Petrol
95.72
-0.61%
Euro
18.3534
0.41%
Dolar
17.9559
0.32%
Altın
1.033
-0.06%
Borsa
2796
0.00%
Bitcoin
416.569
-2.98%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  BDP'nin tutuklu vekiller için yeni formülü

  BDP, tutuklu milletvekili Selma Irmak'ın ismini komisyon üyesi olarak, TBMM Başkanlığı’na iletti.
  • 11.10.2011 - 11:08
  BDP'nin tutuklu vekiller için yeni formülü

  BDP nin tutuklu vekiller için yeni formülü #1

  Meclis protestosunu sona erdirip yemin eden BDP, "tutukluluğu" nedeniyle Meclis'te yemin ettirilmeyen milletvekilleri için de "komisyon formülü"nü devreye soktu.

  "MECLİS BAŞKANLIĞI ADIM ATMIYOR"

  BDP yönetimi, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyeliği için halen tutuklu olan Şırnak Milletvekili Selma Irmak'ın adını bildirerek bir ilke imza attı. BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Meclis Başkanlığı'nın tutuklu milletvekillerinin "yemin" sorununu çözmesi için hiçbir adım atmadığına dikkat çekerek "Tutuklu milletvekillerine yemin ettirmeme, yasal değil, idari bir tasarruftur. Bundan sonrasıyla Meclis Başkanlığı uğraşsın" diyerek rest çekti. BDP, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun yanı sıra Meclis'te geç yemin ettikleri için ihtisas komisyonu ve yurtdışı komisyon üyelerini de dün akşam TBMM Başkanlığı'na bildirdi.

  AMAÇ YEMİN ETTİRMEK

  Cumhuriyet gazetesinin haberine göre BDP, tutuklu milletvekillerinin yemin ettirilerek görevlerine başlatılmaları için ilginç bir yöntem denedi. Tutuklulukları nedeniyle yemin ettirilmeyen ve bu nedenle de maaşları bile "emanette" tutulan milletvekillerini Meclis çalışmalarına katabilmek için 5 tutuklu milletvekilinden Selma Irmak'ın ismini "simgesel" olarak TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi olarak bildirdi.

  KAPLAN: MECLİS BAŞKANLIĞI UĞRAŞSIN

  BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Selma Irmak'ın "hükümlü" değil, tutuklu milletvekili olduğunu belirterek milletvekili olarak Meclis faaliyetlerini sürdürmesine engel bir durum olmadığını savundu. Kaplan, "Tutuklu milletvekillerinin, yemin ettirilmemelerinin yasal bir dayanağı yoktur. TBMM Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nün idari bir tasarrufudur. Şimdiye kadar Meclis Başkanlığı bu sorunu çözmek için bir adım atmamıştır" dedi. Tutuklu milletvekillerinin, cezaevinden Meclis faaliyetlerine katılmalarına engel bir durum olmadığını, soru önergesi verebileceklerini, Meclis'in yasama ve denetim faaliyetlerine imzalarıyla katılabileceklerini kaydeden Kaplan, "Biz Selma Irmak'ın ismini bildirdik. Bundan sonrasıyla sorunu çözmeyen Meclis Başkanlığı uğraşsın" dedi. Meclis Başkanlığı'nın Irmak'ın komisyon üyeliğini geri çevirmesi durumunda ne yapacaklarının sorulması üzerine de Kaplan, "Usul tartışması açacağım. Oradan da bir sonuç alamazsam, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'na başvurup, kadın üyenize sahip çıkın diyeceğim" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir