Euro
15.3648
-1.04%
Dolar
13.5647
-0.78%
Altın
775.28
-0.44%
Borsa
1.81
0%
Bitcoin
760.241
4.32%
5ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 5 C

  Başbakan Davutoğlu: Onlar değil, millet isterse gideriz

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, İzmir'deki Başbakanlık Ofisi'nde Show TV'deki "Başbakan ile Gündem" programında soruları yanıtladı.
  • AA
  • 25.05.2015 - 03:22
  Başbakan Davutoğlu: Onlar değil, millet isterse gideriz

  Başbakan Davutoğlu: Onlar değil, millet isterse gideriz #1

  Spor Toto Süper Lig'in 33. haftasındaki derbide Galatasaray'ın Beşiktaş'ı yenmesine ilişkin soru üzerine Başbakan Davutoğlu, Galatasaray'ı kutladı.

  "GALATASARAY ÇOK İYİ PERFORMANS GÖSTERDİ"

  Rekabetin son haftaya kalmasının heyecanı daha da yükselttiğini ifade eden Davutoğlu, "Bütün takımlarımıza başarılar diliyorum. Bu sene Galatasaray çok iyi performans gösterdi. Bunu tebrik etmek lazım" diye konuştu.

  Centilmence mücadele etmenin önemine değinen Davutoğlu, "En güzel şey centilmenlik içinde kazanan kim, şampiyon kim olursa onun tebrik edilmesi" dedi.

  "ARA SIRA KORUMALARLA MAÇ YAPIYORDUM"

  Futbola merakının çocukluğundan beri devam ettiğini belirten Davutoğlu'na eski Trabzonsporlu futbolcularla Avni Aker Stadyumu'nda yaptığı maçın hatırlatılması üzerine, "Arada sırada korumalarla maç yaptığım oluyordu. Son Ramazan Bayramı'nda bir yerdeyken 'Hadi çıkalım' dedik yaptık. Yıllardır bu anlamda oynamıyorduk ama güzel bir maç oldu" ifadesini kullandı.

  Davutoğlu, konuşmasının devamında şu açıklamalarda bulundu:

  "İKTİDAR OLACAĞIMIZDAN ŞÜPHEMİZ YOK"

  "Bir kere şundan emin bir şekilde söyleyebilirim, AK Parti'nin net bir çoğunlukla iktidar olacağından bir şüphemiz yok. Önemli olan bu çıtayı, anayasayı değiştirecek çoğunluğa gelecek şekilde yukarı çekmek"

  "Siyasi olarak tercihler ne olursa olsun her şehrimizle ilgili bir rüyamız, düşüncemiz, idealimiz var. Hiçbir şehir hiçbir partinin kalesi değil, bütün şehirler Türkiye'nin bir parçası"

  "KILIÇDAROĞLU, CHP'NİN ORTAK OLDUĞU BANKANIN FAİZLERİNİ SİLSİN"

  "Son 5 ay içinde öyle bir psikolojik algı operasyonu yapılıyor ki Kılıçdaroğlu’nun hiçbir hesaba dayanmayan asgari ücret veya mazot açıklamalarını öne çıkararak sanki AK Parti’nin kitlesel taleplere duyarsız kaldığı gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar"

  "Ben buradan çağrıdan buluyorum; Kılıçdaroğlu, bir banka var, yani CHP’nin ortak olduğu, o bankada kredi faizlerini silsin, kimse engellemiyor ki"

  "DEMİRTAŞ, İNSANİ İLİŞKİLERE DİKKAT EDECEK"

  "Devlet, seçim güvenliği için her türlü tedbiri alır ve alıyoruz da. Sandıklarla ilgili de alacağız. Bundan kimsenin tereddüdü olmasın"

  "Selahattin Demirtaş, önce insani ilişkilere dikkat edecek. Nezaket bekleyen nezaket gösterir. Selahattin Demirtaş, Başbakan olduğum günlerde, ilk kabul ettiğim kişilerden biri. Benim odama gelip, 1 Ekim’de Çözüm Süreci'ni konuşacaksınız, 6 Ekim’de milleti savaşa, isyana teşvik edeceksiniz. Bu samimiyetsizliği ben unutmam"

  "HEPSİNİ DEMOKRASİNİN TARİHİ ÇÖPLÜĞÜNE PAKETLEYECEĞİZ"

  "Öyle bir tablo var ki karşımızda, üç partiyle görünürde rekabet ediyoruz, onlar hiç birbirine bir şey yapmıyor. Bir de üç tane paralel illegal örgütle mücadele ediyoruz. Ama bunların hepsini, altısını demokrasinin tarihi çöplüğüne paketleyeceğiz"

  "Uluslararası irtibatlarla Türkiye'de ameliyat yapıp da Türkiye toprakları üzerinde hak iddia etmek isteyen birilerinin sözcülüğünü yapan Demirtaş gibi bir takım aktörler bu sözcülükten vazgeçmezlerse onlar kendi yoluna biz kendi yolumuza gideriz. Türkiye'nin demokratikleşmesi üzerine Çözüm Süreci'ni inşa etmeye devam ederiz"

  "ÇÖZÜM SÜRECİ, HUZURLU BİR TÜRKİYE İÇİN"

  "Her ne surette olursa olsun, tekrar ifade ediyorum, Çözüm Süreci bizim için Türkiye'nin bütünlüğü, Türkiye'de yaşayan her vatandaşın etnik ve mezhep kimliğinin ötesinde, huzurlu bir hayat yaşaması için bir zaruret. Bundan daha önemli bir projemiz yok"

  "Fakat karşıdaki aktörler, bu derece net bir resme sahip değil. Çünkü tek başlarına hareket edemeyen aktörler. HDP'nin, ne kadar kendi inisiyatifiyle hareket ettiği tartışılır. Bir bakıyorsunuz, bir karar alıyor, arkadan gelen bir takım etkiler."

  "DEMİRTAŞ'IN TEMASLARINDA OYUN VAR, TUZAK VAR"

  "Demirtaş'ın yurtdışı ziyaretlerinde yaptığı görüşmeler, Türkiye'de takip edilen Çözüm Süreci'nin seyrini etkilemiştir. Temaslarını biliyoruz. Yaptığı çalışmalarla ilgili olarak nihai kertede Türkiye'de bir aktör olmak ve bu çerçevede hareket etmek, yanında bazı başka gündemlerle de birlikte hareket etmesi söz konusu."

  "Kürt vatandaşlarımızın bu oyunu görmesi lazım. Burada bir oyun var, bir tuzak var. Yoksa, bunların Kürt vatandaşlarımızı temsil diye bir hakları da iddiaları da olamaz."

  "HDP'NİN ESKİ CHP'DEN FARKI YOK"

  "CHP'nin 1930-40'lı yıllardaki tek parti zihniyeti neyse HDP'nin bugün bölgeye dönük zihniyeti de yaklaşımı da aynı. Tehdit, şantaj, baskı her yol var. Ama biz CHP değiliz, biz MHP de değiliz. Biz Türkiye'nin her yerinde siyaset yaparız, başımızı koyarız, gidemeyeceğimiz il yoktur, konuşmayacağımız vatandaş yoktur."

  "Şu veya bu kesim değil, devlete kim böyle nüfuz etmeye kalkışırsa o paralel etkiyi kırmak hükümetlerin en önemli görevidir, aksi takdirde devlet yürümez"

  "Türkiye'de hiçbir şey, ne bir medya veya başka herhangi bir kuruluşa hukuki mesnet olmadan el konulamaz. Bir suçun medyada ya da medya tarafından işlenmesi, onun suç olma niteliğini kaldırmaz. Yine suç olmayan bir fiil varsa da bu suç kılınamaz. Bir ilişki, bir irtibat hissedildiğinde ne varsa gereken yapılır. Ama bunun belli bir hukuki süreci var."

  "ONLAR DEĞİL, MİLLET İSTERSE GİDERİZ"

  "Tamam, millet isterse gideriz ama onlar isterse gitmeyiz. Onlar istedi diye gidecek değiliz. Ondan sonra olacak olan ara dönem... Türkiye'de istenilen ara dönem. Yani yeni bir iktidar falan değil, onun olmayacağını biliyorlar."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir