Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
132.801
-0.17%
10ºC
İstanbul
Güneşli 10 C

  BDP'li Demirtaş: Başbakan İmralı'ya gitsin

  BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecinin iyi gitmediğini iddia etti.
  • 24.10.2013 - 08:12
  BDP'li Demirtaş: Başbakan İmralı'ya gitsin

  BDP li Demirtaş: Başbakan İmralı ya gitsin #1

  BDP Eşbaşkanı Demirtaş, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette Öcalan'ın hükümete yazdığı mektuba ve sürece dair açıklamalar yaptı .

  İşte Demirtaş'ın açıklamaları:

  KANDİL'İN TUTUMU SERTLEŞTİ

  Cemil Bayık'ın açıklamaları, süreçte yapılmış en sert açıklamaydı. Pervin Buldan ve İdris Baluken'in de İmralı'dan sonra gittikleri Kandil'de tutumun sertleştiği, bazı kararlaşmaların arifesinde olduğu şeklinde izlenimleri vardı. Biz de uyarı yapıyoruz ama hükümet tarafından tehdit ve şantaj olarak algılanıyor. Biz testi kırılmadan durumu anlatmaya çalışıyoruz.

  ÖCALAN: PKK'LILARI DAĞDAN İNDİRMEYE HAZIRIM

  Öcalan devlet heyetine 3 talebini içeren bir mektup verdi. 'Bunlara olumlu bir cevap verilirse süreci ilerletiriz. Devlet heyeti gelmezse, bunu teklifim kabul edilmemiş olarak addederim' diyor. Hükümete yazdığı mektupta 'PKK'lıları dağdan indirmeye hazırım. Sizin yapmanız gereken devlet olarak bunun yasasını çıkarmak' diyor. Bir lider kendi örgütüne teslim ol çağrısı yapar mı? Yasa çıkmadan çağrı yapmak, 'gel teslim ol' demektir. 'Yasa çıkarsa, (Bu pakette bekliyordu, olabilir, izleyeceğim diyordu) genel af beklentim yok, ama yine de şiddetin tasfiyesinde iradi olarak rol oynayan, konumu ne olursa olsun herkese kolaylık sağlanır. Benim için istediğim kolaylık şudur; medya ile sivil toplumla, örgütümle İmralı'da görüşebileyim... Dağdan silahını bırakacak olana, Avrupa'dan gelene şu kolaylığı gösterebilirler: 'Evine gidebilirsin.' Ama benim istediğim dışarı ile temasım olsun.

  BAŞBAKAN İMRALI'YA GİTSİN

  Öcalan 'geri çekileceğim' gibi kavramları çok sık telaffuz etmiyor ama, biz hissediyoruz ki kendisi de çabasının, umutlarının sonuna doğru geliyor. Hep pozitif mesajlar veriyor. Çünkü hükümete şans tanımak istiyor. Hükümet de bunu 'Öcalan bize mecbur' gibi algılıyor. Devlet heyeti de iyi biliyor ki, durum öyle değil. Keşke Başbakan'ın kendisi gidebilse... Samimi söylüyorum. Bu ülkenin Başbakanı'dır. Cezaevinde herhangi bir mahkumla görüşme hakkı yok mu, bu ters bir şey midir? Koskoca süreç yürüyor. Gitsin bir defacık görüşsün, yüz yüze tartışsınlar. Çok şeyin değişeceğini düşünüyorum. Ama Öcalan'ın ama Erdoğan'ın karşılıklı birer adım atacaklarını düşünüyorum.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir