Euro
10.149
0.9%
Dolar
8.6077
0.96%
Altın
487.72
1.5%
Borsa
1.419
0.08%
Bitcoin
408.230
1.40%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Muhtarlıklarla ilgili açıklama

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi, muhtarlıkların kaldırılacağı yönündeki haberleri yanıtladı.
  • 16.04.2012 - 02:33
  Muhtarlıklarla ilgili açıklama

  Muhtarlıklarla ilgili açıklama #1

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, halen büyükşehir olan ve büyükşehir yapılması planlanan toplam 29 ilde, belde ve köylerin mahalleye dönüştürüleceğini bildirdi.

  "BELDE VE KÖYLER MAHALLE OLACAK"

  Tanrıverdi, Manisa'nın Ahmetli ilçesine bağlı Ataköy'de kurulu bulunan tarımsal kalkınma kooperatifinin yeni hizmet binası açılışı ile damızlık hayvan dağıtım törenine katıldı.

  Törende, bazı belediyelerin büyükşehir statüsüne alınmasıyla ilgili yasa hazırlıklarına değinen Tanrıverdi, bu iller arasında Manisa'nın da bulunduğunu belirtti.

  Büyükşehir Yasası'nda yapılacak değişiklikle yapılacak bu düzenlemenin, bazı yenilikleri beraberinde getireceğini büyükşehirlerdeki belde ve köylerin, mahalle olarak yeniden yapılandırılacağını kaydeden Tanrıverdi, şunları söyledi:

  ''Büyükşehir olan ve yasayla büyükşehir olacak 29 ilde, belde ve köyler mahalleye dönüştürülecek. Yerel yönetimlerin temelinde insani değerler vardır. Yerel yönetimlerde görev yapan arkadaşlarımız elbette insanımızın daha mutlu daha huzurlu olması için çalışmalarını sürdüreceklerdir. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 hedefinde ileri demokrasi vardır. 2023 hedefine ulaştığı zaman Türkiye'mizin ileri ülkeler arasında yerini alacaktır. Türkiye, 10 yıllık hizmetimizde, dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasında 27. ekonomiden 16. ekonomiye gelmişse bu seviyeye ulaşmışsa 2023 hedeflerine de ulaşacaktır.''

  "MUHTARLIKLAR KALDIRILMAYACAK"

  Tanrıverdi, muhtarlarla ilgili de yeni yasal düzenlemeler yapılacağını, bununla muhtarların özlük haklarının genişletileceğini belirtti.

  Yapılacak yeni düzenlemelere ilişkin basında yer alan bazı açıklamaların yanlış anlaşıldığı ve ''muhtarlıkların kapatılacağının'' ileri sürüldüğünü de dile getiren Tanrıverdi,

  ''Kesinlikle ülkemizde muhtarlık işleri kalkmamaktadır ve kaldırılmayacaktır. Muhtarlık işleri yerel yönetimlerde en alt birim olsa da en önemli birimdir. Çünkü, devletin dost eli, şefkat elinin vatandaşımızla tutuştuğu birim, muhtarlık birimidir. AK Parti mensupları olarak, demokrasinin gelişmesinde, yerleşmesinde ve kökleşmesinde, önemli rolü olan muhtarlıkları kesinlikle kaldıramayız. Muhtarlık konusunda İngiltere ve Almanya'nın yetkilileri bize gelerek, bu sistemin nasıl işlediğini öğrenmek için bize geldiler, bilgiler aldılar. Muhtarlıklar kaldırılmamaktadır.''

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir