Euro
10.1572
0.4%
Dolar
8.6467
0.23%
Altın
493.39
0.23%
Borsa
1.394
0.64%
Bitcoin
368.000
-0.99%
20ºC
İstanbul
Bulutlu 20 C

  BDP'den 28 Şubat soruşturması yorumu

  BDP Grup Başkanvekili Kaplan: Soruşturmada ayrımsız davranılmalı, 1990'lı bütün karanlık olaylar araştırılmalıdır
  • 12.04.2012 - 14:59
  BDP'den 28 Şubat soruşturması yorumu

  BDP den 28 Şubat soruşturması yorumu #1

   BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, 28 Şubat soruşturmasıyla ilgili ''Ayrımsız davranılmalı, 1990'lı bütün karanlık olaylar araştırılmalıdır'' dedi.

  Kaplan, düzenlediği basın toplantısında, 28 Şubat soruşturmasının başlatıldığını anımsatarak, bu konularda tavırlarının açık ve net olduğunu ifade etti.

  FIRAT'IN DA ÖTESİNE GEÇİLMELİ

  Kaplan, ''Soruşturmada ayrımsız davranılmalı, bütün boyutlarıyla araştırılmalı, özellikle Fırat'ın da ötesine geçilerek 1990'lı yılların faili meçhul cinayetleri ve diğer bütün karanlık olaylar araştırılmalıdır'' diye konuştu. Kaplan, şunları kaydetti:

  ''Bu tür soruşturmalarda elbette yargının da dikkat etmesi gereken unsurlar olduğunu her zaman hatırlatıyoruz. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını savunan bir partiyiz. Bu tür soruşturmalar sadece belli bir kesimi değil, bunun siyasi sorumlularına, medya ayağına, JİTEM'e, faili meçhullere uzanan boyutu vardır. Bunlar da soruşturulmalıdır.

  DARBE HEVESLİLERİNİ TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GÖMERİZ

  Eğer yargı boyutuyla sağlıklı bir soruşturma yapılırsa, siyasi boyutuyla da Meclis araştırma komisyonu sağlık bir çalışma yaparsa, yeni anayasa sürecinde darbe heveslilerini tarihin çöplüğüne gömeriz.

  Çiller ve Güreş dönemi, sonrası, şimdiki soruşturma kapsamları ve sonraki dönem olmak üzere adaletin tecelli etmesi gerekiyor. Bu halkın istemidir. Meclis'te bütün partilerin irade gösterdiği bir konusudur.''

  O SIR KÜPÜNÜN İÇİNDE ULUDERE DE VAR MI?

  Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan için ''sır küpüm'' dediğini aktaran Kaplan, ''Başbakan 'İmralı'ya da Oslo'ya da benim emrimle gitti' dedi. O sır küpünün içinde başka neler var, yakın zaman Uludere de var mı, soru işaretidir'' diye konuştu.

  Erdoğan'ın sözlerini ''itiraf'' olarak nitelendiren ve bunu olumlu bulduklarını ifade eden Kaplan, ''Çünkü o zaman yapılan 'devlet görüştü, hükümet görüşmedi' tartışmaları da artık geride kalmıştır. Başbakan'ın, hükümetin emriyle yapıldığını bizzat ortaya çıkmıştır'' dedi.

  Kaplan, görüşmelerde nerelerde tıkanma yaşandığını, bu tıkanmaların nasıl giderileceğini de Başbakan'ın açıklaması gerektiğini savundu.

  Suriye'deki gelişmelerle ilgili bir soru üzerine de Kaplan, ''komşu ülkelerle savaş hali durumuna gelmenin son derece kritik, tehlikeli, sonu olmayan bir macera olduğunu'' ifade etti.

  Kaplan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Meclis'e, Başbakan Erdoğan'ın da liderlere bu konuda bilgi vermediğini belirterek, eleştiride bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir