Petrol
113.08
1.03%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.929
-1.34%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  BDP'den Erdoğan'a 5 koyun cevabı

  BDP Eş Başkanı Kışanak partisinin grup toplantısında konuştu.
  • 31.01.2012 - 14:31
  BDP'den Erdoğan'a 5 koyun cevabı

  BDP den Erdoğan a 5 koyun cevabı #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve BDP Başkanı Selahattin Demirtaş arasında geçen Uludere polemiğine bir açıklama da BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak'tan geldi.

  Başbakan Erdoğan: Bunlar 5 koyunu güdemez

  Başbakan Edoğan'ın ''BDP Genel Başkanı hakkımda bir iddia ortaya attı. Güya, Uludere'de operasyon bana sorulmuş, '50 kişilik grup var, ne yapalım?' denilmiş. Ben de 'Neye mal olursa olsun vurun' demişim. Bu tarz siyaset seviyesiz, ahlaksız siyasettir. Bunlar 5 koyunu güdemez, kaybedip dönerler. Ya da tenha bir yerde kesip kebap yapma yoluna giderler." sözlerine Kışanak'tan yanıt gecikmedi.

  Kışananak: Halk koyun değil

  Kışanak; "Başbakan bunlar 5 koyunu güdemez diyor. Halk koyun değil Başbakan. Siz siyaseti sürü olarak görüyorsunuz. Halkın peşine tak alavere, dalavere çeviriyorsunuz. Halkın vergilerini kullanın, ihalelerde peşkeş çekin. Siz de kebapları yapın.''

  Başbakan'ı Uludere'de olayında suçluyu açıklamaması yönünde de eleştiren Kışanak; ''Belki ortada bir istihbaratta yok. Genelkurmay yalan söylediyse Başbakan'da bu yalanın peşine takıldıysa çıksın bunu söylesin.Genelkurmayı bu yüzden cezalandırdım desin.'Üç paşayı güdemiyorsun halka kandırarak güdeceğini zannediyorsun' dedi.

  İşte Kışanak'ın konuşmasından satış başları;

  5 yıldır bu kürsüdeyiz. Neyin iradesizliğinden bahsediyorsun? Biz halkımızla birlikte konuşuyoruz, tartışıyoruz, çalıştayları çıkartıyoruz siz bu çalıştayları KCK ana davası yapıyorsunuz.

  ASIL SİYASİ AHLAKSIZLIK BUDUR

  Kürt sorunu nasıl çözülür diye konuştuk, tartıştık. Anadilimizi sınırsız kullanmak istiyoruz Tüm diller güvence altına alınsın. Bunun kime ne zararı var. Özgürlükler başkasına zarar verince yasaklanır. Biz yaptığımız tüm çalışmalar sonucunda vazgeçilmesi istediğimiz hak öz yönetim hakkıdır. Çağımızda demokrasinin de en temel kriteridir. Sen bu talepleri projeleri yok sayacaksın sonra da irademiz yok diye demogaji yapacaksız. Bence bu hükümetin iradesi yok. Bizim iradeniz net, kararlığımız ortada. Daha neyin iradaseniden bahsediyorsun. Bunu konuşmak istemiyorsan bunu söyleyeceksin. Siyasi yalan söylemek siyasi ahlaksızlıkdır deniliyor.

  SİZİNLE KAVGAMIZIN NEDENİ BUDUR

  Yeni sendikalar yasasında varolan hakları kaldırmaya çalışıyorsunuz. Kadın meclisi, gençlik meclisi kuruyoruz terör grubu diye içeri tıkıyorsunuz.

  Bunlar sürü politikasını uyguluyor. Bunlar 5 koyunu güdemez diyor Başbakan. Halk koyun değil. Biz halkımızla birlikte onların taleplerini gerçekleştirmeye adayız. Siz hala siyaseti halkı peşine tak, alavere dalavere çevir anlayabilirsiniz. Sizinle kavgamızın temeli budur. Sizin temel derdiniz burada. Halk toplum sürü olsun. Siz de kebaplarını yapan. Halkın vergilerini falan, ihalelerde peşkeş çeken sizsiniz. Biz halkımızla birlikte bu insanlık mücadelesini yürüteceğiz.

  SİZ KENDİ BORAZANINIZI ÖTTÜRMEK İSTİYORSUNUZ

  Şimdi bir içtüzük değişikliği getirdiler. Burada da kendi borazanını öttürmeye çalışıyorlar. Meclis'te tüm partilerin görüşü kıymetlidir. Bu görüşlerini anlatması gerekir. Konuşma süresini azaltıyorsunuz, önergeleri azaltıyorsunuz. Elinden gelse parlementoyu tatil edecek her şeyi kendileri yönetecek.

  KÜRDİSTAN TARİHTİR

  Kürdistan tarihtir. Bir coğrafyanın ismini doğru söylemek de doğru siyesetin gereğidir. Biz o toplantıdan sonra yapılan açıklamada açıkça anayasal çözüm önerileri Türkiye kamuoyunun dikkatine sunuldu. Eşit yurttaşlık hukuku içinde yaşamak, dilimizi, kimliğimizi yaşatmak istiyoruz. Coğrafyamız, kimliğimiz kendi adıyla anılsın istiyoruz. Bu çözüm iradesinin bastırılması çözüm olanaklarının ortadan kaldırılması demektir. AKP Kürt sorununu çözmek için müzakereyi, konuşmayı, dinlemeyi göz önüne almak zorundadır.

  SENİN YAPTIĞIN DİKTATÖRLÜKTÜR

  Cizre ve Diyarbakır'daki mitingler yasaklandı. Başbakan'ın talimatı ile. Kadınların taleplerini dile getirmek istiyorsa bundan daha doğal yol yoktur. Kadınlar Cizre'de meydanlardaydı. AKP'nin sindirme siyasetine Kürt kadınları izin vermedi. Aynı şeyi Mersin'de de uygulamaya çalıştılar. Ben Mersin'deki kadınlarla konuşmaya gittim. Polisler oradaki kadınlara gaz bombaları ile saldırdı. Savunmasız halka saldırdılar? Hani bu diktatörlüktü? Sadece benimle birlikte konuşmaktı onların amacı. Bunu yaptığın için diktatörsün. Bu halktan da cevabını alır. Bu halk miting meydanlarını terk etmedi.

  ULUDERE İÇİN ŞİMDİ HERKES AYNI ŞEYİ SÖYLÜYOR

  Uludere'de yaşanan katliamın üzerinden 1 ayı aşkın zaman geçti. Hala resmi olarak açıklama yapılmış değil. Hala bu ülkeyi yöneten iktidar bu halka hesap vermiş değil. Biz gittik halkı dinledik. Burada sivil savunmasız insanlar bilinerek katledildi dedik. Biz bunu dedik diye Başbakan günlerce BDP'ye hakaretler yağdırdı. Şimdi bizim söylediklerimizi herkes söylemeye başladı. Herkes diyor Heron görüntülerine bakıyorsunuz, bunların sivil oldukları militan olmadıkları görülüyor deniliyor.

  Hala açıklamıyorlar. Kim size istihbarat verdi? Bu görüntüleri izlediğini söyleyen AKP miletvekili kaçakçı olduğu belli oluyor diyor. Genelkurmay çıktı istihbarat vardı vurduk dedi. Başbakan şimdi gerçeği çarpıtmaya çalışıyor. Acaba burdan başka yalan nasıl üretilir bunun yolunda.

  TRT O GÖRÜNTÜLERİ NAKLEN YAYINLAMALI

  Belli ki yeni bir senaryo tezgahlıyorlar. Bir ülke kendi sivil halkını bombalamışsa meşruiyetini yitirir. Biz o davanın takipçisiyiz. Bu halkın kanı yerde kalmayacak. Oraya buraya çekerek, kandırarak, gizleyerek kapatamazsınız. AKP milletvekilinin izlediği Heron görüntüleri TRT'den naklen yayınlanmalı. Halk da bu gerçeği görmeli.

  HALKI GÜDECEĞİNİ SANIYORSUN

  Amerika elçisi de bizim istihbaratımız yok dedi, MİT de aynı şeyi söyledi. Belki ortada bir istihbarat yok. Genelkurmay yalan söylediyse Başbakan da bu yalanın peşine takıldıysa çıksın bunu söylesin. Genelkurmayı bu yüzden cezalandırdım desin. 'Üç paşayı güdemiyorsun halkı kandırarak güdeceğini zannediyorsun'

  Hangi merkezlere görüntü aktarılmış, vurulma talimatını kim vermiş? Eğer talimatı Başbakan vermediyse çıksın açıklasın. 34 insanı paramparça etmişsin sonra da kimi kayırıyorsun? Suçlu değilsen kayırma kimseyi. O görüntülerin kime gönderildiği, kimin karar verdiği kayıt altındadır. Bir ay sonra Heron görüntüleri savcılığa gidiyorsa, o görüntülere montaj yapılmadığı nereden biliniyor? Herkes görevinin başında bu işi örtbas etmek için elinden geleni yapıyor. Uludere'deki katliam insanlık suçudur. Bunun hesabını sormak insanlığın boynunun borcudur.

  Başbakan'ın kendisini temizleyeceği tek şey bilgileri, belgeleri, kişileri açıklamaktır.

  BURASI JİTEM'İN İNFAZ MERKEZİDİR

  Diyarbakır'da kafatasları çıktı. Biz biliyorduk ki orası JİTEM'in infaz merkezidir. Burası JİTEM'in soru merkezidir. Biz yıllar önce orayı gösterdik söyledik basın açıklaması yaptık. Sivillere açıldığı gün biz medyayı alıp gösterdik.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir