Petrol
92.67
-0.02%
Euro
18.2469
0.01%
Dolar
17.9304
0.09%
Altın
1.023
0.18%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
432.403
-0.54%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  BDP'li Önder'den milletvekillerine hediye film

  Sırrı Süreyya Önder, anayasa komisyonu hazırlanmadan önce izlemeleri için film dağıtacak.
  • 18.10.2011 - 15:25
  BDP'li Önder'den milletvekillerine hediye film

  BDP li Önder den milletvekillerine hediye film #1

  BDP'nin Anayasa Hazırlık Komisyonu'nda çalışacak üyelerinden İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, komisyon üyelerine Güney Afrika'da "insan haklarını ihlal edenleri ve ırkçılık suçlarını tespit etmek" için kurulan "Hakikatler Komisyonu"nu anlatan "In My Country" isimli filmi hediye edeceğini söyledi.

  Uzlaşma Komisyonu’nun 19 Ekim’de yapacağı ilk toplantıya BDP’den Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder katılacak.

  Önder “komisyon toplantısı için nasıl bir hazırlık yaptıkları” sorusuna şu yanıtı verdi:

  DÜNYA DENEYİMLERİNE BAKIYORUZ

  “Partimizin Anayasa Hazırlık Komisyonu var. Onların hazırlıklarını değerlendiriyoruz. Sivil Toplum Kuruluşlarından gelen çalışmaları gözden geçiriyoruz. Dünya deneyimlerine bakıyoruz. 'Usul ve yöntem ne olabilir' konusunda da komisyon üyesi üç arkadaşla fikir alışverişinde bulunuyoruz.”

  Önder, bunların dışında 'özel bir hazırlık yapıp yapmadığı' sorusuna ise komisyon üyelerine bir film hediye etmeyi planladığını belirterek şu yanıtı verdi:

  KOMİSYON ÜYELERİNE HEDİYE EDECEK

  “Juliette Binoche, Samuel L. Jackson’ın bir filmi vardır. In My Country (Benim ülkemde) isimli bir film. Komisyon üyelerine o adette film bulup hediye etmek istiyorum. Film Güney Afrika’daki Hakikat Komisyonu üzerine yapılmış. Eğer tamamına yetecek kadar bulursam o filmi hediye edeceğim.”

  FİLMİN KONUSU

  2004 İngiltere, Güney Afrika, İrlanda yapımı John Boorman’ın yönetmenliğini yaptığı filmin konusu şöyle: “1996 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti hükümeti bir mutabakat komisyonu kurar. Bu kurulun amacı, insan haklarını ihlal edenleri ve ırkçılık suçlarını tespit etmektir. Fakat cinayet ve işkence suçundan yargılananlar, suçlarını itiraf ettikten sonra, genel af kanunundan faydalanabilmekte ve özgür kalmaktadırlar. Olaylara tanıklık eden Washington Post gazetesi muhabiri Whitfield (Jackson) ve Güney Afrikalı beyaz şair Anne Malan (Binoche) sorumlulukları, kimlikleri ve insani değerleriyle büyük bir sınav vermek üzeredirler.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir