Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C
  Anketçilerin çatı aday yorumu

  Anketçilerin çatı aday yorumu

  AK Parti'nin adayının çoktan belli olduğunu belirten araştırma şirketleri, iki partinin girişimini 'beyhude bir çaba' olarak nitelendirdi.
  • 03.06.2014 - 08:39

  Anketçilerin çatı aday yorumu #1

  Anketçilerin çatı aday yorumu #2

  Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi MHP ve CHP'nin çatı aday arayışları sürüyor. Bir önceki seçim sonuçlarına en yakın sonucu bilen iki anket şirketinin sahibi Yeni Şafak'ta yaptıkları açıklamada CHP ve MHP'nin çatı'sının tutmayacağı yönünde görüş bildirdi.

  3 İSMİN DE HALKTA KARŞILIĞI YOK

  İşte ANAR ve GENAR'ın patronlarının çatı analizi

  ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu:

  Ortak adayda anlaşmakla iş bitmiyor. Gösterilen adayın halkta bir karşılığı var mı? Ortak aday konusunda adları geçen Deniz Baykal da Kemal Derviş de halkta karşılığı olan isimler değil. İlhan Kesici, geçmişte İstanbul'u bile kazanamadı. Deniz Baykal yıllarca kaybetti. Siyasi geçmişleri başarısızlıklarla dolu insanlar bu seçimde nasıl başarılı olacak?

  Cumhurbaşkanlığı turu: Bahçeli-Kılıçdaroğlu görüşmesi İZLE

  SORUMLULUKTAN KAÇMA ÇABASI

  Muhalefet yeni sisteme adapte olamadı. Cesaret edip isim belirleyemedikleri için ortak aday işine giriştiler. Çünkü ortak aday kaybettiğinde halkın hesap soracağı kimse olamayacak. Yerel seçimlerde de Ankara ve İstanbul'da benzer işbirliğine gittiler. Ama başarılı olamadılar. 'Çatı aday'ı sorumluluktan kaçma gayreti olarak görüyorum.

  ERDOĞAN'A KARŞI HİÇ ŞANSLARI YOK

  GENAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü Mustafa Şen:

  Muhalefette 'çatı aday' için öyle bir isim yok. Tek isim var o da AK Parti'nin adayı Recep Tayyip Erdoğan. Yerel seçimlerde muhalefet Ankara ve İstanbul'da ortak aday konusunu denedi. Çatıya sol taraftan Mustafa Sarıgül, sağ taraftan ise Mansur Yavaş çıktı. Ama hiçbir işe yaramadı. Dolayısıyla şimdi de başarılı olmaları mümkün değil. Zaten atı alan Çankaya yolunu tuttu. Cumhurbaşkanlığı seçimi 30 Mart'ta bitti. CHP ve MHP'deki 'çatı aday' arayışı, öylesine bir arayış. Sadece formalite. Kaybettiklerinde 'Uğraştık ama olmadı' demek için bir arayış.

  Ayrıca baktığımızda adı geçen isimlerin halkta bir karşılığı yok. Kemal Derviş, uluslararası alanda iyi bir bürokrat ama Türkiye'deki karşılığı yüzde 5'i geçmez. Recep Tayyip Erdoğan ezer geçer. Deniz Baykal da yıllarca Erdoğan'a karşı giriştiği birçok yarışı kaybetti. Şimdi bir şansının olması mümkün değil.

  Görüş Bildir