Petrol
77.61
0.57%
Euro
19.5931
0.03%
Dolar
18.6443
0.06%
Altın
1.07
-0.05%
Borsa
4827
-0.01%
Bitcoin
318.046
-0.12%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya'da konuştu

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya Karapınar'da Atış ve Test Değerlendirme Merkezi'nin açılışına katıldı.
  • AA
  • 24.03.2015 - 13:25
  Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya'da konuştu

  Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya da konuştu #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Karapınar ilçesinde, Milli Savunma Bakanlığı Atış Test ve Değerlendirme Merkezi'nin açılış töreninde milli savunma sistemlerinin önemine vurgu yaptı.

  "CAYDIRICILIK KARŞI TARAFA GEREKLİ MESAJI VERİR"

  Törende yaptığı konuşmasında çözüm sürecine de değinen Davutoğlu, "Orduların sayısal büyüklükleri yanında teknolojik güçte önemli. Caydırıcılık karşı tarafa gerekli mesajı verir. Uygulama merkezi çalışmalara katılacak yabancı askerlerin hayranlıkla izleyeceği bir altyapı barındıracak" dedi.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya da konuştu #2

  TÜRKİYE BÜYÜK BİR GÜCE SAHİPTİR

  Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle;

  "Türkiye her türlü uygulamayı kendi içinde gerçekleştirebilecek coğrafi ve teknolojik kapasiteye sahip. Bu anlamda tesislerin Konya'da kurulması beni ayrıca gururlandırdı. Bir hususa sürekli vurguda bulunuyoruz konvansiyonel silahlar bazın Türkiye büyük bir güce sahiptir. Mutlaka füze ve uzay teknolojisinde dünyanın en önemli altyapısına sahip olmak zorundayız. Orduların sayısal büyüklükleri yanında teknolojik güçte önemli. Caydırıcılık karşı tarafa gerekli mesajı verir. Uygulama merkezi çalışmalara katılacak yabancı askerlerin hayranlıkla izleyeceği bir altyapı barındıracak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Üç hususu vurgulamak istiyorum.

  ETRAFIMIZDA ATEŞ ÇEMBERİ VAR

  Coğrafyanızı değiştiremezseniz bu coğrafya üzerinde kudretli olmak zorundasınız. Bu topraklar jeopolitik önem açısından altın kıymetindedir. Etrafımızda ateş çemberi var. Türkiye bir yandan kudretini yansıtırken diğer yandan ülke vatandaşlarının aidiyet bilincini geliştirmek zorundadır bu aidiyet bilincidir ülkemizi koruyacak olan bu aidiyet bilinci sarsıldığında ülkelerin ne duruma geldiği gözlerimizin önündedir. Bugünlerde üzerinde yoğun biçimde çalıştığımız şey bir daha Türkiye'yi etnik ve mezhepsel ayrımlara çekilmesinin önüne geçmektir. Türkiye sivil ve demokrasi yapısı ile askeri yeteneğini birleştirmiş bir ülkedir yürütülen çabalar sadece milli birliği güçlendirmek için yapılmaktadır.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya da konuştu #3

  TEKNOLOJİK KAPASİTE

  İkincisi teknolojik kapasitedir. Ekonomik kudret ile askeri kudret yan yana yürür. IMF borcunun ödenmesi ile Türkiye istiklalini kazanmıştır. Bir ekonomik kriz arkasından ROKETSAN'ın kapatılmasını gündeme getirdi şimdi ise TUSAŞ ve ASELSAN dünya savunma şirketlerinde ilk 100'e girmiştir.

  SİYASİ İSTİKRAR

  Üçüncü ise siyasi istikrardır. Başdanışman olarak göreve başladığımda en fazla üzen husus hibe konusundaki yazışmalardır. Artık Türkiye askeri alanda kendi güvenliği konusunda hibeye muhtaç bir ülke değildir. Gerektiğinde hibe veren bir ülkedir artık. Güçlü bir siyasi istikrarın olmasıdır. Çevremizdeki ülkelere baktığınız siyasi krizlerin o ülkeleri ne hale getirdiği terörün bir zemin bulduğu bir kaos ortamına sürüklendiği görülür.

  GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE YOLUNDA GEREKLİ ADIMLAR ATILMAKTADIR

  Tarihi tecrübeler ve TSK'daki güçlü gelenek ve demokrasiden beslenen ortak aidiyet ile tahkim edilmiş güçlü bir Türkiye yolunda gerekli adımlar atılmaktadır. Çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum. Teşekür ediyorum iyi günler diliyorum."


  Görüş Bildir