Euro
10.1147
0.55%
Dolar
8.6061
0.94%
Altın
484.92
0.92%
Borsa
1.423
0.37%
Bitcoin
407.350
1.45%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Bakan Güler: Kimsenin mezhebiyle derdimiz yok

  İçişleri Bakanı Muammer Güler, emniyetin Gezi raporları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
  • 26.11.2013 - 18:01
  Bakan Güler: Kimsenin mezhebiyle derdimiz yok

  Bakan Güler: Kimsenin mezhebiyle derdimiz yok #1

  İçişleri Bakanı Muammer Güler, Aselsan tarafından üretilen yeni nesil termal kameraların Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslimi dolayısıyla Akyurt'taki tesiste düzenlenen törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  'KİMSENİN MEZHEBİYLE DERDİMİZ YOK'

  Emniyetin gezi raporuna ilişkin dün de Emniyet Genel Müdürlüğü'nün konuyla ilgili açıklama yaptığını hatırlatan Güler, 'Bizim kimsenin mezhebiyle derdimiz yok, böyle bir merakımız yok. Biz, herkesi Türkiye Cumhuriyeti'nin eşit haklara sahip vatandaşları olarak görürüz' dedi.

  'HABER KENDİ İÇİNDE ÇARPITILMIŞTIR'

  Bakan Güler, AK Parti'nin özgürlükleri geliştiren bir hükümet olduğunu ifade ederek böyle bir bakış açısına asla sahip olmadıklarını dile getirdi. Güler, ''Orada belirtilenler de yazı eğer dikkatle okunursa, bu hareketlere katılanların içinde sendikalardan, taraftar gruplarından, gençlik yapılanmalarından, laik, ulusalcı kesimlerden ve alevilerden diye bir ibare eklenmiş. Yani yüzde 78'lik kesimin tamamı içerisinde yer almış ama çarpıtılarak sadece yüzde 78'i belli bir kökendeki vatandaşlar gibi takdim ediliyor. Böyle bir şey asla olamaz. Bizim böyle bir tespitimiz, böyle bir açıklamamız, böyle bir analizimiz de yoktur. Bunu özellikle ifade ediyorum. Bizim kimsenin mezhebiyle falan derdimiz yok, böyle bir merakımız yok. Biz, herkesi Türkiye Cumhuriyeti'nin eşit haklara sahip vatandaşları olarak görürüz. Suç da ceza da şahsidir zaten. Orada da herhangi bir özellik, bir etnik mensubiyet hiçbir zaman söz konusu olmaz. Bunu açıklıkla ifade ediyorum. Kaldı ki haberin kendi içinde ayrıca bir çarpıtılması var.' dedi.

  'HİÇBİR SORUŞTURMADA BÖYLE BİR ŞEY YOK'

  Bakan Güler ayrıca, 'Hangi soruşturmada kime 'Sen Alevi misin, Sünni misin, şu musun, bu musun' diye sorulmuşsa lütfen gelsin bize haber versin. Böyle birşey kesinlikle söz konusu değil' diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir