Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.971
1.44%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Altan Tan: Vay CHP'nin haline

  BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, CHP'nin terör sorununun çözümü için sunduğu öneriyi eleştirdi..
  • 03.10.2012 - 15:09
  Altan Tan: Vay CHP'nin haline

  Altan Tan: Vay CHP nin haline #1

  Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi’nin terör sorununun çözümü için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması yönündeki önerisiyle ilgili olarak, “Neyi kuruyorsunuz, 30 senedir boğuştuğunuz yüzyıllık bir sorunla karşı karşılayasınız. Eğer siz siyasi partiler olarak, iktidar olarak, CHP olarak hala bu konuda söyleyecek bir söz hazırlamamışsanız vay sizin halinize” dedi.

  "İPE UN SERMEYİN"

  TBMM’de basın toplantısı düzenleyen ve gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Tan, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’ye yaptığı bir çağrı olduğunu ve bugün basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi’nin farklı bir konu önererek Meclis Araştırma Komisyonu’nun kurulmasını istediğini, BDP’nin buna yönelik tavrının ne olacağını sorması üzerine, “Bu işte meşhur bir laf var; ipe un serme. Sen bize gel, ben size geleyim. Komisyon mu? Kuralım, konfederasyon mu? Kuralım. Neyi kuruyorsunuz 30 senedir boğuştuğunuz bir sorunla karşı karşıyasınız. Eğer siz siyasi partiler olarak, iktidar olarak, CHP olarak hala bu konuda söyleyecek bir söz hazırlamamışsanız vay sizin halinize.

  "CHP KENDİ İÇİNDE ANLAŞMIYOR"

  CHP iki aydır Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na vatandaşlıkla ilgili bir cümlelik tanımını getiremiyor. Anlaşamıyor kendi içinde. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı mı diyecek, eski ifadede devam mı edecek, yoksa vatandaşlığı hiçbir atıfta bulunulmayacak bir cümle mi gelecek? Buna karar veremiyor hala. Ayıptır. Bir de her gün kalkıyorsunuz diyorsunuz ki; biz cumhuriyeti kuran partiyiz. Eğer bir memleketin en can alıcı meselesi ile ilgili hala üç sayfa bir görüşünüz yoksa bırakın bu işi bir bilenler gelsin” dedi. “Bunların hepsi halk dilinde ‘kayıkçı dalaşıdır” diyen Tan, “Bundan bir şey çıkmaz” dedi.

  "MASADAN KALKMAYACAĞIM, AMA HİÇBİR ŞEY DE YAPMAYACAĞIM"

  Başka bir gazetecinin Başbakan Erdoğan’ın yeni Anayasa çalışmalarından masadan kalkan tarafın kendilerinin olmayacağı yönündeki açıklamasının sorulması üzerine de Tan, “Masadan kalkmayacağım, ama hiçbir şey yapmayacağım. Al masa senin olsun. Oturduğun masada doğru düzgün bir şey yap. Türkiye’nin meselelerini çözecek bir siyaset izle ve çözüm önerilerini getir. Yoksa masada kimse kalmayacak, ama herkesin evinde de masa var. Kimse masaya aşık değil. Masada ne yapılıyor, esas önemli olan odur. Masada bir mesafe alınıyor mu alınmıyor mu, önemli olan budur” şeklinde konuştu.

  "AK PARTİ'NİN SOMUT BİR TEKLİFİ YOK"

  AK Parti hükümetinin Türkiye’nin can alıcı meseleleri ile ilgili somut bir teklifinin olmadığını ve Kürt meselesinde de somut bir adımının bulunmadığını savunan Tan, “Kürt meselesi ile ilgili hükümet ne söylüyor bilen var mı? Seçmeli ders de verdik, bunlar daha ne istiyor diyorlar. Kimse Sayın Başbakan’dan babasının hayrına bir şey istemiyor. Babasının fındık bahçesinden fındık da istemiyor. Bir hak hukuk var ise, Avrupa kriterleri var, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi var ve eğer çok istiyorsa İslam hukuku var” dedi. 

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir