Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
363.703
0.94%
26ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 26 C

  Bakanlar Diyarbakır'da halaya durdu

  Ahmet Davutoğlu ve Mehdi Eker Diyarbakır'da vatandaşlarla halay çekti.
  • 16.03.2013 - 09:39
  Bakanlar Diyarbakır'da halaya durdu

  Bakanlar Diyarbakır da halaya durdu #1

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde verdiği konferansta, Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girebilmek için ülkelerin arasından tek bir yolla sıyrılabileceğini belirterek, "Sınırlara saygı göstereceğiz ama çevremizdeki hiçbir sınırın duvar olmasına izin vermeyeceğiz. Sınırları bu Ortadoğu'daki değişim rüzgarı içinde kendi ve halklar iradesiyle iktidara gelen ve gelecek yönetimlerle birlikte bu sınırları anlamsızlaştıracağız. Onun için biz vizeleri kaldırma politikası izliyoruz" dedi.

  Bakanlar halaya durdu

  Bakanlar Diyarbakır da halaya durdu #2

  "HEDEFİMİZ İLK 10'A GİRMEK"

  Dicle Üniversitesi'nde "Büyük Restorasyon: Kadim'den Küreselleşmeye Yeni Siyaset Anlayışımız" başlıklı bir konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Bakan Davutoğlu, "Aslında biz büyük bölgesel restorasyonun önünü açıyoruz. Bunu dediğimizde bize ne diyorlar biliyor musunuz, 'Yeni Osmanlıca'. Birilerini, Balkanlar'daki ve Ortadoğu'daki bazı milletleri bize karşı kışkırtmak için. Cumhuriyet'in 100. yılına bir hedef koyduk. Hedefimiz dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek. Hedefimiz ilk 10'a girmek fakat diğer 9 ülke hangisi olacak? Bu 9 ülkenin hepsi hemen hemen kıta ölçekli ülkeler. ABD kendi başına bir kıta. Rusya, Kanada ile birlikte dünyanın en büyük ülkesi. Kanada, Brezilya bizden 10 misli büyük. Avustralya, Hindistan, Çin hepsi kıta ölçekli. Peki biz bunların arasından nasıl sıyrılıp çıkacağız? Arkadaşlar bir tek yolla bunu yapabiliriz. Sınırlara saygı göstereceğiz ama çevremizdeki hiçbir sınırın duvar olmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

  "ARTIK PARANTEZ KAPANMALIDIR"

  Diyarbakır'ın eskiden olduğu gibi Basra'dan gelenlerin Karadeniz'e kadar gittiği, Orta Asya'dan, İran'dan gelenlerin Akdeniz'e kadar gittiği kavşağın üzerinde olacağını belirten Davutoğlu, ekonomisinin de bununla canlanacağını kaydetti. Bakan Davutoğlu, "Burada iki yol var. Ya yeni bir siyaset ve düzen anlayışıyla bütün bu bariyerleri önce zihnimizde, sonra gönlümüzde, sonra fiiliyatta ortadan kaldıracağız ve daha büyük ölçeklere doğru hep beraber yürüyeceğiz. Türküyle, Kürtüyle, Arnavutuyla, Boşnakıyla, Arapıyla, her bir milletiyle yürüyeceğiz ya da bizi lime lime edip küçük parçalara ayırmaya çalışacaklar. İrademiz net ve açıktır. Artık bu parantez kapanmalıdır. Önce Sykes Picot haritaları ile, sonra sömürge yönetimleriyle, sonra suni çizilmiş haritalar üzerinde ortaya çıkan ve her biri diğerini suçlayan ulusçuluk ideolojilerine dayalı devlet anlayışlarıyla gelecek inşa edilemez. Sykes Picot'un bize çizdiği o kalıbı kıracağız" ifadelerini kullandı.

  Bu arada Bakan Davutoğlu ve Bakan Mehdi Eker kendilerini karşılayan halk oyunları ekibiyle birlikte halay çekti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir