Petrol
99.19
-0.41%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
432.246
-1.19%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Bozdağ: Cumhurbaşkanımızın görev süresi 7 yıldır

  Bozdağ, "Bana göre Cumhurbaşkanımızın görev süresi 7 yıldır. Bu benim şahsi görüşüm" dedi.
  • 09.12.2011 - 18:57
  Bozdağ: Cumhurbaşkanımızın görev süresi 7 yıldır

  Bozdağ: Cumhurbaşkanımızın görev süresi 7 yıldır #1

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresiyle ilgili tartışmalara ilişkin, "Bana göre Cumhurbaşkanımızın görev süresi 7 yıldır. Bu benim şahsi görüşüm" dedi.

  Bozdağ, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Sayıştay, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Başbakanlık, MİT, MGK Genel Sekreterliğinin 2012 yılı bütçeleri üzerinde milletvekillerinin sorusunu yanıtladı.

  BOZDAĞ'DAN GÖREV SÜRESİ AÇIKLAMASI

  CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu'nun "Belki ben de Cumhurbaşkanı adayı olmak istiyorum. Mevcut Cumhurbaşkanının görev süresi nedir? Hazırlık süresi geçirmem gerekiyor, aksi halde haksız rekabete neden oluyorsunuz" şeklindeki sorusu üzerine Bozdağ, Anayasanın ilgili maddesinde yapılan değişiklikten sonra Cumhurbaşkanının görev süresinin 5 yıl olarak belirlendiğini hatırlattı.

  Mevcut Cumhurbaşkanının eski hukuka göre seçildiğini ifade eden Bozdağ, görev süresine ilişkin tartışmaları ortadan kaldıracak bir geçiş hükmünün de bulunmadığını söyledi.

  Cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin Anayasa hukukçularının bir kısmının 5 yıl, diğer bir kısmının da 7 yıl olduğu konusunda görüşlerinin bulunduğunu vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti: "Her iki tarafın tartışmalarında da haklılık payları var. Bakanlar Kurulunda bu konuyla ilgili herhangi bir görüşme kesinlikle yapılmamıştır. Bu konuya dair Hükümetin oluşturduğu bir görüşü sözkonusu değildir. Bu konu Hükümette görüşülerek, 'şudur budur' şeklinde bir görüşün oluşturulduğu konu değildir. Bu konu Meclisin takdirinde olan bir konudur. Eğer Meclis çıkaracağı bir yasayla geçiş hükmü koyduğu takdirde ona göre hareket edilir.

  Cumhurbaşkanı eski hukuka göre seçildi. Böyle bir durumda bu geçiş hükmüyle belirlenebilir. Bu konuda kanun çıkarma, hüküm koyma yetkisi parlamentodadır. Bana göre Cumhurbaşkanının görev süresi 7 yıldır. Şahsi görüşümdür. Eğer 5 yıl kabul ederseniz, Cumhurbaşkanını görevden almanın yolunu açarsınız. Parlamentolar gelir, çoğunluk elinde olur, Cumhurbaşkanının görev süresini her zaman öne çekebilirler. Böylelikle Cumhurbaşkanını görevden alabilirler. Bu benim şahsi görüşüm. Kabul edersiniz, etmezsiniz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir