Dolar
7.3411
0.1022%
Euro
8.6749
0.383%
Altın
1954.47
2.0056%
Borsa
1100.26
-1.2493%
G. Altın
459.79
1.7115%
Bitcoin
84548.1
-0.026%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  BDP'li Kürkçü'den çarpıcı gardiyan iddiası

  Ertuğrul Kürkçü, başgardiyanla mahkumlar arasında geçen ilginç polemiği paylaştı.
  • 07.01.2013 - 15:10
  BDP'li Kürkçü'den çarpıcı gardiyan iddiası

  BDP li Kürkçü den çarpıcı gardiyan iddiası #1

  BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, İzmir'de cezaevinde görüştüğü PKK'lı hükümlülerin, bir başgardiyanın kendilerine "Neden savaşı durdurdunuz, neden Hükümeti kurtarıyorsunuz?" dediğini iddia etti.

  ÖNCE KARAKOL, SONRA CEZAEVİ ZİYARETİ

  Kürkcü, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile birlikte İzmir Aliağa Şakran Cezaevi Kampüsü ile bazı karakollarda yaptıkları incelemeler hakkında bilgi verdi.

  Cezaevine gittiklerinde, yöneticilerin ihlal ve kusurları gizlemek, kaçırmak ve birbirlerini kollamak için zincirleme işbirliği içinde olduklarını gözlemlediğini iddia eden Kürkcü, karakol ziyaretlerinden sonra cezaevlerini incelediklerini söyledi.

  NEDEN SAVAŞI DURDURDUNUZ?

  Kürkcü, cezaevine gitmeden önce, 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde kalan terör örgütü PKK'lı 11 hükümlünün Kırıklar F Tipi Cezaevi'ne nakledildiklerini gördüklerini ifade ederek, "Neden gönderildiklerini sorunca cezaevi yönetimi çeşitli nedenler öne sürdü. Biz onlarla görüşmek istediğimizi söyleyince, AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile birlikte kaldıkları cezaevine gittik. Görüştüğümüz mahpuslar, arama bahanesiyle 50 gardiyanın saldırısına uğradıklarını ve bunu milletvekillerine söylememeleri için de buraya gönderildiklerini anlattı. Hatta, saldırı sırasında bir başgardiyanın, 'neden savaşı durdurdunuz, neden hükümeti kurtarıyorsunuz?' dediğini belirttiler" diye konuştu.

  Kürkcü, cezavinde olanlarla ilgili olarak suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

  Cezaevi ve karakollara, habersiz gidilmesi gerektiğini kaydeden Kürkcü, "Bir haftadan önce bizim geleceğimizi herkes biliyor, sorunların silsile içinde üstü örtülüyor. 4 karakola gittik ama dördünde de nezarethanede kimse yoktu, böyle bir şey olabilir mi? İnsan haklarını incelemekten çok, devletin kusurlarını gizlemek görevi yürütüyoruz" dedi.

  Görüş Bildir