Euro
9.6997
-0.17%
Dolar
8.1508
0.02%
Altın
452.93
-0.25%
Borsa
1.376
0%
Bitcoin
493.677
0.71%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  Başbakan Davutoğlu'ndan Musul açıklaması

  Başbakan Davutoğlu, "Musul'a yapılan asker sevkiyatının oradaki eğitmenlerin güvenliği için. Bu olayı provoke edenler var" dedi.
  • Ajanslar
  • 11.12.2015 - 18:15
  Başbakan Davutoğlu'ndan Musul açıklaması

  Başbakan Davutoğlu ndan Musul açıklaması #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde AB Reform Eylem Grubu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında konuştu.

  "BU OLAYI PROVOKE EDENLER VAR"

  Konuşmasında vize muafiyeti ve Musul krizine değinen Davutoğlu, Türkiye'nin Irak'la her zaman dostluk ilişkisinin devam edeceğini belirtti. Musul'a yapılan asker sevkiyatının oradaki eğitmenlerin güvenliği için olduğunu açıklayan Davutoğlu, "Bu olayı provoke eden taraflar var" dedi.

  Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

  VİZE MUAFİYETİ

  "Ekim'de tam muafiyete geçişi sağlamak lazım. Önümüzde çok net bir takvim var. Bu net takvimden sapmamamız için Meclis'in de etkin şekilde çalışması var. Muhalefetin de bize destek olması lazım. 72 maddede bugün burada net bir görev dağılımı yapıldı. Her bir kurum hangi yükümlülüğü yerine getirecek bunu tespit ettik. Arkadaşlara şaka ile karışık, hangi maddede gecikme olursa onu yurtdışına göndeririz Türkiye'ye vize ile girmek zorunda kalırlar, vizeyi vermeyiz dedik. Bundan sonra herkesin elini taşının altına koyacağı dönem başlıyor. Özellikle vize muafiyeti konusunda yasal düzenlemelerde üzerine düşen konuları yerine getirmesi önemli. Muhalefet partileri vize muafiyetini vatandaşın hakkı olarak görüyorsa bütün toplumsal kesimlerin muhalefet partilerine çağrı yapmasını rica ediyorum. Kimse ileride Meclis çalışmaları dolayısıyla bunlar engellenirse bizi sorumlu tutmasın. 5 yılda iki fasıl açıldı. Bu hızla gidersek yüz yılı bulur. Önümüzdeki 2 ayda 5 fasıl açılması için çalışıyoruz.

  MUSUL'A ASKER SEVKİYATI

  Irak'ın toprak bütünlüğü konusunda şu ana kadar Türkiye'den daha hassas bir ülke yoktur. Keşke DAEŞ ve PKK gibi terör örgütleri başta Irak olmak üzere çevre ülkelere tehditte bulunmasaydı. Ama öyle bir tablo içindeyiz ki kontrol olmayan bir faaliyet yapısı içinde hepimizin güvenliğini tehdit ediyorlar. DAEŞ ile mücadelede her zaman Türkiye, Irak'a destek vermiştir. Türkiye'nin diğer bölgelerde de eğitim veren kampları var. ben peşmergelere eğitim veren kampları ziyaret ettim. Bu da hem Irak merkezi hükümeti ve bölgesel yönetim tarafından takdir topladı. Dolayısıyla yeni bir durum ile karşı karşıya değiliz.

  BU OLAYI PROVOKE EDEN TARAFLAR VAR

  Her an DAEŞ tehdidi ile karşı karşıya kaldığımız için orada eğitim veren askerlerimizin güvenliği için bir kuvvet kaydırma söz konusu oldu. Askerliğin güvenliği bağlamında net bir rakam söylemek istemem. Ama bunlar bir gizlilik içinde yürütülen faaliyetler değil, muhataplarımız bilir. Bu olayı provoke eden taraflar var. Türkiye ve Irak değil, üçüncü taraflar var. Biz de bunları biliyoruz.

  TÜRKİYE-IRAK ARASINDA HER ZAMAN DOSTLUK İLİŞKİSİ DEVAM EDER

  Aldığımız tedbir Irak'ın egemenliğini tehdit edecek bir tedbir değil. Alınan tedbirler gerekli görüldüğü zaman tekrar değerlendirilir. Ümit ederim ki Türkiye ile Irak arasında her zaman olan dostluk ilişkisi daha kuvvetli devam eder. En kısa zamanda Bağdat'ı ziyaret etmek isterim"

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir