Petrol
88.89
4.40%
Euro
18.2166
0.44%
Dolar
18.5445
0.23%
Altın
1.011
2.33%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
367.450
2.18%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Bekir Bozdağ HSYK üyeleriyle bir araya geldi

  Bekir Bozdağ, HSYK'ya üye seçimlerinin, milletin gözü önünde olan demokratik seçimler olduğunu belirterek "Hiç kimse bu atamaların anayasa ve yasaya aykırı olduğunu iddia edemez" dedi.
  • 28.10.2014 - 10:15
  Bekir Bozdağ HSYK üyeleriyle bir araya geldi

  Bekir Bozdağ HSYK üyeleriyle bir araya geldi #1

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK Genel Kurul Toplantısı'nda, yeni seçilen üyelerle bir araya geldi. Toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Bozdağ, HSYK üyelikleri için Yargıtay, Danıştay, Adalet Akademisi, adli ve idari yargı hakimve savcıları tarafından yapılan seçimlerin tamamlandığını, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da 4 üye seçtiğini anımsattı.

  "SEÇİM İŞLERİ YASAYA UYGUN ŞEKİLDE TAMAMLANACAK"

  Böylece kurulun bütün üyelerinin tamamlandığını belirten Bozdağ, "Yapılan seçimler sonucunda demokratik meşruiyeti oldukça yüksek, çoğulcu birkurul yapısı oluştu. Kurul üyeleri dün HSYK'ya gelerek kayıtlarını yaptırdılar. Bugün de olağanüstü bir toplantıyla kurul üyelerinin hangi dairede çalışacakları, daire başkanlıkları ve başkanvekilliğine ilişkin seçimler yapılacaktır. Bunlar yasa gereği yapılması gereken işlerdir. Bugün ilk toplantı. Bu ilk toplantıda seçim işleri yasaya uygun şekilde tamamlanacaktır" diye konuştu.

  BOZDAĞ'DAN KILIÇDAROĞLU'NA YANIT

  Yeni kurulun ülkeye, yargı camiasına hayırlı olmasını dileyen Bozdağ,yeni üyelerin 4 yıl görev yapacağını, bu süre içinde hukukun üstünlüğüne,yargının tarafsız ve bağımsız biçimde görev yapmasına hizmet edeceklerini kaydetti. Bozdağ, bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurulun yapısının tarafsız olmadığı yönündeki eleştirilerini hatırlatması üzerine, kurulun yapısının seçimlerle oluştuğunu hatırlattı.

  "HİÇ KİMSE BU ATAMALARIN ANAYASA VE YASAYA AYKIRI OLDUĞUNU İDDİA EDEMEZ"

  HSYK'nın yeni üyelerinin seçimle belirlendiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Anayasa ve yasalardan aldığı yetkiyle 4 üyeyi atadığını söyleyen Bozdağ, şunları kaydetti;

  "Bakıldığı zaman seçimler milletin gözü önünde olan demokratik seçimler. Seçimlerin sıhhati konusunda kimsenin eleştirisi, itirazı yok ve sonuçlar kesinleşmiştir. Bütün bunlar milletin gözü önünde olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın atamaları da Anayasa ve yasalar çerçevesinde yapılmış atamalardır. Hiç kimse bu atamaların Anayasa ve yasaya aykırı olduğunu iddia edemez. Kurulun üye yapısı içerisinde gönül arzu ediyordu ki kürsüden, Yargıtay, Danıştay, Adalet Akademisinden yapılan seçimlerde kadın üyeler çoğunlukta olsunancak seçimlerde böyle bir sonuç ortaya çıkmadı.

  "SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ KADIN EKSİKLİĞİNE GÖRE 2 KADIN ÜYE ATADI"

  Sayın Cumhurbaşkanımız da öyle zannediyorum ki buradaki kadın eksikliğini görerek 2 kadın üye atamıştır.Bunların tamamı yasal, meşru ve doğru atamalardır. Sayın Kılıçdaroğlu, buradaki demokratik meşruiyetin yüksekliğine ve çoğulculuğa baktığı zaman eleştirisinin haksız olduğunu kendisi de görecektir."


  Görüş Bildir