Euro
15.3320
0.10%
Dolar
13.5376
0.06%
Altın
789.0220
-0.06%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
580.679
1.18%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C

  Bahçeli'den Gül'e veto çağrısı

  Devlet Bahçeli, 367 sınırını aşamayan anayasa değişikliği konusunda Cumhurbaşkanı Gül'e bir çağrı yaptı.
  • 14.10.2012 - 16:17
  Bahçeli'den Gül'e veto çağrısı

  Bahçeli den Gül e veto çağrısı #1

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Cuma günkü oylamada referandum sınırında kalan anayasa değişikliği için Çankaya'ya "Veto et" çağrısı yaptı.

  Geçtiğimiz Cuma günü Meclis Genel Kurulu'nda yerel seçimlerin 27 Ekim 2013'e alınması için yapılan oturumda 360 oy çıkmıştı. AK Parti'nin tasarısı MHP'nin desteğiyle 360 oyda kalınca gözler Köşk'e çevrildi. Cumhurbaşkanı Gül yasayı TBMM'ye iade edebilir ya da referanduma götürebilir. 

  BAHÇELİ: İMZALARIMIZIN ARKASINDAYIZ

  MHP lideri Bahçeli ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e çağrıda bulunarak önüne gelen yasayı veto etmesi gerektiğini savundu.. TBMM'de önceki gün yapılan yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin Anayasa değişikliği oylamasında MHP'nin 4 fire verdiği iddialarının hatırlatılması üzerine Bahçeli, konunun Cumhurbaşkanı Gül'ün takdirinde olduğunu belirterek, Gül'ün anayasa değişikliğini Meclis'e geri göndermesi halinde MHP'nin imzasının arkasında olacağını kaydetti. Bazı MHP'li milletvekillerinin, bazı şehirlerin büyükşehir olmasına ilişkin kanuna tepki olarak ''hayır'' oyu kullandığına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine de Bahçeli, ''Bunların hepsi yanlış beyanlardır. Bu beyanlara itibar etmemek gerekir. MHP milletvekilleri haysiyetli ve saygın duruşu temsil eden insanlarımızdır. Attığı imzanın altında ölümüne kadar durur'' dedi.

  REFERANDUM EKSTRA KÜLFET

  Devlet Bahçeli dün yaptığı açıklamada, değişikliğin referanduma götürülmesi halinde seçimin aynı tarihte yapılmasından kastının ne olduğunun sorulması üzerine, halk oylaması yolunun tercih edilmesinin ülke için ayrı bir külfet getireceğini ifade etti. Bahçeli, ''O yolu tercih etmek yerine yerel seçimlerin 29 Mart 2014'te yapılması halkımız için daha hayırlı olur'' şeklinde konuştu.


  Görüş Bildir