Dolar
6.8651
0.0626%
Euro
7.7876
0.1594%
Altın
1814.97
0.3178%
Borsa
118912.75
0.1686%
G. Altın
400.228
0.3298%
Bitcoin
64443.87
0.0675%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Bosna Hersek'e geldi

  Emrullah İşler, TİKA tarafından restorasyonu tamamlanan tesislerin açılışını yapmak üzere Bosna Hersek'e geldi.
  • 16.01.2014 - 11:08
  Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Bosna Hersek'e geldi

  Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Bosna Hersek'e geldi #1

  Başbakan Yardımcısı İşler ve beraberindeki heyeti taşıyan özel uçak, Bosna Hersek'in Tuzla kentindeki havaalanına yoğun sis nedeniyle inememesinin ardından başkent Saraybosna'ya indi.

  CUMHURBAŞKANI MERHUM İZZETBEGOVİÇ'İN DOĞDUĞU EVİN AÇILIŞI

  TİKA Başkanı Serdar Çam'ın yanı sıra aralarında AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar ve AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle'nin de bulunduğu heyetle Bosna Hersek'e gelen İşler, ilk olarak ülkenin kuzeyindeki Bosanski Şamats şehrine geçerek, restorasyonu TİKA tarafından tamamlanan Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in doğduğu evin açılışını yapacak. Açılışa, merhum İzzetbegoviç'in oğlu ve Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç de katılacak.

  ALİYA İZZETBEGOVİÇ HATIRA EVİ

  Aliya İzzetbegoviç'in çocukluğunun ilk yıllarını geçirdiği bu ev, restorasyonun ardından "Aliya İzzetbegoviç Hatıra Evi" olarak hizmet verecek, aynı zamanda Bosna Hersek'teki insani yardım kuruluşu "Merhamet"in bölge merkezi olarak kullanılacak. Merhum İzzetbegoviç'e ait özel eşyanın da sergileneceği bir müzeyi içerisinde barındıracak hatıra evi, kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

  15 BİN KİŞİYE HİZMET EDECEK SAĞLIK MERKEZİ

  İşler, Bosanski Şamats'taki açılışın ardından Visoko şehrine geçerek, TİKA tarafından yaptırılan sağlık merkezini hizmete sokacak. Visoko'nun Moştre beldesinde 15 bin kişiye hizmet verecek, yaklaşık 650 metrekarelik alana kurulu ve ismi "TİKA" olacak sağlık merkezi, ülkenin en modern ve prestijli sağlık kurumlarından biri olarak gösteriliyor.

  KARAGÖZBEY MEDRESESİ AÇILIŞI

  Başbakan Yardımcısı İşler, Bosna Hersek'teki temaslarının ikinci ve son gününde ise Mostar kentini ziyaret edecek. İşler, Kanuni Sultan Süleyman'a sadrazamlık yapmış Rüstem Paşa'nın kardeşi Haci Zaim Mehmet Bey tarafından 1577 yılında yaptırılan ve Hersek bölgesinin tek medresesi (imam-hatip lisesi) olan ''Karagözbey Medresesi''nin yeni binasının açılış törenine katılacak.

  AÇILIŞA KATILACAK İSİMLER

  Cemal Biyediç Üniversitesi'nin kampüsü içerisinde inşa edilen ancak kaynak yetersizliği nedeniyle uzun süredir tamamlanamayan Karagözbey Medresesi'nin yeni binası, TİKA'nın destekleriyle tamamlandı. Karagözbey Medresesi'nin yeni binasının açılışına, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi İzzetbegoviç ve Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Kavazoviç de katılacak.

  İşler, açılışın ardından, tarihi Mostar Köprüsü'nü ve 600 yıllık geçmişi bulunan Blagay Tekkesi'ni ziyaret edecek.

  Görüş Bildir