Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5155
-0.12%
Dolar
16.8112
-0.09%
Altın
978.17
0.04%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
334.043
2.61%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Bülent Arınç: Seçim barajı düşmeyecek

  Bülent Arınç, güncel gelişmelere ilişkin sorular üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu.
  • 25.07.2013 - 07:46
  Bülent Arınç: Seçim barajı düşmeyecek

  Bülent Arınç: Seçim barajı düşmeyecek #1

  Gazetelerin Ankara temsilcileriyle iftarda buluşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, güncel gelişmelere ilişkin sorular üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Vatan'dan Murat Çelik'in haberine göre, Arınç'ın gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmeleri özetle şöyle:

  'BARAJI DÜŞÜRMEYECEĞİZ'

  Seçim barajı 1980'lerden bu yana gündemde. Çok şey konuşuldu, yazıldı çizildi. AİHM'e gidildi, AİHM'de reddedildi. Ancak vicdanen ve siyaseten yapılması gereken şeyler var. Temsilde adaleti güçlendirecek adımlar atılmalı. Tercihli oy, ittifak veya dar bölge seçim sistemi olabilir mi diye kafa yorduk. Barajı yüzde 10'da tutup ek tedbirlerle temsilde adaleti sağlayacak düzenlemeler yapılabilir. Biz yönetimde istikrarın olması için barajın muhafazasını düşünüyoruz.

  PARTİLERE ALDIĞI OY KADAR YARDIM

  Hazine yardımında bir haksızlık olduğu açık. Bütün partiler oy oranlarınca yardım almalı.

  ÇÖZÜMÜ İSTEMEYEN BİRÇOK UNSUR VAR

  PKK'nın silahlı unsurlarının yüzde 20'ler oranında çekildiğini söyleyen Arınç, "Çözüm sürecinin başarıya ulaşmaması için etkin güçlü odaklar maniler engeller var. Bunun çözüm sürecinin başarıya ulaşmasın istemeyen sadece Kandil veya dış bağlantılı örgütler değil, Türkiye'nin içinde de 30 yıldır devam eden terörün bitmesini istemeyen başka odaklar var. Bu iş biterse biz ne olacağız endişesi olanlar var. Böyle bir süreçte çok az bir zamanda çok olumlu yol alındı bence."

  TERÖR İÇİN BAŞKA ÇAREMİZ YOKTU

  Başbakan Yardımcısı şöyle devam etti: "Çok zor ve neticesinden yüzde yüz emin olmadığı bir işe başka bir çaremiz kalmadığı veya denenmesi gereken bir yol olarak bu yola girdik. Yüzde 50 oy almış bir partinin sadece ihracat ile övünmesi yeterli değil. Böyle bir hükümetin arkasında büyük bir destek var. Kronik soru olan terörü yenmesi ve başarması gerekiyor." Arınç sürecin biran önce sonuçlanmasında fayda olduğunu da sözlerine ekledi.

  GEZİ'DE ÜZERİME DÜŞENİ YAPTIM

  Arınç Gezi olayları sırasındaki tavrıyla ilgili soruları ise şöyle cevaplandırdı: "Gezi olayları sırasında Başbakanlık vekaleti bendeydi. 3 gün kadar biz Türkiye'de bu süreci nasıl yöneteceğimizi düşündük, istişare ettik. Cumhurbaşkanı ile görüştük ve basın açıklamamız oldu. Sonraki iki günde bazı kişilerle görüşerek ben emaneti teslim edinceye kadar bu olayla ilgili olarak üzerime düşeni fazlasıyla yaptım. Geldikten sonra inisiyatif tamamen ondaydı. O süreç içerisinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Herkesin def gibi gerildiği bir Türkiye'deyiz. İnşallah normalleştiğimiz zamanlara da kavuşuruz."

  İŞTE ANKARA'NIN BEKLEDİĞİ PAKET

  Başbakan Erdoğan'ın açıklayacağı pakette nelerin olduğu konusunda kulislerde dillendirilen bazı hususlar şöyle:

  - Seçim Kanunu'nda yapılacak değişiklikle BDP dahil baraj altında kalan partilere de Hazine yardımının önü açılacak.

  - Seçim barajı değişmeyecek ancak daraltılmış bölge sistemine geçilerek, büyükşehirlerde bölge sayısı artırılacak. Her bölgeye 5-6 milletvekili düşecek.

  - Kanunlardaki "Yerleşim birimlerine Türkçe dışında isim verilemez" hükmü kaldırılacak. Yerel lehçelerde isim verilebilmesinin önü böylece açılacak.

  - Hastane, sosyal güvenlik merkezleri, postane gibi yerlerde anadilde hizmet verilmesi sağlanacak.

  Anadilde propagandanın önündeki engeller kaldırılacak.

  - Kamu kurumlarında kıyafet serbestisi getirilecek. * Cemevlerine İnanç ve Kültür Merkezi statüsü verilecek. Elektrik, su giderleri devletçe karşılanacak.

  'EVET EFENDİMCİ DEĞİLİZ'

  "Sayın Başbakan bir kaç yerde şunu söyledi, Hz Peygamberin yanındaki insanların bile her birinin huyu farklıydı. Geçmişte de bugün de bazı konuları tartışırken herkes doğru bildiğini söyler. Ama karar alınınca uygulanıyor. Biz kendi içimizde bildiğimiz doğruları söyleriz. Herkes ne biliyorsa söyler sonunda oradaki başkan olan kişi kararı verir ve herkes bu kararı kendi kararı gibi hazmeder. Biz doğru veya yanlış bildiğimizi söyleriz. Ama alınan karar bazen istediğimiz gibi bazen de tam tersi çıkabilir. Tersine çıkarsa uymuyorum deme lüksünüz yok. Bu sistem böyle çalışırsa birlik beraberlik olur. Disiplin olur. Biz bulunduğumuz yerde söz düşerse içimizden ne geçiyorsa onu söyleriz. Birileri memnun olur olmaz umurumuzda değil. Ama oradan çıkan sonucu benimseriz. Evet efendimci, sepet efendimci olmadık olmayacağız.. Benim siyasi hayatım böyle..."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir