Euro
10.0972
-0.09%
Dolar
8.5683
0.19%
Altın
494.68
0.07%
Borsa
1.347
-0.16%
Bitcoin
316.599
-3.26%
27ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 27 C
  Bahçeli'den yeni formül: Sihirli beşgen

  Bahçeli'den yeni formül: Sihirli beşgen

  Devlet Bahçeli, ekonomide kalkınma için bulduğu yeni formülünü açıkladı: "Sihirli beşgen"
  • Haber Merkezi
  • 16.05.2015 - 08:57

  Bahçeli den yeni formül: Sihirli beşgen #1

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, zaman zaman geometrik çizimlerle yaptığı siyasi analizlerine bir yenisini daha ekledi.

  Çorum, Amasya, Tokat mitingleri sonrası verdiği molada bir grup gazeteci ile sohbet eden Bahçeli, toplumların kalkınmasını, her bir köşesinde temel ekonomik göstergeler olan bir beşgen ile tarif etti.

  İDEAL EKONOMİYİ TARİF ETTİ

  Beşgenin her bir köşesinde, "büyüme, tam istihdam, fiyat istikrarı, gelir dağılımı ve ödemeler dengesi" bulunduğunu anlatan Bahçeli, ideal ekonomiyi şöyle tarif etti:

  SİHİRLİ BEŞGEN FORMÜLÜ

  "Sihirli beşgenin köşelerinde büyüme, tam istihdam, fiyat istikrarı, gelir dağılımı ve ödemeler dengesi vardır. İdeal bir ekonomi bunların hepsinin bir arada olmasıyla mümkündür. Tercih meselesi, öncelikler ortaya çıkar. Mesela bir hükümet, büyüme ve ödemeler dengesini ön plana alır. Daha liberal olanlar, sosyal demokratlar, fiyat istikrarı, gelir dağılımındaki adaletsizlik, tam istihdamı öne çıkarabilir. Yani bunun içinden sihirli üçgen çıkarılır. Bunların hepsinin bir arada olması zordur. Bize göre ne olabilir; tam istihdam, gelir dağılımındaki adaletsizlik ve büyüme olabilir. Diğerlerini kenarda tutarsınız. Bunları da hallettikten sonra kenardakileri halletmeye çalışırsınız."

  Devlet Bahçeli'nin 2009 yılındaki 40. yıl formülü İZLE


  Bahçeli'den Köşk'e üçgen formülü

  Bahçeli den yeni formül: Sihirli beşgen #2

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir