Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
487.107
1.67%
3ºC
İstanbul
Açık 3 C

  Arınç: Her şey Erdoğan'dan Arınç'tan ibaret değil

  Bülent Arınç canlı yayında belli kişilerin başarısı üzerine endeksli bir parti olmadıklarını belirtti.
  • 14.04.2013 - 15:46
  Arınç: Her şey Erdoğan'dan Arınç'tan ibaret değil

  Arınç: Her şey Erdoğan dan Arınç tan ibaret değil #1

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  Habertürk televizyonunda canlı yayına katılarak, gündeme ilişkinde değerlendirmeler bulundu.

  "BUNLARIN HİÇBİRİSİ AYETİ KERİME DEĞİL"

  Mevcut Anayasa'nın 2, 3 ve 4. maddelerinin değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeler olduğunu hatırlatan Arınç, "Teorik olarak yeni bir anayasa yapılırken bu maddeleri, daha da zenginleştirecek veya açıklayacak yeni bir şekle bürümek mümkün. Bunların hiçbirisi ayeti kerime değil. Bu maddelerde 'generaller' yazmıyor, bunun içinde 'Ergenekon, Balyoz' yok. Ancak hem 1961 Anayasası hem 1982 Anayasası, kabul etmediğimiz için rahatlıkla söyleyebilirim. 61'de çok kritik rakamla, ama 80'den sonraki anayasa daha büyük oranla kabul edildi. Bunun farklı izahları var, yani 'seçimlere bir an evvel gidelim', 'anayasaya hayır dersek bunlar temelli başımıza kalırlar' bu tür korkular var. Olaylar sebebiyle 80 darbesine sıcak bakan kesim var Türkiye'de. Her gün binlerce insanın öldüğü, yaralandığı, toplumsal olayların suikastlara dönüştüğü toplumda bunları bitirecek birisi gelsin de kim gelirse gelsin beklentisi vardı" dedi.

  "TEMELDE ÇOK ÖNEMLİ İŞLER YAPTIK"

  Yeni anayasa yapım sürecinde "vatandaşlık" tanımının tartışıldığını dile getiren Arınç, şöyle devam etti: "Biz, temelde çok önemli bir iş yaptık. Dedik ki; parlamenter sistem bugüne kadar Türkiye'de devam ediyor, bunun yasamayla, yürütmeyle, yargıyla, Meclis ile bağlantısı var, ama Türkiye'de siyasi iktidarı daha güçlü kılabilmek, daha güçlü yönetim sergileyebilmek için başkanlık veya yarı başkanlık sistemini de tartışmaya açalım. Prensip olarak hepsi ayağa kalktılar, hepsi derken MHP ve CHP'yi saymalıyım. Biz, onlara 'her şeyi konuşabilecektik nasıl olsa burada, kabul etmezseniz de konuştuktan sonra kabul etmeyin. Başkanlık veya yarı başkanlık sistemi dediğimiz bu yöntemler antidemokratik yöntemler değil, cumhuriyet karşıtı değil, parlamenter sistemin sadece karşıtı veya daha güçlü olanı, bunu peşinen reddetmeyin. Biz, bunu teklif ediyoruz. Bu konuda henüz bir mutabakat veya ret ortaya çıkmadı."

  "SONUÇLANMA İHTİMALİ DÜŞÜK DE OLSA VAR"

  Arınç, 1,5 yıldan beri anayasa yapım çalışmasının devam ettiğini ifade ederken, çalışmanın henüz sonuçlanmadığını dile getirdi. Arınç, "Sonuçlanma ihtimali var mı? Düşük de olsa var. Ama bu ilanihaye devam edemez. AK Parti olarak belli bir noktada sonuca varmayı, eğer karşı taraf bir oyalama içindeyse kesinlikle yeni bir anayasa yapmak niyeti yoksa bunu bizzat yapma gayretinde olacağımızı söylüyoruz" ifadesini kullandı.

  "HER ŞEY TAYYİP ERDOĞAN'DAN İBARET GÖRÜLMEMELİ"

  Başbakan Yardımcısı Arınç, AK Parti'nin içtüzüğünde yer alan 3 dönem üst üste milletvekilliği yapmış kişilerin gelecek dönem milletvekili adayı olamamalarını düzenleyen hükümden dönüş olup olmadığı sorusuna "Bu konu görüşüldü, üzerinde zannediyorum bir tartışma yok artık. 3 dönem üst üste milletvekilliği yapanlar bu dönem aday olamayacaklar, en azından bir dönem ara verecekler. Ben, şüphesiz içlerindeyim ve bunu memnuniyetle karşılıyorum. Ben bu tüzük konulurken Meclis başkanıydım, parti içerisinde ne oldu, ne bitti çok farkında değilim, ama yapılanı doğru bulduk. Bu parti içi demokrasi açısından önemli, bir partinin hayatiyet kazanması bakımından da önemli" yanıtını verdi.

  Arınç, şunları kaydetti: "Bir parti kendi içindeki dönüşümü, gençleşmeyi, görev alanlarında daha fazla insanların katılımını sağlarsa kalıcı olur. Yoksa belli kişilerin üzerinde başarılara endeksli bir siyasi hayat o kadar geçerli olmaz. Yani her şey Tayyip Erdoğan'dan, Bülent Arınç'tan, Ahmet'ten, Mehmet'ten ibaret görülmemeli. Biz çok zengin, insan kalitesiyle güçlü bir partiyiz. 'Şu kadar başbakan çıkabilir, şu kadar hükümetler kurabiliriz, şu kadar güçlü insanlar bu partiyi yönetebilir' diye düşünüyoruz. Aksi takdirde bir marjinal parti hüviyetinde kalırız. Kişilere dayalı bir siyaset yapmak yerine kurumsallaşmış bir AK Parti'nin daha güçlü olacağını düşünüyoruz."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir