Euro
10.3974
-0.35%
Dolar
8.8653
-0.01%
Altın
501.27
0.45%
Borsa
1.385
0%
Bitcoin
390.843
3.56%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Aygün Alevilerin sorunlarını Erdoğan'a anlattı

  Hüseyin Aygün, Alevilerin sorunlarıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdı.
  • 22.10.2012 - 17:20
  Aygün Alevilerin sorunlarını Erdoğan'a anlattı

  Aygün Alevilerin sorunlarını Erdoğan a anlattı #1

  Başbakan Erdoğan'a mektup yazan CHP'li Hüseyin Aygün, Alevilerin sorunlarının çözülmesini istedi. Aygün, mektubunda "Cemevleri ibadethane sayılmalı, zorunlu din dersleri kaldırılmalı ve Alevi mal varlıkları iade edilmelidir" dedi.

  "ALEVİLER NÜFUSUN YÜZDE 20'SİNİ OLUŞTURUYOR"

  Hüseyin Aygün, mektubunda, Alevilerin, nüfusun yaklaşık yüzde 20 ile yüzde 25'ini oluşturduğunu belirterek, Gayri Safi Milli Hasılaya en az yüzde 20 oranında katkı sağlayıp, ibadet mekanı olan cemevleri için dahi yüzde 1 oranında pay almamalarının, demokrasinin niteliği ve hukuk devleti olma ilkesi ile bağdaşmadığını ifade etti.

  Aygün, şunları kaydetti: ''Türkiye'de din ve inanç temelinde Alevilere yönelik yapılan ayrımcılık, yok sayılma ve asimilasyon politikalarının her yıl AB ilerleme raporlarında yer alırken, Diyanet İşleri Başkanlığı 2009-2010 yılı faaliyet raporları ve 2012-2016 strateji raporunun tehditler bölümünde Aleviler için (İslami gelenek içinde yer alan kimi görüş ve yorumların subjektif anlayışlar doğrultusunda açıklanmasına yönelik çabalar) denilmektedir. Aleviler açık bir şekilde devletin varlığına yönelik tehdit unsuru olarak görülmektedir. Son bir yıl içerisinde Türkiye'nin çeşitli illerinde Alevi yurttaşlarının ev ve kapılarına işaretlemeler yapılmış, cemevi ve okul duvarlarına tehdit içeren ifadeler yazılmıştır. Bir eğlence aracı olarak bildiğimiz davul ve tokmağı artık Alevilere yönelik yapılan tehdit, baskı, tecrit, tahammülsüzlük ve toplumsal baskıda kullanılan şiddet aracına dönüşmüştür. Türkiye'de yaşayan Alevi yurttaşların can güvenliğinin gittikçe ortadan kaldırıldığı yönünde kaygılar artarken Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde Alevi yurttaşların din ve inanç temelindeki talepleri olumlu karşılanmaktadır. Avrupa'daki Alevi yurttaşların din ve inanç temelli talepler süreci incelendiğinde ilgili devletin hiçbir makam ya da birimi Aleviliği ve Alevileri tehdit unsuru olarak değerlendirmediği de anlaşılmaktadır. Alevi yurttaşların temel hak ve özgürlükler alanındaki talepleri olan cemevlerinin ibadethane sayılması, zorunlu din derslerinin kaldırılması, Alevi mal varlıklarının iade edilmesi, Aşure Günü ve Hızır Orucu gibi bazı günlerin resmi tatil olarak kabul edilmesi gibi taleplerinin yerine getirilmesi hususunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.''

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir