Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
491.87
-1.07%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
343.400
1.96%
28ºC
İstanbul
Açık 28 C

  Baykal kurultaya katılmak için 5 şart koştu

  CHP eski lideri, kurultaya katılmak için Kılıçdaroğlu'na 5 şart koştu.
  • 26.02.2012 - 11:46
  Baykal kurultaya katılmak için 5 şart koştu

  Baykal kurultaya katılmak için 5 şart koştu #1

  Genel Merkez taleplerden ikisi için 'şu aşamada mümkün değil' yanıtını verdi. Baykal, 'Mutabakata varılsa Önder Bey'in ekibiyle hep beraber salona girsek çok güzel olurdu' dedi

  CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, telefon diplomasisinde dile getirdiği koşullar karşılanmayınca kurultay salonuna gitmeme yönünde bir karar alırken, Akşam'a yaptığı açıklamada 'Hep beraber salona girsek çok güzel olurdu' dedi.

  GÜZEL OLURDU AMA

  Dün gece geç saatlere kadar kurmaylarıyla durum değerlendirmesi yapan Baykal, taleplerine yanıt verilmeyince salona gitmeyeceği mesajı verdi. Baykal, yaptığı açıklamada üzüntüsünü dile getirirken şunları söyledi: 'Oysa mutabakata varılsa Önder Bey'in ekibiyle hep beraber salona girsek çok güzel olurdu. Talepler dikkate alınabilirdi. Bunlar olsa aslında ikinci kurultaya da gerek kalmazdı. Çünkü tüm talepler karşılanmış olacaktı. Bu kamuoyuna verilen mesaj açısından da önemliydi. 'Bakın CHP son dakikada da olsa mucizevi çözümler üretebiliyor, birlikte hareket edebiliyor; Baykal'ı, Sav'ı, Kılıçdaroğlu ne güzel hep birlikte kotardılar işi' dedirtebilirdik. Güzel olurdu ama olmadı.'

  İKİ TALEP ZOR GÖRÜNÜYOR

  Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap taleplerin bugün kurultayda verilecek önergelerle de değerlendirilebileceğini ifade ederek, 'PM'yi 60'a düşüren madde erteleniyor çünkü seçim yapılması gerek. Haziran ayındaki kurultayda zaten bu düzenleme yapılacak. Yerel seçimlerde ön seçim uygulanması ise şu aşamada zor. 5 bin adaydan bahsediliyor bu adayların önseçimle belirlenmesi süreci zorlaştırır' dedi. Matkap bu iki önerinin şu aşamada mümkün olmadığını ifade etti.

  Baykal'ın talepleri

  Edinilen bilgiye göre Baykal, Kılıçdaroğlu'na şu 5 talebini iletti:
  *Yerel seçimlerde de adaylar ön seçim ile belirlensin.

  *Genel Başkan neden birden çok kurultay çağrılarını birleştirerek yönlendirebiliyor.

  *1 Mart'ta yürürlüğe girecek yeni tüzükte PM ve MYK düzenlemeleri neden erteleniyor. Bu seçimden kaçmak anlamına geliyor. Oysa 1 Mart'tan sonra Genel Başkan tek maddelik PM seçimli bir kurultay ilan edip parti yönetimini yenileyebilir. Bu kamuoyunda da parti tabanında da ferahlama yaratır.

  *Tüzük değişikliği yapılması zorlaştırılmasın. Delegelerin salt çoğunluğu değil, salondakilerin çoğunluğu tüzüğü değiştirebilsin.

  *MYK sayısı en az 17 deniliyor. Bunun diğer ucunun açık bırakılması yanlıştır.

  Gün birleşme ve dayanışma günü

  1980 öncesi CHP Gençlik Kollarında görev yapmış, eski başkanlar ve yöneticiler, dün Genel Merkez'de bir araya geldi. Toplantıya katılanlar adına bir konuşma yapan Ömer Fethi Gürer, 'Partimizi yıpratıcı, ayrıştırıcı bir dili kullanmaya kimsenin hakkı yoktur. Bizler partimize ve genel başkanımıza sahip çıkıyoruz' dedib CHP'de bir genel başkan sorununu olmadığını, daha çok çalışma ve çabaya gerek olan örgütsel yapılanmaya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Gürer, 'Yarın (bugün) yapılacak tüzük kurultayına katılarak sürece katkı vermeye devam edeceğiz. Gün birleşme, dayanışma ve mücadele günüdür' diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir