Euro
15.1968
0.35%
Dolar
13.4069
0.23%
Altın
793.6660
0.47%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
538.367
-5.75%
8ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 8 C
  BDP'li vekilin Meclis'i karıştıran Atatürk çıkışı

  BDP'li vekilin Meclis'i karıştıran Atatürk çıkışı

  Meclis İçişleri Komisyonu'nda, BDP'li Sırrı Süreyya Önder'in konuşması sırasında tartışma çıktı.
  • 15.10.2012 - 15:50

  BDP li vekilin Meclis i karıştıran Atatürk çıkışı #1

  TBMM İçişleri Komisyonu'nda, 13 ili büyükşehir kapsamına alan tasarının görüşmeleri sırasında BDP'li Sırrı Süreyya Önder'in konuşması sırasında tansiyon yükseldi. Önder'in konuşmasına bazı MHP'li vekiller itiraz etti.

  "KÜRDÜN HEREKE HALISI KADAR KIYMETİ YOK MU?"

  BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, tasarının "İnsan fıtratına, ortak iyilik kavramına uygun olmadığını" öne sürerek, "Muhalefeti bu düzenlemeye karşı dikmek için illa 'Kürtler bundan fayda görecek' demek lazım. Bu nasıl diken batmasıdır, Kürdün bu ülkede Hereke halısı kadar kıymeti yok mudur?" dedi.

  "GİT YİĞİTSEN BAŞBAKAN'A SÖYLE"

  Önder, sözlerine bazı milletvekillerinin tepki göstermesi üzerine, "Ben sizi dinledim, tartışacaksak kim istiyorsa ayağa kalksın tartışalım. Ben bir kişiye müdahale ettim mi?" karşılığını verdi. Önder, İçişleri Bakanı Şahin'in "Onlar sizin gibi değil; daha sakin" sözlerine, "Benim sizden ders almaya hiç ihtiyacım yok. Sizin Başbakanınız 'öfke de bir belagat sanatıdır' diyor. Git, yiğitsen ona söyle" karşılığın verdi.

  Şahin'in "zaman zaman" demesine Önder, "Sen o kadar kabadayıysan, yüreğin yetiyorsa, Başbakan'a 'bu kadar öfkeli konuşma de'. Diyebilir misin, diyemezsin. Onun için kabadayılığı bize yapma. Herkes gitsin kendi bulunduğu yerde yapsın veya tutarlı olmak gibi bir derdiniz olsun" diye konuştu.

  "HOCALIK SENDROMUNU BİTİRİN"

  Önder, CHP'li Güler'in "Kişisel konuları bitirin" demesine ise "Siz okulda değilsiniz. Benim nasıl konuşacağımıza ne karışırsınız. Hocalık sendromunu bitirin" diye tepki gösterdi.

  BDP'Lİ ÖNDER: "ATATÜRK EN BÜYÜK DEHALARDAN BİRİ"

  Önder'in, "Atatürk yüzyılın gördüğü en büyük dehalardan, en kıymetli insanlardan birisi" sözlerine Bakan Şahin, "Çevir kazı yanmasın" şeklinde yanıt verdi. Önder, Bakan'a, "Benim adım İdris Naim mi? Çevir kazı yanmasın ise Emniyet Müdürü'ne sahip çıksaydın. Bak iki günde nasıl başınız bir tarafa, bedeniniz bir tarafa gitti. Atatürk'ü sevmek, onu doğru yere oturtmaktır" dedi.

  ALTAN TAN: "ATATÜRK'Ü SEVMEK ZORUNDA DEĞİLİZ

  BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın "Kimse sevmek zorunda da değil. Sever sever, sevmez sevmez" demesine MHP'li milletvekilleri, "Sayın Başkan müdahale edin, Atatürk'e hakaret ediyor. Atatürk'ü sevmiyorsa çıkacak dışarı" diyerek tepki gösterdi.

  MHP'Lİ VEKİL: "ATATÜRK'E LAF SÖYLEYECEK ADAM MISIN?"

  MHP'li Nevzat Korkmaz, "Eliniz kanlı, diliniz kanlı, sen Atatürk'e laf söyleyecek adam mısın?" diye bağırdı. Önder, kimsenin Atatürk'e hakaret etmediğini, kimsenin kendilerine terbiye dersi veremeyeceğini belirterek, "Sevdalık iki baştan olur. Falancayı seveceksin, filancaya söveceksin, böyle bir şey yok" dedi.

  "KABADAYILIĞINIZI BAŞKA YERDE YAPIN"

  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in daha önceki konuşmacıların daha alçak sesle konuştuğunu belirtmesine Önder tepki göstererek, "Konuşma terbiyesini sizden alacak değilim. Kabadayılığınızı başka yerde yapın" dedi. Bunun üzerine oturuma ara verildi.


  Görüş Bildir