Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
564.375
-0.95%
15ºC
İstanbul
Yağmur 15 C

  Altan Tan: Yemin metninden Türklük vurgusu çıkarılmalı

  HDP'li Altan Tan, sadece Türklük vurgusunu içermesi bakımından bile Milletvekili yemin metninin sorunlu olduğunu savundu.
  • Ajanslar
  • 19.06.2015 - 05:28
  Altan Tan: Yemin metninden Türklük vurgusu çıkarılmalı

  Altan Tan: Yemin metninden Türklük vurgusu çıkarılmalı #1

  HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, TBMM'nin yeni döneminde milletvekili yemini metninin değiştirilmesini gündeme getireceklerini söyleyerek mevcut yemin metninin ideoloji ve etnik kimlik dayattığını savundu.

  "FİKİR AYRILIĞI İDDİASI YALAN"

  TBMM'de yemin ederken HDP olarak mevcut metne bağlı kalacaklarını da vurgulayan Tan, bu konuda parti içinde fikir ayrılığı yaşandığı iddialarını ise reddetti. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, "HDP'nin yer alacağı veya destek vereceği formül gündemimizde değil" açıklamasını da yanıtlayan HDP'li Tan, "Bahçeli istemiyorsa böyle bir formülün içinde olmaz, zorla sokacak değiliz ya" diye konuştu. HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın açıklamaları şöyle:

  "OKUNAN METİN DEĞİŞMELİ"

  "Mevcut milletvekili yemini, insanlara ideolojik ve etnik kimlik dayatan sorunlu bir metin. Sadece "Türklük" vurgusu içermesi, diğer kimlikler açısından rahatsızlık verici. Yemin metni, dindar Müslümanlar açısından da sıkıntılı. Bu metnin geçtiğimiz dönem değiştirilmesi gerekirdi ama olmadı. İdeolojik ve etnik kimlik dayatması olmayan bir metne ihtiyaç var. HDP olarak, yemin metninin değiştirilmesi talebimizi yineleyeceğiz."

  "MEVCUT METNE BAĞLI KALACAĞIZ"

  "TBMM'deki yemin töreninde ise HDP olarak mevcut metne bağlı kalacağız. Partimizin milletvekilleri, kürsüye gelip mevcut metne göre yeminlerini edecekler. Partinin, "ikiye bölüneceği ve BDP çatısı altında ayrı grup kuracağı" iddiaları doğru değil. Böyle bir tartışma yaşandığını duymadım. Doğru olmayan bir iddia üzerinden konuşmam. Böyle bir ihtimal ete kemiğe bürünürse, o zaman konuşuruz."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir