Euro
15.3203
0.32%
Dolar
13.5249
0.39%
Altın
799.49
0.74%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
502.784
3.45%
1ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 1 C
  Bülent Arınç: Ağlamak güzel şeydir

  Bülent Arınç: Ağlamak güzel şeydir

  Kabinenin en duygulu bakanı Bülent Arınç, insanı insan yapanın gözyaşı olduğunu belirtti.
  • 15.10.2012 - 11:21

  Bülent Arınç: Ağlamak güzel şeydir #1

  Kabinenin en çok ağlayanI Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, partisinin Bursa İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuşma yaptı. Arınç, Mümtazer Türköne'nin bir yazısında, Bursa'da Muradiye Külliyesi'ni anlattığını ve oraya "ağlayan tarih veya ağlayan türbeler" diye bir isim taktığını belirttiği sırada duygulandı. Arınç, şöyle dedi:

  "HATALARDAN BİZ DE SORUMLUYUZ"

  "Çünkü orada şehzadeler var. Koca hakanların, sultanların nizam-ı alem kastıyla 'isyan çıkmasın, ülke bölünmesin, parçalanmasın, kardeş kardeşi kırmasın' düşüncesiyle kendi evladının katline ferman verdiğini biliyoruz. Bunun fetvası, nizam-ı alemin bekası içindir. Evet çocuğunun katili olmak, katline izin vermek, bugün bile vicdanlarımıza ağır geliyor, ama Osmanlı 632 yıl dünya üzerinde devlet-i edeb müddet olarak kaldıysa, bunun bir parçası da içerideki huzurun, sükunun temini için. Onun için der ki Kanuni Sultan Süleyman filan şehzadenin boğulmasını belki üzüntüyle, acıyla seyretti, sonra cenazenin önüne geçti, oğlunun cenaze namazını kıldırdı... Bunu söylerken şunu söylüyor; dağ başındaki o çocuk, terörist olmasaydı, Diyarbakır'da bizim camide namaz kıldığımız çocuklardan birisi olacaktı. Onu dağa çıkaran vahşetin ve sebeplerin hepimiz sorumluluğunu üzerimizde taşımalıyız. Biz devleti yönetiyorsak, bugüne kadar siyasetçilerin ve 'güvenlik ancak bombayla çözülür' diyenlerin yaptığı hatalardan biraz da kendimizi sorumlu tutmalıyız."

  "AĞLAMAK GÜZELDİR"

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Ağlamak güzel şeydir. Her yerde her zaman değil şüphesiz, ama gözyaşlarının olması insanı insan yapar. Gözyaşından mahrum olan insana ben acırım. Onun kalpsizliğine, vicdansızlığına, hayattan kopuşuna, edepsizliğine acırım. Onun gözyaşından mahrum olmasına... Altında ne yatıyor onu bilmem, ama Türkiye'nin ağlayan Genelkurmay Başkanlarına, ağlayan Başbakanlara, ağlayan bakanlara ihtiyacı var" dedi.

  "KÜRTLERİN YETİŞTİRDİĞİ DEĞERLİ İNSANLAR VAR"

  Onların Hz. Peygamber'e de, İslam'ın her sayfasına da, Kur'an'ın her hükmüne de, peygamberin her sözüne de "lebbeyk" dediklerini ifade eden Arınç, "O yüzden Kürtlerin yetiştirdiği çok değerli insanlar var. Bediüzzaman Said-i Nursi bunlardan birisidir, Ammed-i Hani, Fakiye Teyran bunlardan biridir. Büyük alimler, büyük medrese hocaları yetiştirmişlerdir. Bu fitne ortaya çıktıktan sonra, PKK rezaleti, şiddeti ortaya çıktıktan sonra aslında o örgüt en büyük zararı dindarlara vermiştir. Büyük insanları korkutmuş, kaçırtmıştır, hatta canını almıştır" diye konuştu.

   

   


  Görüş Bildir