Petrol
112.53
2.25%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
361.402
-1.45%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Burhan Kuzu: Adaylık için istifa etmeye gerek yok

  AK Partili milletvekili Burhan Kuzu, cumhurbaşkanlığı için adaylığını koyanların istifa etmelerine gerek olmadığını belirtti.
  • 11.05.2014 - 08:28
  Burhan Kuzu: Adaylık için istifa etmeye gerek yok

  Burhan Kuzu: Adaylık için istifa etmeye gerek yok #1

  Burhan Kuzu, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nda "Adayların görevden alması ve göreve dönmesi"ni düzenleyen maddedeye göre;  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın adaylık için istifa etmesine gerek olmadığını belirtti.

  "BAŞBAKAN'IN İSTİFA ETMEMESİNDE ETİK AÇIDAN BİR SAKINCA YOK"

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, yasanın çok açık olduğunu ve hiçbir boşluk barındırmadığını belirterek, istifa etmesi gereken kişiler arasında Başbakan'ın sayılmadığına işaret etti. "Başbakan'ın istifa etmemesinde etik açıdan da bir sakınca yok" diyen Kuzu, "Yasalarda boşluk yok. Boşluk muhalefetin kafasında. Bilen bilmeyen konuşuyor. Bu tartışma yasa çıkarılırken de yapıldı. Ahmet Necdet Sezer Cumhurbaşkanı adayı olduğunda istifa etti mi? Etmedi. Bugün istifayı savunanlar, o zaman Sezer için 'istifa etmesi gerekir' dediler mi? Sezer bürokrattı, neden görevinden ayrılmadı? Onun ayrılması gerekirdi" dedi.

  "GÖREV 28 AĞUSTOS'TA BİTER"

  Erdoğan'ın seçilip mazbatasını aldığı anda Başbakanlık görevinin bitmiş olacağını ifade eden Kuzu, yemin ederek yeni göreve başlayacağını, daha önce seçilse bile 28 Ağustos'ta devir teslim yapılıncaya kadar göreve başlayamayacağını söyledi. Konuyla ilgili olarak kanunlarda boşluk olmadığını belirten Kuzu, "Başbakan Cumhurbaşkanı seçildikten sonra, yerine vekalet bir-iki günlük olur. Sonra yeni hükümetin kurulması gerekir" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir