Euro
10.1664
0.51%
Dolar
8.6641
0.14%
Altın
492.12
0.04%
Borsa
1.407
0%
Bitcoin
379.663
4.14%
14ºC
İstanbul
Bulutlu 14 C
  BDP'den Hasip Kaplan'a bir tepki daha

  BDP'den Hasip Kaplan'a bir tepki daha

  Selahattin Demirtaş Kaplan'ın sözlerine tepki gösterdi.
  • 23.10.2012 - 15:28

  BDP den Hasip Kaplan a bir tepki daha #1

  BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve yaklaşık 250 partili ile PKK/KCK'lıların cezevlerinde sürdürdüğü açlık grevine destek vermek için Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. Demirtaş, Hasip Kaplan'ın Abdullah Öcalan ile İmralı'da görüşmelerin başlamış olabileceğine ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi.

  "KİŞİSEL TAHMİNİNİ KENDİNE SAKLA"

  Açıklamaların Hasip Kaplan'ın kendi kişisel tahmini olduğunu söyleyen Demirtaş, "Bazı açıklamalarda İmralı'da görüşmeler başlamış gibisinden, ihtimal var gibisinden açıklamalar kamuoyuna yansıdı. Bazı milletvekillerimiz de bu konuda açıklamalar yaptı. Bunların tamamı kişisel tahminden öte bir şey değil. Doğrusu bu açıklamaları doğru bulmuyorum. Milletvekilimizin yaptığı açıklamayı da doğru bulmuyorum. Kendi kişisel tahmininini kendine saklasa iyi olur" dedi.

  "GÖRÜŞME VARSA HÜKÜMET AÇIKLAR"

  Demirtaş, bir görüşmenin olması durumunda hükümetin bunu açıklaması gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

  "Varsa görüşme hükümet açık açık bunu deklare eder. Tahminlerimizi paylaşarak zaten AKP'nin kafa karıştırmaya dönük politikalarına da su taşımanın hiçbir anlamı yok. İmralı'da bir görüme yok. Eğer varsa, bu konuda hükümet açıklama yapacak. Hükümetin sözcüsü var, bakanı var, başbakanı var. Çıkacak açıklama yapacak. Biz görüşme yapıyoruz, müzakere yürütüyoruz diyecek. Bunun dışında bu açıklamayı yapmak, varsa da böyle bir şey BDP'ye düşmez. Yapılan açıklamayı ben doğru bulmuyorum. Genel Başkan olarak bütün arkadaşlarımı da bu konuda uyarıyorum. Bizim işimiz kafa karıştırmak değil. Bizim işimiz gerçekten kalıcı, kandırılmaya, aldatmaya dayanmayan bir müzakerenin önünü açmaktır. Hepimiz bunun için uğraşıyoruz. Şu anda ne İmralı'da ne Oslo'da görüşme olduğuna dair en küçük bilgi kırıntısı dahi yoktur. Bunun da bilinmesi lazım" dedi.

  DEMİRTAŞ İLK KEZ BU KADAR SERT

  BDP Eş Başkanı Demirtaş, BDP'li bir milletvekiline karşı bu güne kadar ilk kez böyle sert bir açıklamada bulunuyor. Demirtaş Kaplan'a "Kişisel fikirlerini kendine sakla" diyerek aslında kibar bir dille "Kes sesini" demek istiyor. Çünkü bu Hasip Kaplan'ın ilk vukuatı değil. Kaplan daha önce de Meclis'te yaptığı bir konuşma sırasında kürsüdeki bardağı kırarak tepkileri üzerine çekmişti.

  "KAPLAN AGRESİF VE DİSİPLİNSİZ"

  BDP'nin kadın milletvekilleri Kaplan'ın "agresif ve disiplinsiz" olduğunu, "kavgacı ve bireysel davrandığını" söyleyerek grup başkanvekilliği görevini başka bir milletvekilinin üstlenmesi gerektiğini savunmuştu. Kadın vekillerin bu tepkilerinin ardından da grup başkanvekilliğine İdris Baluken getirilmişti.

  BDP den Hasip Kaplan a bir tepki daha #2

  BDP den Hasip Kaplan a bir tepki daha #3

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir