Euro
10.3524
-0.78%
Dolar
8.8448
-0.24%
Altın
496.77
-0.46%
Borsa
1.387
0.2%
Bitcoin
384.573
-0.60%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  BDP Türkiye'yi Avrupa'ya şikayet etti

  BDP'den İsveçli sosyal demokratlara: Arap Baharına gösterilen ilgiyi neden Kürtlere göstermiyorsunuz?
  • 14.04.2012 - 15:16
  BDP Türkiye'yi Avrupa'ya şikayet etti

  BDP Türkiye yi Avrupa ya şikayet etti #1

  İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi ile Stockholm'de görüşen BDP heyeti, İsveçlilere "Arap Baharına gösterilen ilgiyi neden Kürtlere göstermiyorsunuz? Mısır'da Tahrir Meydanı'nda 1 milyon insan sokağa dökülünce Dünya çalkalandı. Oradaki bir ayaklanma ve isyandı. Ama bu isyan bizde her gün var" diye yakındı.

  AK PARTİ'Yİ ŞİKAYET ETTİLER

  ANF'nin haberine göre BDP Eş Başkan Yardımcısı ve Avukat Meral Daniş Beştaş ile BDP Van İl Başkanı, Avukat Cüneyt Caniş parlamenterler, İsveç'te siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ile görüşmeler yaptı.

  BDP'liler toplantılarda BDP'nin kuruluş amaçları ve faaliyetleri hakkında bilgi verdiler. Kürt halkına yönelik baskı ve saldırılarda bulunulduğunu iddia edip KCK ve askeri operasyonlar konularında açıklamalarda bulundular. BDP'liler AKP'nin söylemlerinin Avrupa'daki politikacılar tarafından doğru kabul edilmesinin bir yanılgı olduğunu belirterek, BDP'nin düşüncelerinin de alınmasını istediler.

  "1 MİLYON İNSAN SOKAĞA DÖKÜLÜYOR"

  Meral Danış Beştaş ise görüşmeleri olumlu bulduklarını ve ilişkilerin sürdürülmesi için anlayış birliğine vardıklarını söyledi. BDP olarak uluslararası diplomatik ilişkileri önemsediklerini belirttikten sonra görüşmelere ilişkin şöyle dedi: "Özellikle Sosyalist kesimler ve Sosyal Demokratlarla ilişki geliştirmek ve bu ilişkileri işbirliğine ve dayanışmaya dönüştürmeye büyük bir değer biçiyoruz. Dünyada ve özellikle de Orta-Doğu'da yaşanan çatışmalar ve değişim, Arap Baharı, Suriye ve Irak'taki gelişmelerin birbirinden bağımsız olmadığını düşünüyoruz. Kürt sorunu açısından da önemli tarihi bir süreç içinde bulunduğumuzu düşünüyorum. Ben Arap Baharına gösterilen ilginin neden Kürtlere gösterilmediğinin sorgulanması gerektiğine inanıyorum. Mısır'da Tahrir Meydanı'nda 1 milyon insan sokağa dökülünce Dünya çalkalandı. Oradaki bir ayaklanma ve isyandı. Ama bu isyan bizde her gün var. Her Newroz, Her 8 Mart ve her özel günde onbinler, yüzbinler ve 1 milyon insan sokağa dökülüyor. İnsanlar eşitlik ve özgürlük istiyor."

  Beştaş, Avrupa'nın artık Kürt halkının eylemlerini ve taleplerini görme ve tavır alma zamanının geldiğini de ifade etti.

  SDİP Uluslararası Sekreteri Ann Linde de BDP "kardeş partileri" olduğunu ve görüşmelerde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik başvurusu, yeni anayasanın hazırlanması ve Türkiye'de yaşanan insan hakları ihlallerini ele alarak tartıştıklarını söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir