Euro
10.7804
0.31%
Dolar
9.2852
0.26%
Altın
527.64
0.24%
Borsa
1.413
0.21%
Bitcoin
567.147
1.01%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C

  Baykal'ın açıklamalarına HDP'den eleştiri geldi

  HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Deniz Baykal'ın açıklamalarını inandırıcı bulmadığını söyledi.
  • Ajanslar
  • 10.06.2015 - 15:10
  Baykal'ın açıklamalarına HDP'den eleştiri geldi

  idris

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Milletvekili Deniz Baykal'ın 12 yıl aradan sonra yaptığı görüşmeye ilk tepki HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'den geldi.

  "BANA İNANDIRICI GELMEDİ"

  İşte Baluken'in konuşmasından satır başları:

  "Bana çok inandırıcı gelmedi Sayın Baykal'ın açıklamaları. Baykal seçilmiş bir meclis başkanı değil, sadece Meclis’in ilk oturumunu yönetme durumu söz konusu. Böylesi bir pozisyon için, cumhurbaşkanının görüşmesi gibi bir teamül tanık olduğumuz şey değil. Belli ki AKP ve CHP koalisyonunun yolunun döşenmesi açısından bazı kilit taşlar yerleştirilmek isteniyor. Burada Cumhurbaşkanı'nın pozisyonu tabii son derece tartışmalı. CHP yönetiminin böyle bir pozisyona düşmesi büyük bir talihsizlik olmuştur. Cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı gibi koalisyon çalışmalarıyla ilgili aktif rol alıyor. Açık şekilde Anayasa'yı ihlal etmeye devam ediyor. Kendisinin koalisyon formülleriyle ilgili herhangi bir yetkisi yok.

  ANAYASAYA AYKIRI

  2,5 saate yakın yapılmış olan toplantının kendisi Anayasa'ya aykırıdır. Baykal'ın, bütün izlenimlerimi hemen gidip Genel Başkan'a aktaracağım demesi de söz konusu. Belli, yani Sayın Baykal daha önce CHP Genel Başkanlığı'nı yapmış da bir siyasetçi. Belli ki bir aracı pozisyonunda, gayriresmi boyutta ilk görüşmeyi yapmış bulunuyor. İlk görüşmeyi Cumhurbaşkanı ile yapmış olmasını çok büyük siyasi hata olarak değerlendiriyorum.

  YALÇIN AKDOĞAN'IN PKK'YA SİLAH BIRAKTIRSINLAR SÖZÜ

  Dikkat ederseniz Yalçın Akdoğan ve Çözüm Süreci heyetinde bulunan Efkan Ala, ne zaman konuşmaya başlasa, hemen silahlarla ilgili toplumsal hafıza canlandırıyor. Hemen sonrasında da silahlarla provokasyon düzenlenmeye başlanıyor. Akdoğan'ın açıklamalarından sonra Diyarbakır'da kanlı bir gün yaşandı. Aslında seçim öncesinde de bunun işaretlerini vermişlerdi. HDP'ye oy vermenin kaosa oy vermek olduğunu, demokrasi için tehlike doğuracağını, B ve C planının açık olduğunu söyleyenler Ağrı’da, Mersin'de, Diyarbakır'da pervasız şekilde silahlar ve bombalar patlatmışlardı. Dün de Diyarbakır'da silahları patlattılar. Bunların tamamının sorumluluğu AKP hükümetidir. Şüphelerin yoğunlaştığı kişiler de Yalçın Akdoğan başta olmak üzere, heyetin üyelerinde ve Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nda olduğunu ifade etmek istiyorum. Resmi müzakerelere geçişle ilgili AKP'nin karar vermesi gereken süreçte, AKP HDP'yi tehdit eden bir pozisyona hızla savruldu. Ya resmi müzakerelere geçilip silahların devreden çıkarıldığı aşamaya gelecekti ya da AKP farklı yolları arayacaktı. Ortaya çıkıyor ki, resmi müzakerelerden kaçış çok bilinçli bir politika şeklinde ortaya konmuş."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir