Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.588
-0.15%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Aziz Kocaoğlu: Barış için elimizden geleni yapmalıyız

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye'nin Nabzı programında Didem Yılmaz'ın sorularını yanıtladı.
  • 30.05.2013 - 08:48
  Aziz Kocaoğlu: Barış için elimizden geleni yapmalıyız

  Aziz Kocaoğlu: Barış için elimizden geleni yapmalıyız #1

  "Farklı etnik kökenden insanlar İzmir'de huzur içinde yaşıyor" diyen Kocaoğlu, kalabalık bir heyetle yaptığı Diyarbakır ziyareti ile ilgili "Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Osman Baydemir,' Kürtçe Hamlet sahneliyoruz. Onu İzmir'de gösterebilir miyiz'dedi. Salonu ayarladık birlikte izledik.'Biz de müsait bir zamanda gelelim'dedik. O zaman açılım falan yoktu" dedi.

  "Siz kendi açılımınızı mı başlattınız" sorusuna "Bir anlamda evet, yoruma açık" yanıtını veren Kocaoğlu, ziyareti oy kaygısıyla yapmadığını söyledi.

  'ZİYARET ÖNCESİ KILIÇDAROĞLU İLE KONUŞMADIM'

  Ziyaretinden önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir temasının olmadığını kaydeden Kocaoğlu, şöyle devam etti: "Eleştirenlere saygı duyuyorum. Ben bu konuyu çok sorguladım gitmeden. Oraya gitmem gerektiğine inandığım için gittim. Barış süreci başlıyor. Terör olaylarının sürmesini kimse istemiyor. Bunda mutabıkız. Barış sürecinin halkın lehine olması için mutlaka insanların barışması gerekiyor. İnsanları barıştıracak olan da yerel yönetimlerdir"

  "Çözüm sürecini destekliyor musunuz" sorusuna "Çözümü, barışı destekliyorum tabii ki" yanıtını veren Kocaoğlu, İzmirliler'in de barışa ve çözüme destek verdiğini söyledi.

  Kocaoğlu "İzmir barışı ve çözümü destekliyor. Ama bilmediği görmediği bir şeyi desteklemez. Kentli kimliği, bilinci İzmir'de 80 vilayetten yüksek. Sorguluyor tabii ki, gözü kapalı destek vermez" dedi.

  "ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMALIYIZ"

  CHP'nin eski parti sözcüsü Birgül Ayman Güler'in Diyarbakır ziyaretiyle ilgili eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Kocaoğlu, "Eleştirilerine saygı duyuyorum. Ama barış sürecinde hiçbir şey yapmamak var, elini taşın altına koymak var. Kentler birbirlerini tanırlarsa, birbirlerinin yaşam felsefelerini bilirlerse, birbirlerine daha saygılı olurlar. Barışın tesisinde halk ayağa kalktığı zaman bu barışın önünde kimse duramaz. Ben bunun peşindeyim. Ne genel başkanımızın işine karışıyorum ne de başkasına akıl veriyorum."

  "BENİM DE ENDİŞELERİM VAR AMA..."

  Çözüm sürecine yönelik endişelerin sürecin yol haritasının açıklanmamasından kaynaklandığını kaydeden Kocaoğlu, "Bu, beni de endişeye düşürüyor ama bir şey yapmam gerekiyor. Diyarbakır'a gittik Sayın Başkan'la konuştuk İkimiz de dostluk mesajı verdik. Bunun ne zararı var?" dedi.

  CHP'nin farklı görüşler nedeniyle bölünecek bir parti olmadığını kaydeden Kocaoğlu, "CHP şu anda değişim süreci yaşıyor. CHP değişim sürecini yaşarken mutlaka fikir ayrılıkları olacak. CHP Türkiye'nin belli başlı sorunlarına mutlaka proje yapıp yol haritasını belirleyip toplumun önüne koymak zorundadır" şeklinde konuştu.

  DESTEK BELİRTİLENDEN DAHA FAZLA

  Gülseren Onanç'ın CHP Genel Başkanlığı'ndan istifa etmesine yol açan "Tabanın yüzde 65'i barış sürecini destekliyor" açıklamasının hatırlatılması üzerine Kocaoğlu, "Desteğin daha fazla olduğuna inanıyorum" dedi.

  ADAY OLACAK MI?

  İzmir için yeniden aday olup olmayacağına yönelik soruya yanıt veren Kocaoğlu, "Aday olup olmamam önemli değil. Benim tek hedefim rahmetli Ahmet Priştina'dan devraldım başkanlığı yine bir CHP'li başkana devretmek. Gerisi benim için teferruattır. Uzun bir zaman var, şimdiden'Adayım'demek doğru değil" dedi.


  Görüş Bildir