Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.556
0.94%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Ayşenur İslam'dan çocuk açıklaması

  Ayşenur İslam'dan çocuk açıklaması

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, son günlerde artan çocuk ölümleri hakkında açıklamalarda bulundu.
  • 30.04.2014 - 12:38

  Geçtiğimiz hafta Kars'ta 9 yaşındaki Mert Aydın kaçırıldıktan sonra tecavüze uğrayıp öldürülmüş halde bulunmuş, dün de benzeri bir haber Adana'dan gelmişti. 5 yaşındaki Gizem, ablası ile evlenmesine izin verilmeyen Süleyman Akdeniz tarafından kaçırılıp öldürülmüştü. Son günlerde art arda gelen bu çocuk ölümleri haberi nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, basın toplantısı düzenledi. Ancak İslam'ın, çocukların saldırılardan korunması için sunduğu öneri, zamanlama açısından tepki çekti. Bakan İslam ailelere, "Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin" diye seslendi.

  Ayşenur İslam'dan çocuk açıklaması İZLE    

  "ÇOCUKLARIMIZ YABANCIYLA KARŞILAŞINCA NE YAPACAĞINI BİLMELİ"

  İslam, basın toplantısında yaptığı konuşmasında, "Tıpkı ateşe ellerini uzattıklarında ellerinin yanacağını bilmeleri gerektiği gibi bir yabancı ile karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğini bilmesi gerekiyor çocuklarımızın. Akran istismarına nasıl karşı koyacağını bilmesi öğrenmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı. Ayşenur İslam dan çocuk açıklaması #1

  "AİLELERİ EĞİTMEMİZ GEREKİYOR"

  "Aileleri eğitmemiz gerekiyor. Bu eğitimlerimiz vardı zaten. Biz bunları yapmaya bugünden itibaren başlıyoruz. Başladık... Bütün ailelerin çocuklara koşulsuz sevgi göstermesi gerekiyor. Bütün çocuklarımız ailelerin onların yanında olduğunu bilmesi gerekiyor. Her türlü sıkıntıda ailelerine başvurması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Ailelerine güvenmeliler. Sevgi ve şefkat çocukların muhtaç olduğu duygular. Çocukları evin dışına yönlendirmemiz gerekiyor.

  "ÇOCUKLAR SES ÇIKARMALI"

  Çocukların çok küçük yaşta öğrenmesi gereken bir başka şey ise yabancı mesafesini korumak. Annelere çok basit bir şey öğretebilirim. Çocuklara çığlık atmayı öğretmeleri gerekiyor. İstemedikleri bir durumda karşılaştıklarında çocuklarımızın çığlık atması gerekiyor etrafı haberdar edebilmeleri için. Bu bir savunma değil. 'Aman çocuğum sessiz ol' diye yetiştirdiğimiz çocuklardan bahsediyoruz. Hayır, çocuklar ses çıkarmalı. Sayın Adalet Bakanımız ve Başbakanımızla görüştük. Cinsel istismar ve saldırı suçlarıyla ilgili cezaları yeniden düzenleyen bir tasarı var.

  Ayşenur İslam dan çocuk açıklaması #2

  "HER TÜRLÜ CİNSEL SUÇTA BELLİ ORANLARDA ARTIRIM OLUYOR"

  Adalet Bakanlığı geçtiğimiz dönemde bu teklifi kendi gündemine aldı. Şimdi bu taslağın meclis gündemine inmesi için bir kararlılık gösteriyoruz. Bu kanunda çocuklara ve yetişkinlere karşı işlenen cinsel suçların ceza oranlarını nisbi olarak arttırıyor bu tasarı. Her türlü cinsel suçta belli oranlarda artırım oluyor.

  "ZORLA EVLENDİRMELER SUÇ KAPSAMINA ALINACAK"

  Tacize uğramış bir çocuğun ruh sağlığı bozulmuştur yargısından hareket ediyor yasa. Kastrasyon cezası yanlış anlaşılıyor. Kastrasyon yok. Bu bir tedavi. İlaçla ya da psikiyatrik tedavi var. Yasa bunu düzenliyor. Cinsel suç işleyen bir failin geri kalan hayatında çocuklara yaklaşmasına kısıtlama getiriliyor. Zorla evlendirmelerin de suç kapsamına alınması yasada öngörülüyor."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir