Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
389.873
-8.73%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Bakan Günay: İçim burkuldu

  Kültür Bakanı Günay: İçim burkuldu. Makül düzeyde olmalıydı.
  • 26.12.2011 - 13:17
  Bakan Günay: İçim burkuldu

  Bakan Günay: İçim burkuldu #1

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, milletvekili emekli maaşlarının artırılmasına ilişkin düzenlemeden, ''içinin burkulduğunu'' ifade ederek, ''Bir milletvekilinin, aynı zamanda emekli maaşını kesintisiz almasını, genel uygulamaya aykırı sayarım. Sayın Cumhurbaşkanı, sanıyorum bunu dikkate alacaktır'' dedi.

  Günay, Mehmet Akif Ersoy'un ölümünün 75. yılı nedeniyle ''Mehmet Akif'' konulu klasik Türk Sanatları Sergisi'nin TBMM'deki açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Milletvekili emekli maaşlarının artırılmasına yönelik düzenlemeye ilişkin sorular üzerine Günay, Meclisin yaptığı düzenlemelerden, itiraz eden etmeyen herkesin yararlandığını söyledi. Günay, ''Kabul etmiyoruz, asıyorum kesiyorum'' diyenlerin, gayet güzel aldıklarına yönelik geçmişte örneklerin bulunduğunu kaydetti.

  Günay, bu nedenle karar Meclisten çıktıktan sonra kolaycı kahramanlık yapanlardan olmak istemediğini belirterek, ''Ancak biraz içim burkuldu demezsem, kendime karşı saygısızlık etmiş olurum'' dedi.

  ''BİR MİLLETVEKİLİ KİTLESİ RAHATSIZ OLUYOR''

  Uzun yıllar parlamento dışında olduğunu, bir eski milletvekilinin yaşama intibakının çok kolay olmadığını bildiğini dile getiren Günay, bu nedenle eski milletvekilleriyle ilgili düzenlemelerin daha makul bir ölçüde yapılmasını kabul edebileceğini vurguladı. Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Mademki bir emekli çalıştığı zaman ondan kesinti yapılıyor, bir eski milletvekili çalıştığı zaman ondan da kesinti yapılması gerektiğini düşünürüm. Bir eski milletvekili, milletvekiliyken (benim durumunda olanlar) hem milletvekili maaşı hem emekli maaşı alıyorsa, yine emekli maaşından makul kesinti yapılmasını doğru bulurum. Umuyorum ki böyle düzenlemeler yapılacaktır. Bir milletvekilinin, aynı zamanda emekli maaşını kesintisiz almasını, genel uygulamaya aykırı sayarım. Sayın Cumhurbaşkanı, sanıyorum bunu dikkate alacaktır.''

  Bir milletvekilinin aylık ne kadar harcamasının olduğuna ilişkin soruya Günay, ''Bunları Meclis Başkanı'na sorun. Bundan fazlasını konuştuğunuz zaman genel bir milletvekili kitlesi rahatsız oluyor'' karşılığını verdi.

  ''ADALAR NEYSE, YASSIADA'DA ÖYLE''

  Başka bir soru üzerine de Günay, Yassıada'nın demokrasi müzesi olması için çalıştıklarını söyledi.

  Adanın ulaşım, altyapı gibi sorunlarını olup olmadığının sorulması üzerine Günay, ''İstanbul'da çalışıyor, adalarda yaşıyorlar. Adalar neyse Yassıada'da öyle. Yılda 15 gün ulaşım sıkıntısı olabilir'' dedi.

  Günay, Kabe'deki revaklarla ilgili de çalıştıklarını ancak bir gelişmenin olmadığını ifade etti. Günay, bir belgeleme heyeti göndermeye çalıştıklarını kaydetti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir