Petrol
115.21
1.24%
Euro
17.5015
-0.29%
Dolar
16.6466
-0.21%
Altın
977.34
0.13%
Borsa
2468
-0.91%
Bitcoin
337.359
-4.03%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Bakan Çelik'ten Kern'e aşırı sağ uyarısı

  AB Bakanı Çelik, Avusturya Başbakanı Christian Kern'in AB'de yükselen aşırı sağ ile ilgili sözleri sonrasında açıklama yaptı.
  • AA
  • 20.11.2016 - 23:36
  Bakan Çelik'ten Kern'e aşırı sağ uyarısı

  Bakan Çelik ten Kern e aşırı sağ uyarısı #1

  Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avusturya Başbakanı Christian Kern'in açıklamalarına ilişkin, "Avusturya Başbakanı ve Dışişleri Bakanı'nın tüm AB zeminlerinde Türkiye karşıtlığı yapması, onlara da kaybettiriyor. Aşırı sağcılarla yarışmak için Türkiye karşıtı ve İslamofobik siyaset üretenler, aşırı sağın ve ırkçılığın güçlenmesini sağlıyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

  "AŞIRI SAĞCILARDAN DAHA AŞIRI SÖYLEMLER KULLANIYORLAR"

  Çelik, sosyal medyadaki Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajında, Kern'in aşırı sağcıların AB'nin kilit ülkelerinde iktidara gelmeleri büyük problem olacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, "Oysa, Avusturya Başbakanı ve Dışişleri Bakanı, Türkiye konusunda aşırı sağcılardan daha aşırı söylemler kullanıyorlar." ifadelerini kullandı.

  "AŞIRI SAĞCILARLA YARIŞMAK İÇİN ONLARIN SÖYLEMLERİNİ KULLANIYORLAR"

  Aşırı sağcıların hamlelerini dengelemek için onlardan "daha aşırı" konuşmalar yapanların seçimlerde kaybettiğine dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti:
  "Aşırı sağcılarla yarışmak için Türkiye hakkında benzer söylemler kullananlar, tüm Avrupa'da seçim kaybettiler ya da zayıfladılar. Avusturya Başbakanı ve Dışişleri Bakanı'nın tüm AB zeminlerinde Türkiye karşıtlığı yapması, onlara da kaybettiriyor. Aşırı sağcılarla yarışmak için Türkiye karşıtı ve İslamofobik siyaset üretenler, aşırı sağın ve ırkçılığın güçlenmesini sağlıyorlar."

  "AB'Yİ VE BARIŞI TEHDİT EDİYORLAR"

  Avrupa'da aşırı sağcılarla mücadele etmek yerine onlarla aynı kulvarda yarışan tüm ana akım siyasilerin kaybettiğini belirten Çelik, aşırı sağ akımların AB'yi ve barışı tehdit ettiğini kaydetti. Bakan Çelik, "Irkçılığın güçlenmesinde, siyasi hesaplarla Türkiye karşıtlığı yapanların payı çok büyük." değerlendirmesini yaptı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir