Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
409.843
1.29%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  BÇG'ye şekil veren toplantı

  Şevket Kazan, 28 Şubat süreciyle ilgili ilginç detayları açıkladı.
  • 19.04.2012 - 00:28
  BÇG'ye şekil veren toplantı

  BÇG ye şekil veren toplantı #1

  ''BÇG'ye şekil veren toplantı 11 Aralık'ta Atina

  Büyükelçiliği'nde yapıldı''

  (Fotoğraflı)

  Saadet Partisi Genel Başkan Danışmanı Şevket Kazan, Batı Çalışma Grubu'na (BÇG) şekil veren toplantının 11 Aralık'ta Atina Büyükelçiliği'nde yapıldığını belirterek, ''TÜSİAD, iş adamları, birtakım çevreler ve basın temsilcilerinin de katıldığı toplantıda Refahyol istifaya zorlanıncaya kadar hangi stratejilerin uygulanacağı belirlendi'' dedi.

  Kazan, ESAM Genel Merkezi'nde düzenlenen ''28 Şubat Postmodern Darbesinin Yargılanması'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, 28 Şubat'ın Refahyol hükümetinin kurulduğu 30 Haziran 1996'da hazırlığı başlayan, hükümetin istifasına kadar süren ve adını MGK toplantısının tarihinden alan bir sürecin adı olduğunu belirtti.

  "MEDYA- ASKER 'ANA-YOL' DEDİ"

  Bazı medya gruplarının seçimlerden birinci parti olarak Refah Partisi'nin çıkmasına rağmen, bu durumdan endişe duyarak ertesi gün manşetlerinde ''Millet 'Anayol' dedi'' ifadelerini kullandığını hatırlatan Kazan, o süreçte askerin de ''Anayol''u tercih ettiğini ancak bu hükümetin iş başına geldiğinde bir şey yapamadığını ve son bulduğunu anlattı.

  "ERBAKAN'LA TÜRKİYE NEREYE GİDER?.."

  Ardından Refahyol hükümetinin göreve geldiğini belirten Kazan, ''Cumhuriyet tarihinde bizden önceki dönemde böyle bir muhalefete rastlanmadı'' diye konuştu. ABD'de 20 Temmuz'da bir panel düzenlendiğini ve bu panelde ''Erbakan'ın başbakanlığında Türkiye nereye gider'' konusunun tartışıldığını savunan Kazan, panelden Erbakan'ın asla ülkesinin menfaati dışında hareket etmeyeceği, İslam ülkeleriyle yakınlaşacağı sonucuna varıldığını ve bunun üzerine birtakım kararlar alındığını dile getirdi.

  BÇG'YE ŞEKİL VEREN TOPLANTI

  Batı Çalışma Grubu'na (BÇG) şekil veren toplantının 11 Aralık 1996'da Atina Büyükelçiliği'nde yapıldığını ifade eden Kazan, şöyle devam etti:

  ''TÜSİAD, iş adamları, birtakım çevreler ve basın temsilcilerinin de katıldığı bu toplantıda Refahyol istifaya zorlanıncaya kadar hangi stratejilerin uygulanacağı belirlendi. Bazı gazetelerde 11 Aralık'tan itibaren tam 10 gün sürecek ilanlar yayımlandı. Ardından stratejiler başladı ve hepsi uygulandı. Bu süreçte Aczmendiler de piyon olarak kullanıldı. BÇG, irticai konuları televizyonlarda tartışarak Refahyol hükümetini yıpratmaya çalıştı. Şu anda Balyoz'dan tutuklu olan Çetin Doğan, Genelkurmay'da Harekat Dairesi Başkanıyken üniversiteli gençlere 'din elden gidiyor' dedi. Aralık ayına gelindiğinde Güven Erkaya MGK gündeminin irtica olmasını teklif etti ancak Cumhurbaşkanı bunu nedense uygun bulmadı. 28 Şubat toplantısı ise bu gündemle yapıldı.''

  MGK toplantısının 11 saat sürdüğünü ve Erkaya'nın 6 saat boyunca basından topladığı tüm malzemeleri tek tek göstererek Türkiye'nin irtica tehlikesi altında olduğunu anlattığını aktaran Kazan, Necmettin Erbakan'ın toplantıda sonuna kadar direndiğini ve ''Ben bu kararların altına imza atanların Müslüman olduğundan şüphe duyarım'' dediğini söyledi.

  AKŞENER'İN ELİNE GEÇEN BELGE

  BÇG'nin adının ilk olarak 5 Mayıs'ta ortaya çıktığını belirten Kazan, dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener'in kendisini arayarak ellerine geçen önemli bir belgeye ilişkin kendisini görüşmeye çağırdığını, o belgenin de Çevik Bir imzasıyla askeri birliklere gönderilen ve fişleme yetkisi veren belge olduğunu ifade etti. Kazan, ''Çevik Bir şimdi işte bundan yargılanıyor'' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir