Bakandan vatandaşa bayram uyarısı

Bakandan vatandaşa bayram uyarısı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sürücülere bayram uyarısında bulundu. Ramazan Bayramı boyunca kendilerinin gerekli tüm önlemleri aldıklarına dikkat çeken Yıldırım, "Ancak bu tek tarafın özverisi ile başarılabilecek bir şey değil. Tek bir vatandaşımızın bile trafik kazasında hayatını kaybetmesine tahammülümüz yok" dedi.

Sürücülere; "Lütfen trafik kurallarına uyun, kendiniz ve sevdikleriniz için bayramı acıya dönüştürmeyin'' diye seslenen Yıldırım, sürücülerin 'Yolların kralı olmaz, kuralı olur' ilkesini dikkate alarak hareket etmelerini istedi.

ÖLÜMLÜ KAZA ORANI YÜZDE 41 AZALDI

Türkiye'de ulaşımın yüzde 87'i oranında karayoluyla yapıldığını hatırlatan Yıldırım, gerçekleştirilen büyük ulaştırma hamlesinin en önemli parçalarından birinin bölünmüş yollar olduğunu söyledi. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 10 yıl içerisinde 6.101 kilometreden 21.300 kilometreye çıkardıklarını, 2023'e kadar da 36.500 kilometreye yükselteceklerini belirten Yıldırım, "Bölünmüş yollarla trafik kaza sayısında büyük düşüş yaşandı. Ölümlü kaza oranı 2003'e göre yüzde 41 düştü. 100 milyon taşıt/kilometre başına ölü sayısı 2003'te 5,72 iken, bugün 3,37'ye geriledi" diye konuştu.

'KARA NOKTA' TEHLİKESİ BİTİYOR

Tek bir vatandaşın bile trafik kazasında hayatını kaybetmesine tahammülü olmadığını belirten Bakan Yıldırım, devam eden bölünmüş yol çalışmalarının yanında kamuoyunda ''öldüren kara noktalar'' olarak nitelendirilen, kaza kara noktaları iyileştirme çalışmalarına da çok önem verdiklerini söyledi.

Bakan Yıldırım, bu yıl toplam 158 noktada iyileştirme çalışması planlandıklarını belirterek, ''Son 10 yılda 832 kaza kara noktasında iyileştirme yaptık ve bu işler için 2012 yılı birim fiyatları ile toplam 316 milyon lira harcadık. Bu yıl ise 40 milyon lira ödenekle 158 kaza kara noktasında daha iyileştirme çalışması başlattık. Bu noktalardan 125 tanesini bu sene içinde bitirmeyi hedefliyoruz'' dedi.

Yoldan kaynaklı trafik kazalarının neredeyse sıfıra yaklaştığınA dikkat çeken Yıldırım şöyle devam etti; ''Yolların kalitesi ve konforu arttıkça, kural ihlalleri de arttı. Yaptığımız araştırmalar çok çarpıcı bir sonuç ortaya koydu. Trafik kazalarının yüzde 89,6'sı hatalı sürücü davranışlarından oluyor. Bölünmüş yollardan önce sürücü hataları ile yol kusurları başa baş gidiyordu. Şu anda yol kusuru hemen hemen yok, ama sürücü hatasından kaynaklanan trafik kazaları maalesef devam ediyor.''

BAYRAM ACIYA DÖNÜŞMESİN

Sürücülerden, kendisi ve sevdiklerinin canını tehlikeye atmamalarını, başta hız limitleri olmak üzere tüm trafik kurallarına uymalarını isteyen Bakan Yıldırım, şöyle konuştu: ''Ramazan Bayramı boyunca biz gerekli tüm önlemleri alıyoruz, ancak bu tek tarafın özverisi ile başarılabilecek bir şey değil. Tek bir vatandaşımızın bile trafik kazasında hayatını kaybetmesine tahammülümüz yok. Lütfen trafik kurallarına uyun, kendiniz ve sevdikleriniz için bayramı acıya dönüştürmeyin.''