Petrol
76.82
0.88%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.476
-0.12%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Bakan Çelik, AB'yi dönem başkanı ülkeye şikayet etti

  AB Bakanı Çelik, Slovakya Dışişleri Bakanı Lajcak ile telefonda yaptığı görüşmede, AB'nin son dönemlerdeki Türkiye tutumunu şikayet etti.
  • 11.11.2016 - 17:09
  Bakan Çelik, AB'yi dönem başkanı ülkeye şikayet etti

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ile telefonda yaptığı görüşmede, Türkiye'nin AB'nin son dönemdeki tutumu ve terör örgütlerine yaklaşımı konusundaki sitemlerini aktardı.

  BAKAN ÇELİK TALEB ETTİ

  AB Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmeyle ilgili şu bilgilere verildi: "AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ile talebi üzerine telefonda görüştü.

  Bakan Çelik, Dışişleri Bakanı Lajcak’ın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gösterdiği dayanışma ve Türkiye-AB ilişkilerinin ileri götürülmesi için sergilediği vizyon ve devlet adamlığı için teşekkür etti.

  TÜRKİYE'NİN HASSASİYETLERİ İLETİLDİ

  Çelik, AB tarafından yapılan son açıklamalar, AB Komisyonu’nun İlerleme Raporu ve bazı AB ülkelerinin Büyükelçiliklerinin son günlerde Ankara’da sergiledikleri tutum hakkında hassasiyetlerimizi muhatabıyla paylaştı.

  Çelik, başta PKK ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleriyle kararlı mücadelemizin süreceğini, terör örgütlerine destek olan çevrelerle de mücadele edeceğimizi, terör örgütlerinin sivil, siyasi ve yargıdaki destekçilerine de müsamaha göstermemizin mümkün olmadığını vurguladı.

  YAPICI İŞBİRİLĞİ OLMALI

  Çelik, Türkiye-AB ilişkilerine eleştirel açıklamalar yerine ilişkilerimizi ileriye taşıyacak yapıcı fikirler ve işbirliği önerilerinin hakim olması gerektiğini, Slovak Dönem Başkanlığı’nın bu amaçla önemli çaba sarfettiğini bildiğimizi belirtti.

  Bakan Çelik, savunduğumuz ortak değerler olan hukuk devleti, demokrasi ve insan hakları alanlarında da Türkiye ve AB’nin daha güçlü dayanışma ve işbirliği içinde olması gerektiği görüşünde olduğumuzu ifade etti. Çelik, yapıcı tutumu ve diyaloğa önem veren anlayışı için Bakan Lajcak’a özellikle teşekkür etti."


  Görüş Bildir