam edecektir !

  Türkiye'de “Demokrasiye, Özgürlüğe, Barışa, Laikliğe EVET!, Faşizme, Şeriata HAYIR! demek için, 12.11.2016 tarihinde Almanya'nın Köln kentinde 70 binin üzerinde Canla birlikte tarihi mitinglerimizden birini daha gerçekleştirdik..

  Türkiye ve bölgedeki gelişmelere dikkat çekmeyi hedefleyen mitingimize katılan Alevi, Kürt, Türk, Laz, Ermeni, Akademisyen, Sosyalist, Sosyal Demokrat, Devrimci, Laik, Çevreci, Sivil Toplum Kuruluşları, Avrupa ve Türkiyeli Siyasi Partiler, Sendikalar, Demokrasi Güçleriyle adeta demokrasi şöleni yaşamak için alandaydık.

  BAŞARIYLA TAMAMLANMIŞTIR

  Maalesef mitingimizi sabote etmeye çalışanlar, misafirlerimize (mihman larımıza), kurum temsilcilerimize, üyelerimize yönelik linç, hakaret girişiminde bulundular. Gelen misafirlerimize taşıdıkları semboller üzerinden baskı uyguluyan ve tartaklayan, komitenin uyarılarını dikkate almayan, asî bir grubun provakatif davranışları yüzünden; mitingimiz iki saatlik gecikmeyle ancak başlayabildi.

  Bu durum karşısında DGB bileşenleri AABK’ya beklenen desteğini sunmasa da, 70 bin kişinin sorumluluğunu üstlenen AABK'nın sağduyusu ile mitingimiz bir sorun yaşanmadan başarıyla tamamlanmıştır.

  Bu anlam da; bugün de aynı soğukkanlılıkla şunu belirtmek isteriz ki; özellikle sanal alemde AABK Yönetim Kurulu üyelerimizi, kurumlarımızı hedef gösterme ve linç etme girişimlerini kesinlikle kabul etmiyor, şiddetle kınıyoruz. AABK olarak, Alevilerin göz bebeği olan kurumlarımıza, Canlarımıza saldıranlarla asla yol yürümedik, bundan sonra da yürümeyeceğiz.

  Bugüne kadar yapıtığımız mitingler, saygı, sevgi, hoşgörü ve birbirimizin farklılıklarına tahammüllü olma çabasıyla gerçekleşmiştir. Maalesef 12 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirdiğimiz mitingimiz, bir grup tarafından ciddiyetle sabota edilmeye çalışılmıştır.

  Bir önceki kamuoyu açıklamamızda ifade edilen "illegal yapılar ile yan yana gelmeyeceğiz" den kasıt tam da buydu. Yıllardır birlikte mücadele ettiğimiz Türk, Kürt, Alevi, Sunni ayrımı yapmaksızın demokrasi özgürlük, laiklik, eşit haklar mücadelesi yürüten toplumsal yapılar asla değildir, olamaz da…. Kastedilen ; miting alanında üyelerimize şiddet ve zorbalık uygulayan, hassasiyetlere, kurallara saygı duymayan birey ve topluluklardır. Alevi Toplumu olarak, yürütmüş olduğumuz inanç özgürlüğü mücadelemiz ne kadar kutsal ise, hak ve yaşam mücadelesi veren tüm kimliklerin, inançların, emek sınıfının meşru hak olarak yürütmüş oldukları mücadele de bir o kadar kutsaldır.

  Hayatın her alanında, her koşulunda tavrımız ve tarafımız zalime karşı, mazlumun yanında saf tutan dik duruşumuz olmuştur. Hassasiyetlerimizi anlayan ve kabul eden, meşru hak zemininde demokrasi mücadelesi yürüten herkesle birlikte, alanlarda beraber olmaya; "Bir olmaya, iri ve diri olmaya" devam edeceğiz..


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir