Euro
10.2091
0.34%
Dolar
8.4418
0.27%
Altın
493.38
0.38%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
439.312
-7.90%
11ºC
İstanbul
Güneşli 11 C

  Başbakan Davutoğlu: Zihniyetleri değiştireceğiz

  Başbakan Ahmet Davuoğlu, TÜBİTAK Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmasında "Zihniyetleri değiştireceğiz" dedi.
  • 06.01.2015 - 15:34
  Başbakan Davutoğlu: Zihniyetleri değiştireceğiz

  Başbakan Davutoğlu: Zihniyetleri değiştireceğiz #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Bilim ve Teknoloji Kurulu'nda konuştu.

  "Zihniyetleri değiştireceğiz. Taklit eden bir düşünceden uzaklaştıracağız, sadece meslek sahibi olmak değil bilgi paradigmasını dönüştürebilir bir şekilde yetiştirmek durumundayız" diyen Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti;

  İSTANBUL BİLİM MERKEZİNE DÖNÜŞTÜ

  İstanbul sadece siyasi merkez olmadı. Bilim merkezi haline dönüştü. Top teknolojisinin fetihte kullanımından Ali Kuşçu'nun İstanbul'a getirilmesine o günkü bilimin kullanılmasında yapılan öncülüklere de baktığınızda bilginin nasıl kullanıldığını görüyoruz.

  TÜKETİM SONUÇLARINI ÜLKEMİZE ALDIK

  Anadolu toprakları da Harran Üniversitesi'nden bugüne kadar bu kadim kültürün yoğunlaştığı bir merkez niteliğini hep korudu. Sanayi devriminin sonuçlarını sebeplerinden daha doğrudan alma yönünde bir tecrübe kazandığımız için önce sonuçları ve tüketim sonuçlarını ülkemize aldık daha sonra teknolojisini almaya gayret ettik.

  BİR KEZ DAHA ALTINI ÇİZİYORUM

  Uluslararası rekabette son 2 yüzyıl öncülük yapmaktan daha çok teknoloji uyarlamaya takip etmeye ayarlı bir tecrübe yaşadık. Şimdi yeni teknolojilerin önümüzü açtığı bir dönemde öncülük yapma şansımızın tekrar önümüze geldiği bir süreçten geçiyoruz. Yeni teknolojiler nano teknolojileri biz sanayi devriminden ya da iletişim devriminden daha hızlı intibak etmek, sebepleri ile ilişkilendirerek yeni teknoloji üretmeye yöneltmek sorumluluğumuz var. Ülkemizde yeni bir bilimsel zihniyetin gelişmesi ile teknoloji üretimini sağlayan bir altyapıyı nasıl geliştirebiliriz sorusuyla ilgilidir. Bir kez daha altını çiziyorum son 12 yılda yaptığımız ekonomik hamleler aslında büyük bir kapasite kullanımına dayanıyordu ve gıpta ile takip edilmişti.

  Başbakan Davutoğlu: Zihniyetleri değiştireceğiz #2

  HİÇ TÜKETİLMEYEN TEK KAYNAK İNSANDIR

  İnsan kaynağımızın bilim ve teknoloji ile buluştuğu ve dönüşümü beraberinde getiren bir hamle gerçekleştirmek durumundayız. Bu da tek tek insan kaynağımızın eğitim düzeyini yükseltmek, öğrencilerimizi geleceğe hazırlarken sadece meslek sahibi olmak değil bilgi paradigmasını dönüştürebilir bir şekilde yetiştirmek durumundayız. ülkelerin devletlerin en büyük kaynağı insan kaynağıdır. Bütün diğer kaynaklar tükenebilir. Tarihte hiç tüketilemeyen bazen israf edilen bazen malesef savaşlarda kayıplar yaşanan ama hiç tüketilmeyen tek kaynak insandır.

  ORTALAMAMIZI ÜNİVERSİTE MEZUNU DÜZEYİNE GETİRMEMİZ LAZIM

  12 yıl içinde katettiğimiz ciddi mesafeler oldu. Üniversitelerimizin sayısındaki artış, çalışmalarda bilimsel yayınlarda artış ve üniversite altyapımızın gelişmesi hep güzel işarettir. Her ildeki üniversitelerimizi ziyaret ettiğimde kampüs şartları ile iftihar ediyorum. Nüfusumuz genel itibari ile orta 2 veya orta 3'ten terk bir noktada. Ortalamamızı üniversite mezunu düzeyine getirmemiz lazım.

  Başbakan Davutoğlu: Zihniyetleri değiştireceğiz #3

  YENİ ANLAYIŞIN YEŞERMESİ LAZIM

  Yeni bir akademik anlayışın yeşermesi lazım. Onun için attığımız ilk adımlardan birisi genç akademisyenlerimizin bilimsel alana en iyi zihinlerin çekilmesini sağlayacak bir alt yapı hazırlamaktı. Bundan sonra da bu desteği sürdürmeye kararlıyız. Bunu diğer toplantılarımda da söyledim. ArGe harcamalarında gelişen düzey geldiğimiz noktayı net olarak gösteriyor. Bu GSMH'ya oranla yüzde 0,55 iken şuanda 0,95 düzeyinde. Bunu yüzde 1-2 oranına çıkarma kararlılığımız var.

  41 TEKNOPARK VAR

  Şuanda 41 teknopark var. Sanayilerimizin olduğu şehirlerimizde üniversitemiz ile sanayimizi işbirliğini teşvik edecek çok güzel örneklerini Anadolu ziyaretlerimde görüyorum. Teknoparkların sayısı hem artacak hem de dönüşüm için elimizden gelen katkıyı yapacağız. Bu noktada patent sayısında artışların daha da hızlı artacağına inanıyoruz."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir