Euro
10.1492
0.09%
Dolar
8.6409
-0.07%
Altın
487.25
-0.16%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
410.890
-1.22%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Başbakan'dan tutuklu vekiller açıklaması

  Başbakan Erdoğan, Meclis Başkanı'nın girişimini saygıyla karşılarız.
  • 18.04.2012 - 19:05
  Başbakan'dan tutuklu vekiller açıklaması

  Başbakan dan tutuklu vekiller açıklaması #1

  Başbakan Erdoğan, Finlandiya Başbakanı Katainen ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Kıbrıs, Barzani ve Suriye'ye yönelik sorulara cevap verdi.

  ERDOĞAN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

  Başbakan Erdoğan toplantıda, Türkiye'nin İran'la ilgili İstanbul'da yapılan toplantının ele alındığını, Kıbrıs konusunu detaylı şekilde ele aldıklarını söyledi.

  Kıbrıs'ın limanların açılmasıyla ilgili Avrupa Birliği'nin kendilerine verilen sözü yerine getirmediğini söyleyen Erdoğan, Türkiye ile Finlandiya arasında ticari alanında önemli potansiyelleri olduğunu bu alanda yakın gelecekte önemli mesafeler alınacağını anlattı. Erdoğan, Finlandiya'nın enerji alanında Türkiye ile işbirliğini geliştirme konusunda ısrarlı olduğunu söyledi.

  Finlandiya Başbakanı Katinen kendi halkının Türkiye'yi ziyaret etmesinden memnunluk duyduğunu dile getirirken Türkiye'nin yakın zamanda bölgesinde önemli bir liderlik sorumluluğu üstlendiğini ve bundan dolayı da Başbakan Erdoğan'ı takdir ettiklerini söyledi. Avrupa Birliği olarak Türkiye'nin sorunların çözümü konusunda üstlendiği görevlerde destek olması için ülkesinin üzerine düşeni yapacağını söyledi.

  Başbakan Erdoğan, Suriye'ye yönelik Annan planını desteklediklerini ancak bu planın Suriye'de sorunu çözüp çözemeyeceğine ilişkin endişeleri olduğunu söyledi. "Suriye'nin birçok kentinde öldürme hadisesinin devam ettiğini, çektik denilen tankların kışlalarına değil kırsal kesime çekildiğini Annan Planı'na verilen sözün yerine geldiğini söyleyemeyiz" dedi.

  Avrupa Birliği'nin Türkiye için stratejik bir karar olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin bu kararından dönmediğini, ancak Avrupa Birliği ülke liderlerini Türkiye'ye verilen sözlerini yerine getirmediklerini, Ahde vefa etmediklerini, önümüzdeki dönemde Türkiye'nin Güney Kıbrıs nedeniyle Avrupa Birliği ile ilgili görüşmelerine 6 ay ara vereceğini söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ı tanımadığını anlattı.

  Finlandiya Başbakanı Katainen, ülkesinin Türkiye'yi Avrupa Birliği için koşulsuz desteklemesinin bir stratejik konu olduğunu Türkiye'nin Avrupa için çok önemli olduğunu, Türkiye'nin gelişmesinin Avrupa için de çok önemli olduğunu vurguladı.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın Kuzeyi'ndeki Bölgesel Yönetimin Lideri Mesud Barzani ile yarın yapacağı görüşme ile ilgili olarak, ''Birinci derecede şüphesiz ki Irak masadaki en önemli konu. Ardından bölge, şüphesiz ki görüşeceğimiz konu olacaktır. Bölgedeki son gelişmeler, burada da Suriye en önemli konu olacaktır'' dedi.

  TUTUKLU VEKİLLER SORUNU AK PARTİ'NİN SORUNU DEĞİL

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tutuklu milletvekilleri ile ilgili TBMM'de yasal düzenleme yapılacağı yönündeki haberlerle ilgili olarak, ''Bu tutuklu milletvekilleri hangi siyasi partilere aitse önce o siyasi partilerin bir defa görüşleri nedir, hangi gündemle ortaya çıkacaklar? Bunu görmek lazım. Bu iş, bu sorun AK Parti'nin sorunu değil. Onların sorunu. Onların bunu, eğer yasal çerçeve içerisinde varsa Anayasamıza, yasalara uygun bir şey ortaya biz bazı gerçekleri koyarız. Fakat şunu hiçbir zaman unutmayın; bu seçimlere giderken birilerinin milletvekili olamayacağını bile bile veyahutta bunu şöyle arkadan dolaşmak suretiyle çözer miyiz? diye farklı yöntemleri denemek, bunların demokrasinin usulleri içerisinde yoktur. Özellikle de bir hukuk devletinin içerisinde hiç mi hiç yoktur'' dedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tutuklu milletvekilleri konusunda TBMM'de bir düzenleme yapılacağı yönündeki haberlerle ilgili olarak, ''Şu anda Meclis Başkanımızın bu tür bir girişimi olmuştur ve biz bu girişimi saygıyla karşılarız. Ama önümüze gelen nedir, ne değildir? Bunu görürüz. Burada anayasaya, yasalara uygun bir şey varsa bunu bizler de yetkili kurullarımızda değerlendiririz'' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir