Euro
15.2342
-0.44%
Dolar
13.4608
-0.34%
Altın
797.5940
-0.36%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
493.163
1.70%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  Beşir Atalay Demirel'le ilgili net konuştu

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, eski Cumhurbaşkanı Süleymen Demirel'le ilgili bir tespitte bulundu.
  • 14.06.2012 - 11:54
  Beşir Atalay Demirel'le ilgili net konuştu

  Beşir Atalay Demirel le ilgili net konuştu #1

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 28 Şubat sürecinde çok büyük rolü olduğunu belirterek, ''28 Şubat sürecinin bir anlamda koordinatörüdür'' dedi.

  "HER YERDE ANLATIYORUZ, ANLATIRIZ"

  Atalay, 28 Şubat sürecinde rektörlük görevinden alındığı anımsatılarak, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na ifade verip vermeyeceğinin ve komisyonun dinlediği Demirel'in ifadelerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, komisyon kurulmasının iyi bir çalışma olduğunu söyledi.

  Komisyonun kurulmasını birilerinin suçlanması ya da cezalandırılmasından öte darbelere, sivil siyasete ve demokrasiye müdahaleler konusunda Türkiye'nin oluşturduğu hassasiyeti ifade ettiği için önemsediğini vurgulayan Atalay, referandumla kabul edilen anayasa değişikliğiyle 12 Eylül darbesinin yargılanmasını sağladıklarını kaydetti.

  Bunların sembolik olduğunu ve Türkiye'nin bu konuları aştığını dile getiren Atalay, komisyona bilgi vermeyi düşünmediğini belirtti. Atalay, ''O yaşadığımız şeyleri her yerde anlatıyoruz, anlatırız'' dedi.

  "DEMİREL'İN ROLÜ ÇOK BÜYÜKTÜR"

  28 Şubat sürecinin 12 Eylül'den daha derin etkileri olduğunu ifade eden Atalay, şöyle konuştu: ''Sayın Demirel'in, birileri de gelir bugünü sorgular anlamında üstü kapalı ifadesini yadırgıyoruz. Her dönemde yanlışlıklar varsa, yanlışlıkların üzerine gidilir. Dönem farkı falan yoktur. Yanlış yapılıyorsa, üzerine gidilsin. Heyet evine gitti. Demirel, siyasi tarihimizin bütün müdahale dönemlerinin içindedir 27 Mayıs hariç. Bunlarla ilgili görüşüne başvuruluyor. Önemli bir rolü olduğu da biliniyor. Ben bunu söylemiştim; özellikle 28 Şubat'ta Sayın Demirel'in rolü çok büyüktür. 28 Şubat sürecinin bir anlamda koordinatörüdür. Ben öyle görürüm.''


  Görüş Bildir