Başbakan Erdoğan'ın son grup konuşması

Başbakan Erdoğan'ın son grup konuşması

Dün Ankara'daki olaylı Cumhuriyet Bayramı kutlamalarıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ne diyeceği merak ediliyordu. Erdoğan, bugün partisinin grup toplantısında dünkü yaşananlarla ilgili CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Açlık grevleri, Sinan Erdem'de bakanların yuhalanması ve BDP'nin tutumu da Erdoğan'ın gündemindeki diğer konulardı.

Erdoğan: Kılıçdaroğlu Hakkari'de neden Türk bayrağı ile dolaşmadın

Başbakan Erdoğan'ın son grup konuşması

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

Cumhuriyet cumhurundur, halkındır. Herkesindir. Cumhuriyeti herkesin olmaktan çıkarıp kendilerine ait bir sembol olmasını isteyenler cumhuriyeti kendilerine ait bir imtiyaz yönetimi isteyenlerdir. Bu kesimler vesayet ve diktatörlük özlemi içinde olanlardır. İnönü dönemi adı cumhuriyet olan ancak otorite bir dönemdir.

"ONLARIN DERDİ BAŞKA"

Çok partili jejime geçildikten sonra millet demokrasinin yanında yer almıştır. 1950'de Menderes ve arkadaşlarının çağrısı demokrasiye sahip çıkmanın göstergesidir.

Millet çok partili hayata geçilmesiyle CHP'nin otoriter baskıcı rejiminin yanında değil 'Yeter söz milletindir' diyen rahmetli Menderes'in yanında yer almıştır. Bunlar cumhuriyeti yıkacak diye ortalığı velveleye verenlerin asıl derdi kendi menfaatlerinin yıkılmasından endişe duymalarıdır.

"NİÇİN BERABER OTURMAYI YEĞLEMİYORSUN"

Gazi Mustafa Kemal 29 Ekim 1923'te Cumhuriyetin ilan edildiği toplantıdan çıkışta 'Milletimiz haiz olduğu evsaf ve liyakatını hükümetinin yeni ismi ile Cihanı medeniyete daha çok suhuletle muvaffak olacaktır' demiştir. CHP'nin bununla ne alakası vardır soruyorum. Eski Meclis'in bahçesine cebren ve hileyle girmek o eski Cumhuriyete sahip çıkmak değildir. TBMM'nin ilk toplantısındaki manevi havayı hazzetmekten yaşamaktan bugünkü CHP'nin yakından uzaktan alakası ve ilgisi yoktur. Dün Ankara'da sokakları terörize ederek Türk bayrağını kendilerine siper ederek devşirmeye çalışanlar olduğunu esefle gördüm. Bazı gerçekleri sizler de bilmiyor olabilirsiniz. Bugüne kadar Cumhuriyetin kutlamaları hep milletle devletin hipodromda birlikte yaptığı toplantılardır. Hep buralarda yapılmıştır. Biz de buradan hareketle teşkilatımıza talimatı vermişizdir ve hep birlikte hipodromda olacaksınız dedik. Ve 29 Ekim öncesi CHP'ye de aynı çağrıyı yaptım. Niçin beraber orada oturmayı yeğlemiyorsun da sen de sokaklara dökülüyorsun. Orada olanlar millet değil mi? orada hem millet vardı hem devlet vardı. Sen devlete rağmen illegal örgütlerin peşine takılmak suretiyle böyle bir eylemi gerçekleştirdin.

"CHP KAFASI TAM DA BU KAFADIR"

Bu toplantı CHP'nin müracaatı ile yapılmış bir toplantı da değildir. Ankara'da 8 toplantı yeri vardı ama buralarda değil de rastgele yasaklı olan yerde yapıyorsunuz. Bayramı sizin dışınızda olanlara zehir ediyorsunuz. Vatandaş da gelecek gezecek yolculuğunu yapacak. Neden onlara bayramı zehir ediyorsunuz ne gerek var? Gelip illa benim için her yer toplantı alanıdır diyorsun. Demokrasi aynı zamanda kurallar manzumesinin işletildiği bir sistemdir. Siz her yeri kendiniz için bu şekilde terörize etme hakkına sahip değilsiniz. İstanbul İl Başkanı subaylara dönüp 'Sizin korumanız gereken Cumhuriyete biz sahip çıkıyoruz' diyor. Bununla kalmayıp çeşitli davalardan tutuklu olan subayların esir alındığını iddia ediyor. İşte anlatmaya çalıştığım CHP kafası tam da bu kafadır.

"BUNLARIN ANLAYIŞI İŞİ ORDUYA HAVALE ETMEK"

Dün Ordu göreve pankartı açanlar bugün aynı orduya hakaret etmekten çekinmiyorlar. CHP'nin askerden medet uman anlayışı iflas etmiştir. CHP bunun yerine milletin iradesini yücelten bir muhalefet anlayışını koyamamıştır. Bunların anlayışı ya işi orduya havala etmek ya da sokağa çıkıp illlegal eylemler yapmaktır. CHP budur. Dün de siyasetten anladıkları yanlıştı bugün de yanlış. Bu CHP bir türlü milletle birlikte muhalefet etmeyi öğrnemeyecek. Bunların derdi dün de Cumhuriyet değil di bugün de Cumhuriyet değil.

"İLKOKUL ÇOCUĞU HIRÇINLIĞIYLA SİYASET YAPILMAZ"

Ana muhalefet partisi genel başkanının sorumlu olmaya çağırıyorum. Şekeri elinden alınmış ilkokul çocuğu hırçınlığı ile siyaset yapılmaz. Cumhuriyet Bayramı'nın Ulus Meydanı'nda değil de Hipodromda kutlamanın CHP'liler için nasıl bir zorluğu vardı acaba?

"YAZIKLAR OLSUN SİZE"

Bazı köşe yazarlarına da hayret ediyorum. "Ne olur sanki serbest bırakılsaydı. Apo'nun posterine müsaade ediliyor da Atatürk posterine, Türk bayrağına neden müsaade edilmiyor" diyorlar. Yazıklar olsun size. Bu nasıl köşe yazarlığıdır, bu nasıl haddini bilmezliktir. Bugün güvenlik görevlerimizin bölücü başı ve terör örgütünün paçavralarının asılmaması yönünde mücadeleyi görmeyip de bunu nasıl söyleyebiliyorsunuz.

"HAKKARİ'DE NEDEN DOLAŞADIN TÜRK BAYRAĞIYLA"

Bunlar dün laiklik adı altında bölücülük yapıyordu, bugün de cumhuriyet üzerinden ayrımcılık yapıyorlar. Bunlar son seçimde Hakkari'de BDP ile anlaşma yaptılar o gün bir tane Türk bayrağı almadılar ellerine. Ulus'ta Türk bayrağı ile dolaşmak kolay. Hakkari'de neden dolaşamadın Türk bayrağı ile. Bunların kilosu belli. Bunları ifşa etmeye devam edeceğiz. Bize göre cumhuriyeti korumak demek; Türkiye'nin dünyanın en güçlü ülkeleri arasına girmesi için çalışmak demek. Biz Türkiye'yi 2071'e hazırlamanın hayalini kuruyoruz, bunlar ise Türkiye'yi 89 yıl öncesine götürmenin özlemi içindeler.

"KILIÇDAROĞLU DESTEKLİ ATLADI"

Kılıçdaroğlu dün iki engel atladı. Destekli atladı. Bravo. Bununla övünebilir. Başka da övüneceği bir şey yok.

"TERÖRİST HOLİGANLAR"

Sinan Erdem'de yaşanan olayı biraz detaylandırmak isterim. Bu ilk defa olmuyor. Biz inşa ettiğimiz bu spor salonunda dünya basketbol şampiyonasını yaptık. Ve biz bu şampiyonanın kupa töreninde benzer durumu orada bir grup salonu olumsuz istikamette tahrik ederek bu tür bir çirkinliği yaptılar. Tabi biz görevimizi ifa ettik. Kupaları verdik. Döndük. Ve dedik ki bunlar akıllanır herhalde. Daha soran çok büyük paralar verilerek kadınlar tenis turnuvası için zemin hazırladık. Orada da yine bakanlarımız kupaları vermek üzere salona indiklerinde yine belli bir grup, terörist holiganlar aynı şeyi yaptılar ve o çirkinlikle salonu tahrik ettiler. Aynı anda televizyonlar yüzü aşkın ülkede canlı yayında bunu veriyor. Biz 2020 olimpiyatlarına açayız. Böyle seyircinin olduğu ülkeye olimpiyat verilir mi. Ve yaptığımız incelemelerde aynı zihniyeti görüyoruz. Dün Ulus'ta hangi zihniyet varsa Sinan Erdem'de aynı zihniyet vardı. Biz bunlara rağmen bu mücadeleyi yürüttük ve yürüteceğiz.

"POLİSİMİ ŞEHİT EDECEKSİN SONRA DA OPERASYONLAR DURSUN DİYECEKSİN"

Terör örgütü yine taşeronluk görevlerini yerine getiriyorlar. Son olarak yine bir polisimiz şehit oldu. Ardından başlatılan operasyonda 8 terörist etkisiz hale getirildi. Sonra da 'operasyonlar dursun' deniyor. Sen benim polisimi hem de şehrin ortasında roketatarla şehit edeceksin sonra da operasyonlar dursun diyeceksin. Böyle mantık var mı? Bizim amacımız evlatlarımızın burnunun kanamayacağı bir huzur ortamı tesis etmek.

"CEZAEVİNDE YATMIŞ BİRİ OLARAK.."

Cezaevinde buluna herkesin canı sağlığı onuru devlete emanettir. KCK'ya da değil terör örgütüne de değil, BDP'ye de değil. Geçmişte cezaevlerinde çok kötü olaylar yaşanmış olduğunu biliyoruz. Cezaevinde yatmış biri olarak bu duruma kayıtsız kalmam mümkün değil. Öncelikle fiziki mekanları iyileştirdik. Tutuklu ve hükümlülerin insani şartlarda yaşamasına olanak sağladık. Adalet Bakanım gitti. Hepsi de herhangi bir taleplerinin olmadığını ifade etti. Anadilde görüşme yasağını bizzat benim genelgemle kaldırdık. Anadilde savunmayla ilgili çalışmayı da biz gündeme aldık. İnancı gereği veya vejetaryenlik gibi gerekçelerle cezaevindeki mahkumları beslenmesiyle ilgili düzenlemeleri biz yaptık.

"BDP'LİLER KUZU KEBABI YİYOR"

Açlık grevi yapanların taleplerinin cezaevi şartlarıyla hiçbir ilgisi yok. Hep istismar. İfade edilen talepler bölücü başının salınması ve değişik konular için. BDP'liler Kızıltepe'de kuzu kebabı yiyor, cezaevlerindekiler 'ölün-aç kalın' diyorlar. Bunların samimiyetine nasıl inanıyorsunuz. Bu iş kolaysa kendileri yapsın.

"DEVLET ŞANTAJA PABUÇ BIRAKMAZ"

Eylem emri verenler kim, hepsi dışarıda olan ve konforlarını tehlikeye atmayan terör baronları. Siyasi partiye bakıyorsunuz hala İmralı'yı Kandil'i işaret ediyor. Cezaevinde ölmekle şantaj yapılamaz. Devlet şantaja da tehdide de dayatmaya da pabuç bırakmaz. Biz insanı yaşat ki devlet yaşasın diyoruz onlar ölüm tüccarlığı yapıyor.

"ÇOCUKLARI OKULA GÖNDERMİYORLAR"

Çocuklara okula gitmeyin diyorlar. Bildiri dağıyorlar. Siz çocukları dağa kaçıran terör örgütüyle birlikte çalışıyorsunuz. Çocukları okula gitmekten alıkoyuyorsun. Bu üzüntü vericidir. Türkiye genelinde destek göremiyorlar. Belli bir ilde ilçede eylemlerini yapıyorlar.